המלונות שגונבים את החופים: במהלך דיון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, עלתה לדיון תכנית שאפתנית של שר התיירות יריב לוין שמטרתה לאפשר ליזמים המעוניינים לבנות מלונות לקבל תמריץ כלכלי משמעותי, זאת כאשר 20% מהשטח של המלון שייבנה יוקצה לדירות פרטיות. הנושא עצמו עורר לא מעט ביקורת, בעיקר לאור התקדים שיאפשר ליזמי מלונות לבנות דירות יוקרה על החופים - דבר שעד כה נבלם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

באמצע הדיון עולה שאלה מצד התאחדות המלונאים - האם הרפורמה תחול גם על מלונות קיימים ולא רק על מלונות שעוד לא נבנו? בדיון נשמע שר התיירות אומר שאין לו שום כוונה להכניס מלונות קיימים לרפורמה, כיוון שהמטרה היא לעודד הקמת מלונות חדשים - וגם אנשי המקצוע במשרד התיירות התנגדו לכך.

כעבור חצי שעה בלבד, ממש שנייה לפני שהתפזר הדיון, הודיע יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם, כי החליט להוסיף הסתייגות שתחיל את החוק גם על מלונות קיימים. "אני מבקש להוסיף ו/או הרחבת מלון קיים הכוללת לפחות חמישים יחידות דיור נוספות".

וכך, תוך כמה שניות, קיבלו כל המלונות בארץ שמתכננים להתרחב, אפשרות להקצות 20 אחוזים משטח ההרחבה לדירות פרטיות - הטבה בשווי כולל של מיליארדים. לא נשמע שום נימוק בעד או נגד, נתונים על היקף ההטבה, ובעיקר - איך היא תשפיע על החופים של כולנו? "מדובר על בנייה והקמה של דירות יוקרה, כולל ליד החופים, תחת הכסות של קידום מתחמים מלונאיים", אומר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). "מגורי יוקרה לא צריכים להיות על חשבון החופים ששייכים לציבור כולו".

הלוביסטית של התאחדות המלונות שוחחה עם מקבלי ההחלטות

לא ברור למה שינה אמסלם את דעתו במהלך הדיון, מה שבטוח הוא שהלוביסטית של התאחדות המלונאים שנכחה בדיון, התרוצצה לכל אורכו ושוחחה עם חברי הוועדה ועם הפקידים הבכירים של משרד התיירות. בשיחה עם ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), הוא אישר כי דיברו איתו גם מטעם התאחדות המלונאים.

יו"ר הקואליציה אמסלם (צילום: חדשות)
שינה את ההחלטה. היו"ר אמסלם | צילום: חדשות"כדי להעביר החלטה שתיטיב עם הגורמים החזקים בעולם המלונאות, בשעה שאף גורם אחר לא היה בדרך כדי לעצור את ההחלטה הזאת כדי לשמור על האינטרס הציבורי", אומר חובב ינאי, רכז משקיפים במשמר החברתי. חלק מחברי הכנסת הודו שהגיעו רק להצבעה כדי לייצר רוב לקואליציה, מבלי לדעת במה מדובר.

"מי שיכול לפתח בתי מלון, בהם גם קיימים, למה לא?", מסביר יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם. "גם לו מגיע. תרים עוד מתחמים, תתגבר אותם, תבנו יותר בתי מלון והכל בסדר". כעת מתכוונת חברת הכנסת יעל כהן-פארן מהמחנה הציוני להגיש רוויזיה על ההחלטה בדרישה שהחלטה כל כך משמעותית תתקבל בדיון מסודר ולא בהינד עפעף.