"כזה לילה דרמטי עוד לא היה בישראל, הכל התהפך בשנייה": לבחירות 1996 הגיע בנימין נתניהו - אז יו"ר האופוזיציה, שלא כיהן אפילו כשר ונתפס כחסר ניסיון - מול שמעון פרס, שכיהן כראש הממשלה ונתפס כיורשו המובהק של רבין אחרי הרצח. הסקרים הראו פער יציב לטובת פרס ובמערכות התקשורת הניחו שהלילה במטה הליכוד יסתיים מהר ובאכזבה גלויה: אילנה דיין, שהגיעה מחופשת הלידה על מנת לשדר, השאירה רק בקבוק חלב אחד עבור בנה התינוק - והיא, כמו כל המדינה, גילתה במהלך הלילה כי המציאות התהפכה. פרויקט מיוחד: האנשים שהיו שם, באותו לילה גורלי, משחזרים את המהפך הדרמטי - כולל אחד מהם, אביגדור ליברמן שמו, שטוען כי ידע כל הדרך שנתניהו האנדרדוג ינצח.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"נקודת הפתיחה של הקמפיין הייתה רעה, הימין ונתניהו הואשם באופן בוטה וישיר – אווירה שהוא לא לגיטימי", סיפרה השרה לשעבר לימור לבנת. ליברמן, אז ראש מטה הליכוד ואחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו, הסכים עם דבריה: "היה ניסיון להכתים מחנה שלם ברצח". גל הפיגועים בעקבות חיסול יחיא עייש שינה את המגמה, למרות ש-11 שבועות של שקט קדמו לבחירות ונשמר פער יציב וקטן – 4-5%. גם העימות בו נתניהו היה טוב בהרבה לא סגר את הפער.

"על כל מערכת הבחירות היה כתוב רצח רבין - התחושה הייתה שלא יכול להיות שפרס לא ינצח", שחזר יעקב אילון שהגיש אז את משדר הבחירות בחדשות 2. "קצת לפני 22:00 קיבלנו את נתוני המדגם וראינו שאי אפשר להודיע מי ראש הממשלה", נזכר. המדגם הראה פער של 1.4% בלבד לטובת פרס, ובמטה העבודה חגגו למרות שהמדגם היה בטווח הטעות הסטטיסטית ולמרות שהשדרים ביקשו סבלנות.

מנגד, אביגדור ליברמן אמר לנתניהו: "זה לא יכול להיות, זה לא מסתדר – אני סומך על החבר'ה שלי וקיבלתי לאורך כל היום את כל התוצאות. לדעתי ניצחנו". כיום ליברמן זוקף את הניצחון ל-"30 אלף קולות ששינו את כל המבנה הפוליטי של מדינת ישראל". בתוך מטה הליכוד פעילים רבים החלו לבכות, בהם מי שהייתה אז פעילה אלמונית - והיום אחת מיריבותיו הגדולות של נתניהו - ציפי לבני.

לבני בוכה בערב המשדר (צילום: באדיבות ערוץ 1)
לבני בוכה בערב המשדר | צילום: באדיבות ערוץ 1

בליכוד "התחילו לשמוע את רעש הסכינים הנשלפות"

חיים רמון, בכיר במפלגת העבודה, העריך אז בשידור "כמעט בוודאות" שפרס נבחר. "בסביבות אחת בלילה מתחילות להגיע תוצאות אמת – באחוזים הראשונים פרס עוד הוביל וזה חיזק את התחושה שפרס מנצח", נזכר יעקב אילון. "התקרבנו לשעה שאנשים הולכים לישון בידיעה שפרס הולך להיות ראש הממשלה", הוסיף.

במטה הליכוד האדמה תחת רגליו של נתניהו בערה: ליברמן סיפר כי "הייתה תחושה מאוד כבדה, היה לחץ והתחלנו לשמוע את רעש הסכינים ". אילנה דיין אף שאלה את בכירי הליכוד, בהם משה קצב, כמה זמן נתניהו עוד יעמוד בראש הליכוד. "אחד הבכירים כבר התחיל ללחוש לי על תגובה מרוגזת של שרה נתניהו – ברגע שבליכוד מדברים על שרה, הם בדרך למטה", נזכר.

צפו בסיפורים המעניינים של 30.5 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
המדגים איתו רבים הלכו לישון: יתרון לפרס | צילום: חדשות 2

"חטפנו בומבה מתוצאות האמת"

הקהל חגג את ניצחונו של פרס, בזמן שנתניהו העניק נאום עגמומי ומאוכזב מול פעילים מועטים ובכירי הליכוד – בהם לימור לבנת – נדרשו לצנן את ההתלהבות ולשדר שלא הכל סגור.

"אחרי הנאום של נתניהו האוויר מתחיל לצאת מהבלון באופן מהיר – אני זוכרת את המקום מתרוקן", סיפרה דיין, "זה היה נראה גמור". באותה שעה גופי תקשורת רבים כבר עזבו את מטה הליכוד, בזמן שבמפלגת העבודה קיבלו תוצאות אמת שסתרו את אלו מהמדגם - רמון נזכר: "חטפנו בומבה אטומית". 

רה"מ נתניהו ורעייתו שרה לאחר הניצחון ב-1 (צילום: רויטרס, חדשות)
הערב נגמר בחגיגות עם שרה | צילום: רויטרס, חדשות

"ברבע לשלוש בבוקר אני מתחיל לשמוע רחש בחש מסביב ומתחיל לקבל מידע באוזניה שיש שינוי - זה נתניהו ולא פרס", אמר יעלון. בשעת הלילה המאוחרת עדכן יעלון את הצופים על העדכון למדגם: נתניהו 50.8%, פרס,49.2%.

"זה היה מדהים, כשתוצאות התהפכו אנשים התחילו לחזור – פעילים וגם פוליטיקאים בכירים", אמרה דיין שהייתה עדה לתפנית, "לא זוכרת אי פעם תחושה כזו בגוף. השמחה האמיתית, משהו עמוק ומתפרץ, הדביקה את כל מי שהיה שם. אנשים היו על הקרשים ונסחפו באקסטזה, פתאום זה קרה". ליברמן אמר לפעילים, בסביבות השעה חמש בבוקר, לא להיכנס לאופוריה ולחכות לכל תוצאות האמת. יומיים לאחר מכן, כשהגיעו קולות החיילים, כבר התבררה האמת: הליכוד ונתניהו ניצחו בזכות 29,000 קולות. במפלגת העבודה התקשו לקבל את ההפסד וטענו כי "יגאל עמיר ניצח". צפו בכתבה המלאה.