שר האוצר משה כחלון טען הבוקר (רביעי) כי תכניתו "נטו משפחה" להפחתת מסים למשפחות צפויה לעבור את אישור הממשלה והכנסת במתכונתה הנוכחית, זאת על אף ההתנגדות שהביעו אתמול גורמים בליכוד. "התכנית תאושר As Is", אמר השר. "מי שכועס - כעסו אינו במקום". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הפחתת מחירים זו פריביליגיה של שר האוצר", הסביר כחלון במסיבת עיתונאים שערך בבית החולים רמב"ם בחיפה בשיתוף אוניברסיטת חיפה. "כבר בשעות הקרובות אחתום על הפחתת המסים על בגדי תינוקות, הנעלה, ומכשירים סלולריים. גם יתר התכנית ובה גם הוזלת עלויות הצהרונים תעבור".

כחלון אף התייחס לקרע בינו לליכוד, אחרי שהתברר כי השר לא עדכן את ראש הממשלה בפרטי התכנית. "אני לא מכיר כעס בשום מקום ואף פעם לא יכול להיות כעס במקרים כאלו. מי שכועס על זה שנותנים הטבות או הקלות לאנשים שכל כך הרבה שנים חיכו לזה - הכעס שלו לא במקום".

אתמול מסרו גורמים בסביבת נתניהו תגובה צוננת למהלך שמוביל שר האוצר: "מדיניות הממשלה היא להוזיל את יוקר המחייה ולעודד יציאה לעבודה. ההצעות שהוצגו הן בכיוון הנכון וייבחנו בגישה חיובית".

צחי הנגבי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
"האוצר שומר את הקלפים", הנגבי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

בריאיון לחדשות 2 תקף אמש ח"כ דוד ביטן את החלטת השר להעביר תקציב לסבסוד צהרונים - בעוד שלדבריו טרם נמצא פתרון לקיצבאות הנכים. "הטיפול לא מספיק טוב ואני הודעתי שמבחינת הכנסת אנחנו לא נקדם העברות תקציביות", תקף הח"כ.

"מעניין שלצהרונים יש לאוצר מיליארד שקל לתת בשנה ולנכים לא, זה דבר שאנחנו צריכים להפסיק אותו וקודם כל לפתור בעיה ולא להתחיל לקפוץ מפתרון לפתרון", הוסיף ביטן. עוד אמר הח"כ כי ככל הנראה אין תיאום בין חברי הקואליציה והתכנית החדשה היא סממן לכך.

"צריך להגדיל את הקיצבאות באופן כזה שהנכים יוכלו לחיות בכבוד, יש היום תקציבים והכנסת תעשה את מה שהיא צריכה לעשות", איים ביטן. "לא נעביר תקציבים לממשלה בוועדת הכספים וזה דבר שהודענו עליו ובעתיד גם לא נעביר חוקים של הממשלה עד שבעיית הנכים לא תיפתר. הנושא של הנכים הוא דבר ראשון במעלה שצריך לפתור אותו". 

"לא קרה כאן שום דבר מיוחד"

השר כחלון הסביר אתמול את חוסר התיאום בינו לראש הממשלה בכך שהתכנית הייתה חלק ממדיניות ממשלה בהמשך לתכניות קודמות. "אני לא רואה פה שום דבר שצריך לעדכן בעניינו מישהו", אמר. "לא קרה פה שום דבר מיוחד. אנחנו מקיימים את מדיניות הממשלה, מדיניות אחראית ונכונה".

זמן קצר לאחר מכן בריאיון לגלי צה"ל תקף השר הנגבי אף הוא את ההחלטה שלא לעדכן את רה"מ. "משרד האוצר שומר צמוד לחזה את התכנים של מסיבות העיתונאים שלו עד לרגע האמת ואמנם לא מקובל לעדכן את השרים, אבל לגבי רה"מ אם מדובר במהלך דרמטי - ומדובר במהלך דרמטי, בעבר לפחות היה מקובל שרה"מ לא שומע על כך בתקשורת. אין לי מושג מה קרה במקרה הזה".

כך יושפעו מחירי הסלולר מהתכנית (צילום: חדשות 2)
כך יושפעו מחירי הסלולר מהתכנית | צילום: חדשות 2
מחיר הסמארטפון יורד (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2
מחיר הסמארטפון יורד (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

גם ראשי מפלגות הקואליציה זעמו על כך שההודעה על התכנית החדשה לא תואמה איתם, ואף התכוונו לפרסם הודעה על כך, אך לבסוף הודעה לא פורסמה לבקשתו של שר הביטחון ליברמן.

"מחזקים את מעמד הביניים"

התכנית גובשה בשיתוף ראשי רשויות וראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ומתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס.

לפי התכנית, ייקבע מחיר מקסימום לצהרונים שיעמוד על 930 שקלים ובנוסף לכך המדינה תסבסד חלקית ותעניק הנחה נוספת בסכום של 150-400 שקלים בחודש לילד, תלוי במקום המגורים. המשמעות - משפחה עם שני ילדים ויותר תשלם מאות שקלים פחות בחודש.

כמה תחסוך לכם מהפכת הצהרונים? (צילום: 123ref)
כמה תחסוך לכם מהפכת הצהרונים? | צילום: 123ref
צהרונים, מהפכה, סבסוד (צילום: 123ref)
צילום: 123ref
צהרונים, מהפכה, סבסוד (צילום: 123ref)
צילום: 123ref
צהרונים, מהפכה, סבסוד (צילום: 123ref)
צילום: 123ref

"היום אנחנו מחזקים את מעמד הביניים במעשים ולא בדיבורים", הוסיף השר. "היום אנחנו מחזקים את הזוג שיוצא בבוקר לעבודה ומשלם מיסים, את משרתי המילואים והמשפחות בישראל. כולם מדברים על מעמד הביניים, עד היום לא נעשה מאומה. צריך לשנות כיוון, שיותר משפחות מלמטה יעלו למעלה ולא הפוך. מעמד הביניים נשחק בשנים האחרונות ואנחנו נשנה את הכיוון".