אוטובוס דן (צילום: סבי ברנס / פלאש 90, חדשות)
ארכיון | צילום: סבי ברנס / פלאש 90, חדשות

הסערה הבאה? חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ויואב בן צור (ש"ס), וכן אורי מקלב וישראל אכלר (יהדות התורה) פנו היום (שני) למנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר בעניין שלילת היתרים שניתנו לרשויות להפעיל תחבורה ציבורית ביום המנוחה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארבעת חברי הכנסת שמונו לבדוק נושאים הקשורים למניעת חילול שבת, ביקשו כי מנכ"לית המשרד תעביר את פנייתם לשר התחבורה ישראל כ"ץ. הם התייחסו בפנייתם לערים חולון, רמת השרון והרצליה, בהן מפעילות הרשויות תחבורה עירונית בשבתות. הם הצביעו על היתרים שניתנו על ידי המשרד לערים המדוברות להפעיל את קווי התחבורה הציבורית זמן קצר לפני כניסת השבת.

"תיקון 28 לפקודת התעבורה מאפשר לשר התחבורה להציל את כבודה של השבת ולהפחית את חילול השבת הציבורי", אמרו הח"כים. במכתבם הם הזכירו כי על פי התיקון לחוק נקבע כי על שר התחבורה להתחשב ככל הניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי המנוחה, ובכלל זה הפחתת חילול שבת ומועדי ישראל בתחבורה הציבורית.

"מאחר שהרשות המקומית או גוף ציבורי אחר הן רשות ציבורית, הרי שבידי השר להפחית את חילול השבת, וזאת באמצעות בחינת היתרים שניתנו בעבר, או אי מתן קווי שירות לפני צאת השבת", טענו חברי הכנסת. "מאחר שעניינו של התיקון הוא בכפוף להתחשובת כל שניתן במסורת ישראל, אין להתיר (תחבורה ציבורית) במקומות בהם קיימת חלופה תחבוריתית מטעם המדינה". בפנייתם, ביקשו חברי הכנסת לשלול היתרים שניתנו בעבר להפעלת קווי שירות כגון קווים 24, 89 של חברת דן, וכן קווים 29 ו-247 של חברת מטרפולין בערים שצוינו.

בעקבות פניית חברי הכנסת החרידים, ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מתחה ביקורת חריפה: "הח"כים החרדים מתעקשים להשאיר את ישראל בעוצר בכל מחיר, והנסיון הפתטי שלהם לשים מקלות בגלגלים של כל יוזמה רק מוכיח את ההתקדמות האדירה שהציבור החילוני עשה בשנה האחרונה באמצעות יוזמות אזרחיות ועירוניות שמסיעות אזרחים בשבת על אפם ועל חמתם של הח"כים החרדים". 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו מתנגד לשינוי הסטטוס קוו וביטול קווי תחבורה הקיימים הפועלים בשבת.

"ריבוי מקרי חילול שבת"

גם בשבוע שעבר נדרש משרד התחבורה לעסוק בשמירת הסטטוס קוו, כשהוחלט לבטל עבודות תשתית שתוכננו ברכבת. בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר התחבורה כ"ץ, שר העבודה והרווחה חיים כץ וראשי הסיעות החרדיות אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני, סוכם כי העבודות לא יתקיימו. 

"זו שנת הכרעה, האיומים משמעותיים"‎ (צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster, חדשות)
"להפחית את חילול השבת", כ"ץ | צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster, חדשותבישיבה העלו הנציגים החרדים את טענתם כי ישנה תופעה של התרחבות חילולי השבת ברחבי הארץ ודרשו להפסיקם. סוכם כי יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת. השר ישראל כץ הודיע כי הנחה את אנשי המקצוע במשרדו שלא לבצע עבודות בשבת שלא לצורך ושר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר כי מידי יום חמישי יישבו הגורמים המקצועיים לדון בנושאים הרלוונטיים ויבחנו כל בקשה להיתר עבודה על מנת למנוע עבודות לא חיוניות. בשל כך, הסיעות החרדיות הקימו את צוות הח"כים למניעת חילול שבת, שבין השאר העביר היום את פנייתו לשר התחבורה.