אלפי תומכי מחנה השמאל הגיעו אתמול (מוצ"ש) לכיכר רבין בתל אביב להפגנת הענק לציון 50 שנה לכיבוש ולשליטה הישראלית בשטחים תחת הכותרת "שתי מדינות - תקווה אחת". בעצרת הוקראה ברכה של יו"ר הרשות אבו מאזן שכתב: "הגיע הזמן לחיות, אתם ואנחנו, בשלום, בהרמוניה, ביטחון וביציבות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין הגופים שארגנו את ההפגנה: שלום עכשיו, מפלגת העבודה, מפלגת מרצ, יוזמת ז'נבה, צעירי העבודה, צעירי מרצ, מחזקים, הקרן החדשה לישראל, זזים. בעצרת נאמו יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יו"ר מרצ זהבה גלאון, אלוף במיל' נועם תיבון, מנכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, נשיאת הקרן החדשה לישראל טליה ששון ועוד, לצד להקת הבלקן ביט בוקס, הזמרות אחינועם ניני ועלמה זהר ולהקת לוס כפרוס. את ההפגנה הנחו האמנית והכוריאוגרפית רננה רז והשחקן והיוצר יוסי צברי.

אלפים בהפגנת השמאל בתל אביב (צילום: טוויטר שלום עכשיו)
אלפים בעצרת השמאל, הערב | צילום: טוויטר שלום עכשיו

במהלך העצרת הקריאו המארגנים לקהל הרב ברכה ששלח יו"ר הרשות הפלסטינית. "אין קול חזק יותר מאשר קול של שלום צודק וכולל כמו שאין קול חזק יותר מזה של זכותם של עמים להגדרה עצמית וחירותו מעול הכיבוש", כתב אבו מאזן.                             

"הדרך היחידה לסיים את הסכסוך ואת המאבק נגד טרור באזור ובעולם כולו היא בפתרון של שתי מדינות על גבולות יוני 1967, פלסטין לצד של ישראל", הדגיש יו"ר הרשות. "קיבלנו את החלטות האו"ם והכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות וגם העולם הכיר במדינת פלסטין. כעת הגיע העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש". הוא סיים את דבריו כשכתב: "ההזדמנות עדיין קיימת ולא ניתן להחמיץ אותה כאשר אנחנו עדיין מושטים את ידינו לשלום שנוסד בין אמיצים. חובתנו כלפי הדורות הבאים דורשת ממנו לשים קץ לסכסוך. אתם ואנחנו יחד נעשה את שלום האמיצים".

המסר מאבו מאזן: לא להחמיץ הזדמנות (צילום: חדשות 2)
המסר מאבו מאזן: לא להחמיץ הזדמנות | צילום: חדשות 2

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, זכה לקריאות בוז כשעלה לבמה וגם במהלך נאומו. הרצוג הציג את חזונו להקמת גוש פוליטי גדול: "לפני שנתיים היינו מאוד קרובים להחליף את השלטון. כפסע היה בינינו לבין ראשות הממשלה ושינוי פני המדינה. האם האכזבה תמית את תקוותנו? לא! האם הפחד ישתלט על נפשנו? לא! אנחנו נמשיך ונמשיך ונמשיך ונתמיד עד אשר נשיג את מטרתנו".

"הגיע הזמן לשנות כיוון" (צילום: חדשות 2)
"הגיע הזמן לשנות כיוון" | צילום: חדשות 2
לדבריו, "כדי לעשות זאת לא נוכל להסתפק בנאומים יפים. הדרך היחידה להחליף את השלטון היא באמצעות מעשים אמיצים. עלינו לשים את האגו בצד ולהתחבר כולנו לגוש פוליטי אחד גדול. גוש פוליטי שיכלול מפלגות, אישים ותנועות שרוצות לשנות. גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה מדינה דו לאומית, גוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה חצי דמוקרטיה. גוש פוליטי אחד גדול שרוצה מדינה ציונית, יהודית, דמוקרטית, שנותנת שוויון מלא למיעוטים ופתוחה למגוון דעות. הגוש הזה צריך להכיל רבים וטובים. מציפי לבני שותפתי למחנה הציוני, דרך משה כחלון, ויאיר לפיד, ואנשים נוספים".

הרצוג קרא להקמת גוש פוליטי גדול (צילום: חדשות 2)
הרצוג קרא להקמת גוש פוליטי גדול | צילום: חדשות 2
יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון תקפה את ראש הממשלה: "נתניהו משקר כשהוא מספר לנו כבר עשור שהוא יכול 'לנהל את הסכסוך', כי 'אין ברירה אחרת', ו'אין מנוס' ו'אין פרטנר'. הוא מתקרבן, מגלה אפס תעוזה או יוזמה מדינית, ובורח מאחריות ולקיחת סיכונים. את השקר הזה חייבים לחסל - כי הוא נועד רק בשביל ההישרדות הפוליטית שלו". גלאון הוסיפה כי "על אף השקרים של נתניהו הציבור בישראל תומך בפשרה, בסיום הכיבוש, ואומר כן לשתי מדינות לשני עמים".

מי שעורר עניין רב היה העיתונאי החרדי אלי ביתאן, שסיפר את סיפורו האישי וקרא לחבר קהלים חדשים למחנה השמאל: "50 שנה של כיבוש, של עוול מתמשך ועצום בהיקפו, מכריחים אותנו להפסיק לפעול בתוך קבוצת הנוחות המיידית ולחבר קהלים חדשים. ככל שהימין יפריד, עלינו לחבר, ככל שהימין יסית, עלינו להיפגש ולדבר, ככל שהם יציבו חומות ויפרידו אותנו למעמדות, שבטים ומגזרים אנחנו חייבים לשבור את ההבדלים שהם המציאו ולחבור יחד".