שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) התראיינה לפני כניסת השבת לתכנית "פגוש את העיתונות". בריאיון ששודר הערב (שבת) השרה הבכירה התייחסה למשברים בקואליציה, לסאגת השידור הציבורי וגם לסירובם המסתמן של האמריקנים להעברת השגרירות לירושלים למרות ההבטחות של הנשיא טראמפ. על החלטת רה"מ שלא לפגוש את שר החוץ הגרמני אמרה: "זה נובע מעיקרון צודק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון התייחסה שקד לעסקה האמריקנית שוושינגטון תכיר בירושלים כבירת ישראל בתמורה ליישום רעיון שתי המדינות ואמרה שמדובר ברעיון אבוד מראש. "אני חושבת שזה חסר סיכוי ולהיכנס עם הראש בקיר", טענה. "חבל לי שיבזבזו את הזמן להגיע למזרח התיכון ולנסות להגיע להסכם כי הפערים בין הפלסטינים לבין ישראל הם גדולים מדי".

באשר להבטחת הבחירות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, טענה שקד כי ההבטחה לא מולאה עד כה בשל לחצים שהופעלו על ממשל טראמפ.

"חשבתי שיש כאן הזדמנות היסטורית גדולה לצאת מהמסלול של המדינה הפלסטינית כפי שמדברים עליה עד היום אבל זה לא קרה", אמרה. " זו המציאות, אני לא מנתחת אותה. אני לא יודעת מי השפיע על הממשל האמריקני ועל הנשיא, אבל עובדתית זה לא קרה".

היועמ"ש איים להתפטר (צילום: רויטרס)
"לחצו עליו שלא להעביר את השגרירות". טראמ | צילום: רויטרס

ביחס לסאגת תאגיד השידור הציבורי, סירבה שרת המשפטים להתייחס במפורש להחלטות ראש הממשלה נתניהו בנושא משום שלדבריה מקפידה להימנע מהתערבות בנושאים שאינם בתחומי משרדה. עם זאת הבהירה כי הייתה "נותנת לתאגיד לקום" וכי "אין לי ביקורת נגד ראש הממשלה, הוא אמר את זה בקולו".

"אני לא חושבת שתהיה כאן פגיעה בחופש העיתונות", סיכמה. "בסופו של דבר המתווה שהוצע הוא לא מאוד שונה ממה שקיים כיום. אני הסתכלתי על מה שסיכמו, וזה מתווה סביר. אין כאן סתימת פיות והתקשורת בישראל חופשית וחזקה".

בהמשך, הצדיקה שקד את האולטימטום שהציב ראש הממשלה נתניהו לשר החוץ הגרמני לפיו יסרב ראש הממשלה להיפגש האחרון אם ייפגש עם ארגוני שמאל. "הבעיה עם ארגון 'שוברים שתיקה' שהוא לא פועל במדינת ישראל ולא אכפת לו באמת לתחקר ולשפר את ההתנהגות של חיילי צה"ל", אמרה.

גבריאל. "מאזן הכוחות העולמי משתנה" (צילום: רויטרס)
שר החוץ הגרמני שנפגש עם ארגוני השמאל | צילום: רויטרס

"ארגון 'שוברים שתיקה' לוקח חומר ובדרך כלל מעוות אותו, עושה הכללות או מראה חצאי אמיתות", הוסיפה. "הוא מציג את זה בחו"ל ונותן דלק לתנועת ה-BDS ומשמיץ את חיילי צה"ל. אנחנו לא צריכים לסבול את זה ולא להסכים לזה".

שקד התייחסה גם למשבר הקואליציוני שנגרם בשל החלטת בג"ץ לאשר פתיחת עסקים בתל אביב. לדבריה, הסיעות הדתיות והחרדתיות בממשלה החליטו לקבל את ההחלטה, אך להגבילה לתחומי העיר בלבד. "בישיבה (של הסיעות הדתיות) הייתה תמימות דעים על כך שאת תל אביב אי אפשר לשנות. השאלה היא מה יהיה על שאר הערים", אמרה. "השר דרעי הציע לתקן את פקודת העיריות ולהחזיר אותה למה שהיה לפני שנת 1988 כך שכל חוק עזר עירוני שקשור לשבת יהיה טעון באישור של השר".

ובשבוע שבו הפכה אישה שתכהן בתפקיד שופטת שרעית לראשונה בישראל, שקד הצהירה שאישה לא תמונה לדיינית בבתי הדין הרבניים. "אי אפשר לכופף את ההלכה. אם על פי ההלכה זה אפשרי אז כן, ואם לא אז לא. אני לא מפרשת את ההלכה, מי שקובע הם הרבנים הראשיים ואם הם אומרים שלא אז לא. אפשר שאישה תהיה מנהלת בתי הדין הרבניים ואולי אחת כזו תמונה באופן קבוע לאחר שאישה הייתה ממלאת מקום".