אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את ההחלטה לבטל את השמעת ההמנון בטקס באוניברסיטה העברית בשל רגשות הערבים "התרפסות", האוניברסיטה העברית מגיבה היום (חמישי) וטוענת כי לא מדובר בהחלטה שהתקבלה לאחרונה. "הטקס האקדמי בפקולטה למדעי הרוח התקיים במתכונתו הנוכחית גם בשנים עברו ולא התקבלה כל החלטה חדשה 'לבטל' את שירת ההמנון, על כן אין כל הצדקה לביקורת החריפה המופנית כלפי האוניברסיטה העברית. גם השנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בכל טקס ממלכתי המתקיים באוניברסיטה, מנוגן ההמנון הלאומי של מדינת ישראל כמקובל, והאמור אף הובהר על ידי נשיא האוניברסיטה לשר החינוך בשיחתם", ציינו בעברית. "בנוסף, הבהיר הנשיא כי ההחלטה כיצד יש לנהל את מאות הטקסים האקדמיים שמתקיימים באוניברסיטה, נתונה לראשי היחידות הממונות - האקדמיות והמנהליות - וזה שנים שיש מגוון בדפוסי ההתנהלות שלהן".

"האוניברסיטה העברית מהווה סימן ומופת למצוינות וציונות למעלה מ-90 שנה ואף הוקמה על ידי ראשי הציונות של היישוב היהודי בארץ ישראל", הבהירו באוניברסיטה. "לא ניתן לפקפק במחויבותה של האוניברסיטה כלפי מדינת ישראל ובתרומתה האדירה לכלכלת ישראל ולעיר ירושלים. האוניברסיטה מתמודדת על בסיס יומיומי עם קשיים הנובעים מעמידתה בקו הראשון של צרכי המדינה והעיר, המאבק המתמיד בחרמות האקדמיים ומתן מענה מקצועי לצרכי החינוך הישראלי והחינוך היהודי בעולם".

"האוניברסיטה העברית פועלת לפי חוקי ונהלי המדינה ומוסדותיה תוך שמירה על פלורליזם וכבוד של כל הבאים בשעריה", נמסר. "האוניברסיטה מאפשרת חופש אקדמי וחופש ביטוי בכל מסגרות פעילותה, וערכים אלה הם מאבני היסוד של האוניברסיטה העברית".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה אף היא לסערה ואמרה כי מדובר בחדשות מזויפות. "תראו איך עובד פייק ניוז מהונדס מההתחלה ועד הסוף", כתבה גלאון בחשבון הפייסבוק שלה. "כל הבוקר אנחנו שומעים בתקשורת שהאוניברסיטה העברית ביטלה את שירת התקווה בטקס חלוקת התארים שלה, 'כדי לא לפגוע ברגשות הערבים'. זה לא קרה. אף אחד לא ביטל כלום. גם בשנה שעברה לא שרו את ההמנון בטקס, גם לא בשנה הקודמת. ונחשו מה, גם לא בזו שלפניה".

"לשבת עם ליברמן זה אופרטוניזם" (צילום: Hadas Parush/FLASH90)
"פייק ניוז מהונדס". גלאון | צילום: Hadas Parush/FLASH90

"בטקסים ממלכתיים צריך לשיר את ההמנון", הוסיפה גלאון. "זה מובן מאליו, גם אם ברור שקשה לערבים להזדהות עם שירת 'נפש יהודי הומיה'. אבל זה ממש לא מה שקרה כאן. חלוקת תעודות באקדמיה, עם כל הכבוד, היא לא טקס ממלכתי ואף המנון לא בוטל. לא היה. כבר כמה שעות שאנחנו חוזים בפייק ניוז מוחלט, שנותן לאנשי הבית היהודי ולראש הממשלה דרור לצאת מהבונקר שהם נכנסו אליו אחרי שהסתבר ששר בממשלה שלהם גנב מיליונים מהפריפריה כדי לסדר מקורבים. יהיה נחמד לשמוע אותם מתייחסים למהות סוף סוף, ולא לחדשות מפוברקות שברור כשמש מי המקור שלהן, ומה האינטרסים מאחוריהן".

האוניברסיטה העברית, קמפוס הר הצופים (צילום: חדשות 2)
האוניברסיטה העברית בירושלים | צילום: חדשות 2

 

נתניהו מתח הבוקר ביקורת על ההחלטה. "מדובר בשיא של התרפסות, ההיפך מגאווה לאומית", טען. "אנחנו גאים במדינה שלנו, בדגל שלנו, בהמנון שלנו, וזה רק מחזק את דעתי להעביר את חוק הלאום שאנחנו מובילים, כדי לעגן בחוק את הסמלים הלאומיים שהם כל כך יקרים לנו".

בהקלטות שפורסמו לראשונה בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל נשמעת עובדת משרד בפקולטה מסבירה כי ההמנון הלאומי לא יושמע בטקס הערב, בגלל מה שהגדירה "התחשבות בצד השני", כלומר בסטודנטים הערבים ואורחיהם שיגיעו למקום.

באוניברסיטה העברית הבהירו כבר הבוקר כי "לא קיימת הוראת חוק ו/או הנחיה של המועצה להשכלה גבוהה בנוגע לשירת המנונים בטקסים אקדמיים, אי לכך אין שום בסיס לכל טענה מול האוניברסיטה העברית בנושא". באוניברסיטה הבהירו שבטקסים הממלכתיים - שירת ההמנון מנוגנת כמקובל אך בטקסים אקדמיים אין מחויבות לנגן את ההמנון.