יממה בלבד לפני טקס המשואות המסורתי בערב יום העצמאות, ולמרות שנדמה היה כבר נדמה שתמו חילופי המהלומות בין יו"ר הכנסת אדלשטיין לשרת התרבות רגב - הסערה נמשכת. היום (שלישי) שיגר משרד התרבות והספורט מכתב ובו דרישה שיו"ר הכנסת יקצר את נאומו בטקס. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לטענת המשרד, לאחר החזרה הגנרלית שנערכה אתמול התברר כי אורכו של הטקס חורג מהזמנים שנקבעו. על פי המשרד, על פי החזרה הגנרלית עומד נאומו של אדלשטיין על כ-15 דקות, כשהדרישה החדשה היא שיקוצר ל-7 דקות בלבד, אל מול הדרישה שנאומו של רה"מ ייארך 5 דקות. המשרד שלח מכתב בהול למנכ"ל הכנסת, ובו נאמר כי קיים "חשש לפגיעה בארועי ה-70 למדינת ישראל בגלל התארכות הטקס בהר הרצל".

בתחילה, נשלח נייר עמדה של מפיק הטקס ובו נכתב: "ברצוני להתריע בפניך שהחזרה הגנרלית שערכנו אתמול התחילה בדיוק בזמן והתקיימה ללא עיכובים כלשהם, ואף על פי כן הסתיימה בשעה 22:15 לערך, וכל זאת עדיין ללא נאומו של רה"מ. זוהי שעות סיום בעייתית מאוד הדורשת התייחסות וטיפול מיידים". במכתב פורטו זמני הטקס וצויין כי נאומו של יו"ר הכנסת ארוך ויחד עם הדלקת המשואה עצמה, אורך יותר מרבע שעה.

המכתב שנשלח (צילום: ללא)
המכתב שנשלח | צילום: ללא

נייר עמדה זה הוביל לשיגור מכתב רשמי של משרד התרבות לראש הסגל של רה"מ ולמנכ"ל הכנסת, ובו הקצבת זמני נאומי אדלשטיין ונתניהו. "כיו"ר מנהלת ארועי ה-70 ומנכ"ל משרד התרבות והספורט המופקד מקצועית על מכלול האירועים אני מבקש להביע חשש שהתארכות הטקס אחרי השעה 22:00", נכתב.

אדלשטיין (צילום: חדשות2)
אדלשטיין בטקס המשואות, ארכיון | צילום: חדשות2

עוד נכתב כי: "במידה ונאומי יו"ר הכנסת ורה"מ יתארכו מעבר לבקשת המפיק, משמעותם סיכון ממשי וודאי לקיום השידורים הישירים במעל 32 במות ברחבי הארץ ובעולם בהם ישודר השיר הללויה במקביל, בהיערכות מורכבת כמותה לא הייתה בארץ. אבקשכם להקפיד שיו"ר הכנסת וראש הממשלה יסיימו את נאומיהם בזמן המבוקש, ראש הממשלה סה"כ 5 דקות ויו"ר הכנסת 7 דקות, על מנת שלא לפגוע בשידורים המתוכננים ובטקסים".

משפט נוסף שמעלה סימני שאלה, הוא הבקשה של מפיק הטקס: "אני מבקש לאמוד את נאומיהם של רה"מ ויו"ר הכנסת: נאום רה"מ יהיה לא יותר מ-400 מילים + עד 100 מילים נוספות להדלקת המשואה - סה"כ עד 5 דקות". על פי הפשרה שסוכמה בין שרת התרבות ליו"ר הכנסת, לא אמור רה"מ לנאום בטקס, אלא רק לשאת דברים עם הדלקת המשואה. על פי המכתב, נראה כי רה"מ ינאם נאום באורך 400 מילים, ולאחר מכן גם יישא דברים בהדלקת המשואה - ממש כמו יו"ר הכנסת.