כותב "דוח הנגבי" מגיב לפרסום חדשות 2 על המסמך שכתב, המנקה את נתניהו והדרג המדיני בפרשת המנהרות במבצע צוק איתן: בריאיון לאילנה דיין בגלי צה"ל טען הבוקר (חמישי) היו"ר היוצא של ועדת החוץ והביטחון צחי הנגבי כי "ראש הממשלה לא ידע שאני כותב את המסמך הזה". כמו כן הפנה הנגבי אצבע מאשימה כלפי עפר שלח ואמר כי הוא העומד מאחורי הפרסום. "ח"כ שלח הדליף אתמול מסמך שהוא סודי ביותר", אמר הנגבי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה היה דבר מגוחך. מדליפים בדרך כלל לא נחשפים, אבל מה שקרה זה שאותו מכתב ששלחתי ליו"ר הכנסת - מצאתי לנכון שלא רק אני והוא נדע על קיומו. ביקשתי שמי מאנשי הוועדה לשירותים חשאיים שמעוניין במסמך - שיבוא למזכירת הוועדה. היחיד שהגיע היה עפר שלח. הוא בחור חרוץ, ואחרי כמה דקות עמית סגל שאל שאילתות את מזכירות הוועדה ויו"ר הכנסת".

"בפעם הראשונה בתולדות ועדת המשנה שהייתה אי של ניקיון, אדם מהוועדה הזו - בלי שמץ של בושה - לא מתבייש ומדליף אפילו לא באופן מדויק מסמך שהוא יודע שהוא סודי ביותר", הוסיף הנגבי. "אני לא הייתי מאמין על עפר".

"הדליף מסמך סודי ביותר". ח"כ שלח (צילום: ערוץ הכנסת)
"הנגבי משקר". עופר שלח | צילום: ערוץ הכנסת

בתגובה לדברים, הכחיש ח"כ שלח את הדברים ואמר כי הנגבי משקר. "המכתב שכתב צחי הנגבי לא הודלף על ידי, מדובר בטענות שקריות ומופרכות", אמר שלח. "בכל מקרה, מכתב של יו"ר ועדת החוץ והביטחון ליו"ר הכנסת הוא אינו מסמך מסווג מדיוני ועדות המשנה, אלא מכתב אישי שלו. במקום לעסוק במהות שאליה אין להנגבי תשובות, הוא בוחר לעסוק באיך זה הגיע לתקשורת. הנגבי, שיותר מכל פוליטיקאי אחר אמור להיזהר שבעתיים באמירת אי אמת, מנסה להסיט את הדיון, מהמעילה שלו בתפקידו כיו"ר הוועדה, לטובת ניסיון הגנה על ראש הממשלה לטענות שקריות על הדלפה".

"עבדתי על המסמך כבר כמה חודשים"

הנגבי הכחיש כי המסמך המנקה את ראש הממשלה בפרשת המנהרות במבצע "צוק איתן" נכתב כתגמול על מינויו לשר בממשלה. "על איזה קידום מדובר? לא מגיע לנתניהו שום פרס על ההתנהלות שלו מולי, זה מן המפורסמות", אמר הבוקר הנגבי. "יש לי ביקורת על עצם המושג של שר בלי תיק. אבל לראש הממשלה יש את האילוצים שלו, ולכן הסכמתי לזה. זה שהפיץ את המסמך ברבים יש לו חוצפה לטעון שלמסמך יש מגמתיות פוליטית".

"אני נכנסתי לוועדה לפני שנה בדיון ציבורי מאוד נרחב, מה ידע הדרג המדיני והצבאי על המנהרות", סיפר הנגבי. "נכנסתי למסע של תמלילי ישיבות הוועדות שלא הייתי חבר בהן. ביקשתי מהצוות המקצועי לאתר לי את המבואות שבהן הייתה התייחסות לכך, והסתבר לי כעובדה שכל הדיווחים שנמסרו לוועדה המסווגת בשנה וחצי שלפני 'צוק איתן' הבהירו את החשיבות של מציאת מענה לבעיית המנהרות, ואת ההפנמה של הדרג המדיני והצבאי של הבעיה".

"צה"ל הבין את עומק האיום ונערכו לתת לו מענה", הוא הוסיף. "המבצע תפס את מדינת ישראל לפני שהשלמנו את המענה הטכנולוגי. עבדתי על המסמך כבר כמה חודשים, עבדתי, קראתי, ציינתי, ובגלל שנאלצתי לעזוב את הוועדה כתבתי מכתב של דף אחד ליו"ר הכנסת וצירפתי אל המכתב את כל המובאות שהצוות המקצועי הביא, ובהן מסוקרות האמירות של כל אותם אישים".

דוח סודי שהודלף?

אמש פרסם כתבנו עמית סגל כי מעין דוח שהופץ "מנקה" את ראש הממשלה והדרג המדיני מהאחריות לפרשת המנהרות ב"צוק איתן". הדוח נכתב על ידי יו"ר ועדת חוץ וביטחון צחי הנגבי - רגע לפני שמונה לתפקיד שר בלי תיק על ידי נתניהו - ולתדהמת חברי הוועדה, הוצג כדוח שנכתב בשמם.

אחרי צוק איתן התכנסה ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ל-87 ישיבות, בכדי לכתוב דוח חריף על ההתרחשויות במהלך המבצע בעזה. דיוני הוועדה הופסקו בעקבות הבחירות והיו"ר החדש שמונה אז, ח"כ צחי הנגבי, לא חידש אותם כי לטענתו אף גורם לא ביקש ממנו לעשות זאת.

אתמול, רגע לפני שהנגבי מסיים את תפקידו כיו"ר הוועדה ומתמנה על ידי נתניהו לתפקיד שר בלי תיק, קיבלו חברי הוועדה עדכון על דוח סודי של ועדת המשנה לשירותים חשאיים בנושא המנהרות שחפר חמאס. חברי הוועדה הופתעו מהדבר, בעיקר משום שלא זכרו שהם חתמו על דוח שכזה.