ליברמן תוקף ומצהיר (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
ליברמן, ארכיון | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי יאסור על כניסת 110 פלסטינים שהוזמנו להשתתף בטקס הזיכרון המשותף לישראלים ופלסטינים שייערך בשבוע הבא בתל אביב. "לא אתן יד לחילול יום הזיכרון", טען.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זהו לא טקס זיכרון אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות", אמר השר על הטקס שמארגן הארגון "לוחמים לשלום" בשיתוף "חוג ההורים - פורום המשפחות", ארגונים שהוקמו על ידי משפחות שכולות. עוד הוא הוסיף: "המפגן הזה פוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל".

נתן לנדאו, ממארגני הטקס, מסר בתגובה: "שר הביטחון ליברמן הוא זה שבהתנהלותו מחלל את יום הזיכרון ופוגע במשפחות שכולות שמבקשות לקדם שיח של פיוס. מדובר בשימוש פוליטי ציני שכל מטרתו לפגוע במשפחות שכולות ובישראלים ופלסטינים שמבקשים לציין יחד את יום הזיכרון, מתוך כבוד הדדי והכרה בכך שהכאב והצער אינם נחלתו הבלעדית של אף צד. כוונתנו לפעול בכל דרך על מנת למנוע מליברמן לעשות שימוש פוליטי ציני בסמכויותיו כשר ביטחון".

"התבלבלת", כתבה אלמנתו של דולב קידר ז"ל שנפל בצוק איתן, מיכל קסטן קידר. "הטקס מאורגן ע"י משפחות שכולות. מי אתה שתטיף להן איך לציין את אבלן?".

ההפגנות בטקס אשתקד (צילום: קובי ריכטר/TPS)
ההפגנות בטקס אשתקד | צילום: קובי ריכטר/TPS

חבר הכנסת מוסי רז ממרצ הגיב להצהרה של ליברמן ואמר: "שר הביטחון אוסר על כניסת פעילי 'לוחמים לשלום' ופורום המשפחות השכולות הפלסטינים לטקס יום הזיכרון משום שהוא והממשלה חוששים מפלסטינים מתונים. פלסטינים מתונים עלולים לגרום לנו להבין שיש פרטנר ולהסכים להסדר מדיני".

בשנה שעברה התארגנה מחאה מחוץ לטקס האלטרנטיבי במהלכה פעילי ימין השליכו חפצים לעבר המשפחות השכולות שהגיעו להשתתף בטקס. שר החינוך נפתלי בנט צייץ לאחר אותו אירוע: "אני מצפה מאנשים שמתאבלים על רוצחי תינוקות ומפוצצי אוטובוסים שיהיו קצת פחות רגישים ליריקות, דחיפות ומים". הציוץ נמחק לאחר שנטען כי נכתב על ידי סטודנט ולא על ידי השר עצמו.