צילום אילוסטרציה (צילום: 123ref)
צילום אילוסטרציה | צילום: 123ref

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה למשרד האוצר והתריע כי מימון תכנית השר כחלון "נטו משפחה" מכספי הרזרבה התקציבית, כפי שתוכנן, הינו בעייתי ולא ניתן להעביר את הכספים לפני שימולאו דרישות החוק. כספי הרזרבה מוגדרים ככספים שנועדו לכיסוי בורות תקציביים בלתי צפויים, ומשכך ניתן לעשות בהם שימוש רק בסוף שנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשרד האוצר אומרים, מנגד, כי הנושא היה מוכר להם עוד טרם גיבוש התכנית ולא צפוי לפגוע בהוצאתה לפועל שכן הצהרונים יפעלו רק החל מספטמבר השנה. עם זאת, קיים חשש באוצר מכך שמשרד ראש הממשלה היה מעורב בשיח המשפטי.

בשבוע שעבר אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את התכנית, שבין היתר גם מגדילה נקודות הזיכוי במס להורים עובדים. כחלק מתוכנית "נטו משפחה" ביקש כחלון להגדיל ולהשוות נקודות זיכוי להורים עובדים, כשהגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג עם ילדים צפוי להסתכם באלפי שקלים בשנה. שווי נקודת הזיכוי הוא 215 שקלים בחודש. בנוסף, התכנית כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות וגם את ביטול המכסים על הסלולר ועל בגדי תינוקות והנעלה.

כחלון בירך על אישור התכנית: "כנסת ישראל אומרת היום בקול צלול וברור לאזרח העובד שהיא יודעת גם לתת, לא רק לקחת". לדבריו, "כל השנים סיפרו לנו שהצמיחה תחלחל לשכבות התחתונות, היום אנחנו אומרים לא - אנחנו נפנה את הכסף לשכבות החלשות ומשם נצמיח את המשק".