טקס המשואות: קרב עד הרגע האחרון‎
אדלשטיין, רגב ואדלשטיין(ארכיון) | צילום: פלאש 90 \ יונתן סינדל \ הדס פרוש

סכסוך העצמאות נמשך: גורמים בסביבתה של שרת התרבות והספורט מירי רגב טוענים הערב (שני) כי הפגישה המשולשת שתוכננה להערך הערב בינה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, וראש הממשלה נתניהו - בוטלה. "אדלשטיין מערים קשיים בדרך לפשרה", טענו הגורמים. בסביבת אדלשטיין סירבו להגיב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום התייחס יושב ראש הכנסת בקולו לסערה סביב טקס המשואות ביום העצמאות והעימות עם שרת התרבות מירי רגב. "זו לא מחלוקת אישית, מדובר בניסיון כן לשמור על מה שמאחד אותנו ומגדיר אותנו", אמר בנאום בכנס של "המכון הישראלי הדמוקרטיה".

אדלשטיין התייחס לפשרה המסתמנת מול שרת התרבות: "אין פה מנצחים ומפסידים, יש כאן רצון לשמור על הטקס החשוב הזה שהוא עדיין מכנה משותף שלנו". יושב ראש הכנסת הודה כי הוא מזהה שהמחלוקת סביב חגיגות ה-70 לישראל הביאה מועקה על רבים מאזרחי ישראל.

טקס יום העצמאות (ארכיון)
טקס יום העצמאות (ארכיון) | צילום: דו"צ

"כיו"ר הכנסת אני רואה איך הזמן שעובר מעמיק את קווי השבר, מעמיק את המרחק בין המושגים יהודית ודמוקרטית. יש זרות בין אנשי העולם הגדול לבין אנשי ארצנו הקטנטונת", אמר בנאומו.

למרות הפרסומים המוקדמים על פתרון משבר טקס המשואות, קרב הגרסאות נמשך גם אמש. זמן קצר לאחר שפרסמה שרת התרבות מירי רגב כי היא מברכת על הסיכומים שהושגו, בלשכת יו"ר הכנסת מיהרו להוציא הודעה מעט שונה. "לצערנו הודעת שרת התרבות אינה משקפת את הסיכום בין רה"מ ויו"ר הכנסת שהושג היום בישיבתם האישית", נמסר.

"הסיכום הושג מתוך הערכה הדדית ורצון כן לסיים את המחלוקת סביב חגיגות 70 שנים לישראל", הבהירו. "ההבנות שהושגו בפגישה הם שרה"מ ישיא משואה בשם ממשלות ישראל ויוסיף מילות ברכה בהדלקת המשואה. כמו כן סוכם לאשר במיידית שנוהל זה ייתקיים בכל שנת עשור למדינה".