צילום אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
צילום אילוסטרציה | צילום: רויטרס

שר הפנים סירב להכניס לישראל את פטריס לקלר, ראש עיר צרפתי שהגיע למעבר אלנבי עם רעייתו, וזאת בשל תמיכתו של האחרון בתנועת החרם על ישראל (BDS). רשות האוכלוסין וההגירה ציינה כי החלטתו של השר דרעי התקבלה בעקבות המלצה של השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

כשלקלר הגיע עם רעייתו למעבר הגבול המלך חוסיין (אלנבי), בדיקה לעומק של בקרי הגבול של רשות האוכלוסין העלתה כי בחודש נובמבר הוא עמד בראש משלחת של ראשי ערים שביקשה להגיע לישראל, בין היתר לצורך ביקורו של האסיר הביטחוני מרואן ברגותי.

הגעתו של ראש המשלחת ופעילים נוספים נמנעה מבעוד מועד לאחר שהשר דרעי הודיע כי יסרב כניסתם, אך לקלר בחר שלא להסדיר כניסתו בטרם הגעתו, למרות שידע כי כניסתו מנועה. "בנוסף לעובדה כי שינה גרסאות בנוגע לסיבת הגעתו לישראל, ולאור עובדה כי מדובר בתומך BDS, בהתאם למידע שהועבר על ידי המשרד לנושאים אסטרטגיים-הוחלט לסרב כניסתו לישראל ובת זוגו בחרה שלא להיכנס", נמסר.

ארדן: "כללי המשחק השתנו"

השר דרעי אמר כי "לא נאפשר למי שפועל נגד ישראל להיכנס לישראל כדי לפעול ולהסית נגד המדינה. זו הסמכות שניתנה לי בחוק ואעשה בה שימוש כל עוד אדרש לכך וכל עוד יעלה הצורך למנוע כניסת אנשים שיפעלו כדי להסית נגד ישראל ולקרוא להחרימה". השר ארדן הוסיף: "כללי המשחק השתנו, ומדינת ישראל לא תבליג אל מול ניסיונות להחרימה ולפגוע בה".

דונצ'ה, ארכיון (צילום: עיריית דאבלין)
דונצ'ה, ארכיון | צילום: עיריית דאבלין

בשבוע שעבר הודיעו משרד הפנים והמשרד לעניינים אסטרטגים כי הצליחו למנוע את כניסתו של ראש עיריית דבלין מישל מק דונצ'ה, שאמור היה לנחות בנמל התעופה בן גוריון. בהודעה נמסר כי כניסתו נמנעה בעקבות הפעילות העקבית שלו לקידום חרמות נגד מדינת ישראל תוך שיתוף פעולה עם אחד מארגוני החרם הרדיקליים בעולם - IPSC: Ireland Palestine Solidarity Campaign.

אלא שזמן קצר לאחר מכן סתר ראש העיר את ההודעה ואישר כי הצליח להיכנס לישראל, ואף הגיע לרמאללה כדי להשתתף בכנס של הרשות הפלסטינית. לאחר שפורסם הדבר, מינה השר דרעי מינה את מנכ"ל משרדו לבדוק כיצד הצליח ראש העיר להיכנס לארץ. "הבדיקה מחויבת כדי למנוע תקלות כאלה בעתיד ולהפיק לקחים ממה שקרה", אמר אז דרעי.

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב מגיב לאיסור הכניסה לישראל דל ראש העיר "אני מביע תמיכה מוחלטת בממשלת ישראל, שאסרה באופן לגיטימי את כניסתו של פטריס לקלר... האנטי ציונות היא המסר המרכזי בקמפיין הבחירות שלו שכוון כמובן לציבור הערבי - מוסלמי"