תשעה באב (צילום: שוקי לרר)
הכותל (ארכיון) | צילום: שוקי לרר

לאחר ההחלטות השנויות במחלוקת של הממשלה השבוע, התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית יוזמות עצרת מחאה מול בית ראש הממשלה במוצאי השבת הקרובה, שתלווה בתפילת הבדלה. "ממשלת ישראל הפקירה את הכותל לקיצוניים, הקפיאה את מתווה הכותל ובמקביל מקדמת חוק גיור שיפלג את העם היהודי", נכתב בהזמנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנו פועלים עם שותפים וארגונים נוספים הפועלים לחופש דת בישראל", הדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, הרב גלעד קריב. "תחושתנו היא שהרוב המכריע של הישראלים, מכל קצוות הקשת הפוליטית, מתנגד להחלטות הממשלה בנושא, ולא מבין מדוע לא ניתן למצוא פתרונות של פשרה ושלום".

"בשבוע האחרון פעלנו רבות בכנסת, אנחנו פועלים בתקשורת וברשתות החברתיות - אבל צריך גם לפעול ברחוב", המשיך הרב. "צריך להזים את הטענה שהנושא לא מעניין את הישראלים. זה אירוע ראשון מסדרת אירועים. אם הממשלה תמשיך לקדם את חוק הגיור נמשיך לקיים עצרות, הפגנות, כנסי מחאה - ולא רק בארץ".

ההזמנה לעצרת
ההזמנה לעצרת | צילום:

"לצערי, הממשלה דוחפת את כולנו, הציבור הישראלי והקהילות היהודיות בתפוצות, לרגע המצער והמביש בו רבנים ומחנכים יהודים וחברי קהילות יעמדו עם שלטי מחאה מול שגרירויות ישראל בעולם", הזהיר קריב. "לפני שזה קורה, אנחנו מגיעים לבית ראש הממשלה כדי לבקש ממנו שלא ידרדר את יחסי ישראל והעם היהודי למשבר על מזבח של אינטרסים פוליטיים זרים, שניתן לטפל בהם בדרכים אחרות".

גלעד קריב (צילום: חדשות)
הרב גלעד קריב. "צריך לפעול גם ברחוב" | צילום: חדשות

הוא הסביר שאין מקום לחוק הגיור החדש במדינת ישראל ואמר כי כבר היום ניתן להבטיח שעובדים זרים ומבקשי מקלט לא ינצלו את הגיור לרעה. "אין צורך אמיתי בחוק הגיור, חוץ מהרצון של הרבנות להשתלט על תחום הגיור", אמר הרב קריב. "הדרישה השנייה היא שהממשלה תעמוד בהתחייבויות, תכבד הסכמים ותיישם את מתווה הכותל. אנחנו מבקשים שהממשלה תכבד את עצמה, את אזרחי ישראל ואת היהודים בעולם".

"הגיעו מים עד נפש", אומר עורך הדין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית. "נגיע במוצאי השבת בכאב גדול אבל עם הרבה תקווה, ונאמר לראש הממשלה: 'עד כאן'. גם אנחנו יהודים. אני דור עשירי בירושלים, קצין בצה"ל, אב לבן ביחידה מובחרת - החלטת הממשלה היא סטירת לחי לי, ולחברי, ולכל יהודי ויהודיה באשר הם, בכל מקום בעולם".

לדברי הס, "מיליוני יהודים בישראל ובעולם חווים בימים האחרונים משבר אמון מול מדינת הלאום של העם היהודי בעקבות החלטה פחדנית של הממשלה להפקיר את הכותל המערבי, המקום שאמור לאחד את העם, בידי קיצונים. אם הממשלה לא תתעשת, תחדל מדינת ישראל להיות הבית הלאומי של העם היהודי. זו החלטה אנטי ציונית, לא פחות", סיכם.