נשות הכותל (צילום: חדשות 2)
נשות הכותל | צילום: חדשות 2

על רקע הסכסוך המתמשך עם הזרמים הליברלים ביהדות, במיוחד עם יהדות ארצות הברית, פורסם אמש (רביעי) כי ראש הממשלה נתניהו העביר מתפקידה את מירי רגב כיו"ר הוועדה המופקדת על אישור העבודות להרחבת הרחבה המשותפת בכותל. המהלך נעשה בהסכמת רגב שהבהירה שמצפונה אינו מאפשר לה לתמוך בהרחבת הרחבה הרפורמית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רגב התבטאה בנושא בעמוד הפייסבוק שלה: "חברים יקרים, בחודשים האחרונים התלבטתי קשות. מצפוני לא נתן לי שקט. לא יכולתי לאשר את מתווה הכותל באופן שהיה פוגע בסדרי עולם. דרישת הרפורמים להפוך את הכותל למקום בו נשים וגברים מתפללים יחד, לא מקובלת עליי ולא על מורשת ישראל".

"הגיע זמנך ללכת". השרה רגב (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
"מצפוני לא נתן לי שקט" | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

"החלטתי להיות נאמנה למצפוני ולכן הודעתי לראש הממשלה שאין בכוונתי לאשר את מתווה הכותל מתוקף סמכותי כיו"ר הוועדה למקומות קדושים. כל אדם רשאי לבקר בכותל ולשאת את תפילתו לבורא עולם, ובתנאי שייעשה זאת מתוך כבוד למקום ולמורשת ישראל. שבנו אל הקדוש שבמקומותינו שלא על מנת לבזות אותו". "כולי אמונה ותקווה שאנו נשמור על קדושת הכותל ונכבד אותו", סיכמה.

סוגיית התפילה בכותל, גם אם נראית שולית פה בארץ, מעסיקה רבות את יהדות ארצות הברית, שם רוב משמעותי לרפורמים וקונסרבטיבים. בחודש נובמבר האחרון פרסמה התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב סרטון ובו מתקפה ישירה נגד רה"מ ונאומו בכנס הפדרציה היהודית בצפון אמריקה, בו לדבריהם הציג "עובדות אלטרנטיביות" כשהסביר כי הממשלה לא הקפיאה לגמרי את מתווה הכותל, אלא רק את "האלמנטים הכי טעונים אידיאולוגית של מתווה הכותל".

"הממשלה ביטלה הלכה למעשה את מתווה פשרת הכותל, ואתה מספר סיפור באנגלית כאילו אתה מיישם את עיקריו", נטען בסרטון, כשלאחר מכן מוצגות כל הפשרות שנכתבו במתווה ולאחר מכן בוטלו על ידי הממשלה. "כאילו העיקר הוא השיפוצון שאתה מתכנן בעזרת ישראל, ברצינות?? תתבייש לך ראש ממשלת ישראל".