יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג ממשיך לשבור ימינה: באירוע הרמת כוסית של מפלגת העבודה טען הרצוג כי קיימת בציבור תחושה לפיה אנשי המפלגה "הם תמיד אוהבי ערבים" -הדברים פורסמו לראשונה ב״הארץ״.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שצולם בידי אתר "אשקלון-נט", התייחס יו"ר האופוזיציה לשינויים שהתרחשו לאחרונה בחברה הישראלית, ועל הצורך של מפלגתו לבצע שינויים בכדי לקרב אליה מצביעים נוספים. "צריך להבין שבתמורות שעוברות על החברה הישראלית, לפיד לוקח מאיתנו היום בסקרים קולות", אמר. "הדבר קורה בין היתר, כי הוא נע יותר ימינה מאיתנו בתודעה הלאומית, וזה מחייב דיון בנושא".

"מה זה אומר יותר ימין?", תהה הרצוג. "איפה אנחנו נכנסים ללבבות של הציבור? שיאמינו שבידינו לא רק הניסיון אלא גם היכולת לשנות את מצב המדינה, מבלי להפקיר את ביטחון ישראל חלילה, ומבלי לתת תחושה - שאני נתקל בה בפגישות אינספור של הציבור הישראלי - שאנחנו תמיד אוהבי ערבים. זה מסובך לאללה, אבל זה חלק מהאתגר. אנחנו מפלגה שתמיד ידעה להיות מפלגת שלטון".

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
"תגובה הולמת?", יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

מלשכתו של הרצוג נמסר בתגובה לדברים: "אנחנו לא מפחדים להתמודד עם בעיות שאנחנו מגלים ביחס של הציבור למפלגת העבודה ולמחנה הציוני. אחת הבעיות היא תחושה מוטעית ומסוכנת שמנסים להדביק לנו, שאנחנו מתחשבים בצרכים של הפלסטינים לפני הצרכים של מדינת ישראל ואזרחיה".

עוד הוסיפו בלשכת הרצוג כי "מדובר בתחושה מוטעית בעליל שעולה בעוצמה בקרב קהלים שלא הכירו את המפלגה בבחירות האחרונות וחשוב לנו להגיע אליהם במהלך מסע עמוק ורחב שאנחנו עושים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל והקהילות החיות בה".

"הרצוג מכין סיסמה לקמפיין הבא"

דבריו של הרצוג גררו תגובות מתוך מפלגתו, כשבראשן חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. "האם זו תגובה הולמת של ראש האופוזיציה להפגנת הימין הקיצוני?", צייצה יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה, על רקע העצרת שנערכה היום בכיכר רבין.

תגובה נוספת באה מכיוונו של ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני), שגינה את דבריו ואף דרש את התנצלותו בשם החברה הערבית. "הרצוג מכין סיסמה עסיסית לקמפיין הבא שלו בהשראת 'הערבים נוהרים לקלפיות'", טען. "להתנער מ-20% מהאוכלוסיה בצורה בוטה כל כך, להתחפש לימין רך שקורץ למתלהמים בכיכרות ולהילחץ מכל סקר תועה, ככה לא מייצרים אלטרנטיבה לשלטון. זוהי עוד התדרדרות מוסרית בלתי מובנת של מפלגת מורשתו של יצחק רבין".

"תחזירו לנו את המדינה קיבינימט"

זמן קצר לפני פרסום דבריו של הרצוג, העלה חבר מפלגתו אראל מרגלית סרטון חדש לרשת בו קרא להתפקדות למפלגת העבודה. בסרטון טען ח"כ מרגלית בשפה בוטה, כי מפלגתו "פישלה" לדבריו במשימת המאבק על השלטון, כשהוא מותח ביקורת על התנהלות מפלגתו ותוקף את הליכוד.

"פישלנו כי נתנו להם לצרוח", אמר מרגלית כשהוא מתייחס לארגוני הימין הקיצוני. "לצרוח, ולהרגיש שהם צודקים. ואלוהים, תראו כמה פסיכופטים הם גידלו. הם גידלו את לה-פמיליה, חבורת ג'ובניקים שמרגישים גברים בקבוצות של מאה". הוא התייחס גם לח"כ אורן חזן, שלדברי מרגלית "הרובה היחיד שהחזיק בחייו היה רובה מים במסיבת בריכה בקזינו בבולגריה".

לאחר מכן, פנה מרגלית להאשמות כלפי המחנה הפוליטי שאליו הוא משתייך, לאחר שלטענתו "נרדם בשמירה". "אבל אנחנו פישלנו", קבע. "פישלנו כי השארנו להם את הרחובות, כי תקפנו את מנשקי המזוזות במקום לנשק אותם, פישלנו כי שתקנו".

הסרטון שהעלה ח"כ מרגלית עורר את זעמו של חברו למפלגה, ח"כ מיקי רוזנטל, שמתח ביקורת על האופן שבו התבטא מרגלית. "הדרך לאבדון רצופה ניבולי פה", צייץ רוזנטל בחשבון הטוויטר שלו. "ככה זה שמתמכרים ליועצים. איש עם הישגים רציניים עושה צחוק מעצמו. חבל".