נתניהו וחברי הכנסת החרדים (צילום: החדשות)
רה"מ וחברי הכנסת החרדים | צילום: החדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בפורום ראשי הקואליציה למשבר חוק הגיוס ואמר כי יש לסיים עם הנושא בהקדם כדי להעביר את החוק במושב הנוכחי. "צריך לקבל החלטות, לייצר הסכמות ולהביא את הצעת החוק לאישור הממשלה בתוך שבועיים", אמר רה"מ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חוק הגיוס שעליו המליצה הוועדה המיוחדת ממשיך לעורר התבטאויות ומחלוקות ולאיים על עתיד הממשלה. בהמשך היום צפויים ראשי סיעות הקואליציה להיפגש עם חברי הכנסת החרדים על מנת לנסות ולהגיע לפתרון המשבר.

חיילים חרדים (צילום: Yaakov Naumi,Flash90, חדשות)
חיילים חרדים. החוק יעבור? | צילום: Yaakov Naumi,Flash90, חדשות

כזכור, מועצת גדולי התורה החסידית הורתה לחברי הכנסת החסידים של "אגודת ישראל" בתוך "יהדות התורה" לפרוש מהממשלה אם לא יוכנסו שינויים בחוק המוצע והוא יעבור במליאה. למרות ההוראה, חברי הכנסת מש"ס ודגל התורה הביעו בימים האחרונים התבטאויות מתונות יותר וטענו כי מדובר בחוק "שניתן לחיות אתו". מדובר בהתנהלות חריגה שכן ברוב המקרים הנציגים החרדים מושכים לקצוות על מנת להראות שהם דואגים יותר לציבור החרדי ולאינטרסים שלו מהאחרים.

בשלב זה לפני הממשלה עומדות מספר אפשרויות כדי להתמודד עם המשבר. האפשרות הראשונה היא להעביר את החוק על אפם וחמתם של החרדים. במצב הזה יהיה חוק גיוס אמנם אבל לא תהיה קואליציה וסביר שהבחירות יוקדמו.

האפשרות השנייה היא לתקן את החוק ולהכניס בו שינויים, ואולם הצעה זו מסובכת נוכח העובדה שליברמן אמר כי כל חלק במתווה המוצע הוא משמעותי.

גפני. יצליח להעביר את החוק? (צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות)
גפני. יצליח להעביר את החוק? | צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות

האפשרות השלישית היא לבקש ארכה מבג"ץ בחקיקת החוק, אך לא ברור מה תתן ההארכה נוכח העובדה שההסכמה על החוק בעייתית כרגע, ותהיה בעייתית גם בהמשך.

סלע המחלוקת הינו הסעיף העוסק במועד תפוגת החוק, והסעיף העוסק בסנקציות כלכליות על הישיבות. ההמלצות התקבלו פה אחד ואושרו על ידי הרמטכ"ל ועל ידי שר הביטחון. תזכיר החוק שפורסם יובא לאישור הממשלה והכנסת במטרה להשלים את הליך החקיקה עד לתום כנס הקיץ הנוכחי.