שר האוצר משה כחלון הודיע היום (רביעי) על הגרלת ענק של פרויקט "מחיר למשתכן", במסגרתה יוגרלו 15 אלף דירות בו זמנית - רובן המוחלט באזורי הביקוש. בין היתר יוגרלו דירות בהרצליה, רעננה, יבנה ומודיעין. ההגרלה החדשה תהיה פתוחה רק למשפחות שכבר נרשמו לתכנית "מחיר למשתכן". אנחנו העברנו בשידור ישיר את מסיבת העיתונאים באתרי חדשות 2 Online.

כל הפרטים על הגרלת הענק של מחיר למשתכן

 למעשה מדובר באיחוד של שלל מכרזים, שכבר נפתחו בחלק מהערים, במטרה להעביר את המסר הפסיכולוגי של היצע גדול בשוק הדיור. ההגרלה תתקיים ב-24 יישובים ברחבי הארץ: כל זכאי לדירה יוכל להירשם להגרלות בשלוש ערים שונות במקביל ולשפר את סיכויי הזכייה ביישוב המועדף עליו ובמיוחד ביישוב שבו הוא בן מקום - כך לפי משרד האוצר. הגרלה גדולה נוספת תפתח באוקטובר 2017.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הפסקנו את הספסרות בקרקע, ופערי המחירים הולכים לזוגות הצעירים", הצהיר כחלון. "בגלל המצוקה בעבר, כל אחד גבה את מה שהוא יכול היה לגבות - כשיש מצוקה משלמים הרבה יותר. זה לא מחיר ריאלי. אנחנו נוציא עשרות אלפי זוגות צעירים ממעגל הביקושים, הניצול נפסק".

"מאז תחילת מחיר למשתכן שיווקנו כבר 75 אלף יחידות דיור, מתוכן 40 אלף בעסקאות", התגאה השר. "אנחנו יודעים שכדי לפתור את משבר הדיור צריך היצעים. כל הסכמי הגג הם התשובה להיצעים; כל המנופים ברחבי הארץ - זו התשובה להיצעים. אנחנו מתגברים כל הזמן שיווקים, תכניות והיצעים. לא ניתן לבנות דירה בחצי שנה, אנחנו לא עובדים עם מדפסות תלת מימד. הדברים לוקחים זמן".

שר האוצר משה כחלון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
כחלון. הגרלת ענק למשפחות צעירות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

"מאז תחילת התכנית, אנשים רואים כמה עולה דירה", המשיך כחלון. "כשקבלן מוכר ביותר ואנחנו מוכרים בפחות, אז גם מי שלא זכאי להשתתף בפרויקט מתחיל לשאול שאלות. המחיר הגבוה נולד בגלל מצוקה".

כחלון רמז למחלוקות הפוליטיות ואמר כי "יש בחירות, אין בחירות, התכנית (מחיר למשתכן) תימשך כי היא המענה היחיד למשבר הדיור. אני לא מאמין שישהו יעצור את זה, לא חשוב מי יהיה באוצר או בממשלה".

לצדו של כחלון במסיבת העיתונאים משתתפים גם שר השיכון יואב גלנט, סגן שר האוצר יצחק כהן, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון ומנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק.

שר השיכון גלנט הוסיף כי מה שקורה בשנתיים האחרונות בתהליך הדיור הוא "ללא תקדים ביחס לעשור, ואולי אפילו שני העשורים האחרונים. התהליך יביא לכך שזוגות צעירים רבים יקבלו פתרונות בזמן הקרוב. אני גאה להיות חלק מהמערכת הזאת".

מה אנשים יעשו בשביל דירה בת"א? (צילום: פלאש 90, חדשות)
"נוריד את הביקושים" | צילום: פלאש 90, חדשות

בצל ההכרזה: קרע בין כחלון לגלנט

מסיבת העיתונאים המשותפת מגיעה לאחר דיווחים על קרע בין השרים כחלון וגלנט: לפני כחודש וחצי נפגש שר השיכון יואב גלנט עם חברי מרכז ליכוד בנתניה. לפי חברי המרכז, אמר להם גלנט בפגישה שהוא כבר סגור עם נתניהו על ריצה בליכוד. "אני בשליחות ביבי, אחרי שיעלון הלך אני אהיה על המשבצת הביטחונית בליכוד", ציטט חבר מרכז מדבריו. אחד החברים מיהר לעדכן את כחלון שנמצא איתו בקשר טוב עוד מימיו בליכוד, ומאז המתיחות בין שני בכירי כולנו בשיאה, עד כדי דיונים בשאלה אם לפטר את גלנט, שעליהם דיווח לאחרונה בן כספית במעריב.

גלנט עצמו מודאג מאוד מהמהלך, ובימים האחרונים אף הביע חשש שבמקביל למהלך יבקש כחלון לסלקו מהסיעה כפי שעשה ליברמן לחברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, דבר שיעמיד אותו בפני דילמה אכזרית: להתפטר מהכנסת מיד או לא להתמודד באף רשימה קיימת, כולל בליכוד. גלנט גם הביע חשש שדבריו עם חברי המרכז הוקלטו וישודרו.