שר הרווחה חיים כץ (צילום: Flash90, חדשות)
הורה לחשוף מידע. שר הרווחה כץ | צילום: Flash90, חדשות

שר הרווחה חיים כץ הורה היום (שלישי) לעובדי משרדו לבדוק אם ישנם בארכיון תיקים העוסקים בגורלם של הילדים חטופי תימן - זאת בעקבות חשיפת המאבק של משפחות הילדים בחדשות 2.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההערכה היא שישנו רישום כלשהו במשרד הרווחה, שממנו עשויים לעלות פרטים חדשים על הילדים שנעלמו. אולי ישנם תיקי אימוץ - גם אם לא התיקים המסורתיים - שבהם מתועדת מסירת התינוקות למשפחות אחרות בארץ או בחו"ל.

קשה להעלות על הדעת שלא בוצע רישום על כל מה שקרה כאן. בין היתר, סביר להניח שמשרד הדתות הקפיד לבצע אז רישום - במטרה למנוע מקרים של גילויי עריות בין אחים שלא מכירים זה את זה.

סיבה נוספת לאופטימיות היא הדברים שאומר ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשיחה עם חדשות 2 הוא מביע מחויבות מוחלטת לעשות בדיקה רצינית. "הגיע הזמן לפתוח ולגלות את האמת", הוא אמר. "מה שלא נעשה עד עכשיו, ייעשה מעכשיו".

"אמא לא אישרה". אילוסטרציה (צילום: באדיבות ארכיון שפילברג)
ילדי תימן החטופים, ארכיון | צילום: באדיבות ארכיון שפילברג

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הצטרף היום לקריאה: "יש לחשוף את הפרוטוקולים - החברה הישראלית יכולה ומסוגלת להתמודד עם הפצע גם אם האמת תהיה כואבת". הרצוג הוסיף כי "צריך לתת למשפחות תשובות ככל שניתן. הן ממתינות לכך עשרות שנים. זהו פצע ששנים לא רצו לפתוח אותו אבל בשנת ה-68 אפשר לקבוע בוודאות שהחברה הישראלית יכולה ומסוגלת להתמודד איתו גם אם האמת תהיה כואבת. אנחנו במחנה הציוני ובאופוזיציה בראשותי נתמוך בכל מהלך  שיאפשר זאת".

"לא ארפה עד שהפרוטוקולים ייחשפו", אמרה יו"ר השדולה למען חקר האמת בפרשת ילדי תימן החטופים, ח"כ נורית קורן. "אמשיך להוביל את המאבק עד לחשיפת האמת, עד שמשפחות החטופים יקבלו תשובות על גורל יקיריהן. זו הפעם הראשונה שראש ממשלה נרתם למען חשיפת האמת. אני מודה לראש הממשלה שנענה לבקשתי והתגייס לטובת הנושא".

הבוקר התכנסה ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת לדון בפרשת חטופי תימן, זאת לאחר שהפרשה שבה ועלתה מחדש לכותרות בשבועות האחרונים עקב הדיון אודותיה בתכנית "פגוש את העיתונות". במהלכך הדיון חשפו ארבעה חברי כנסת כי גם בני משפחתם היו קורבנות של הפרשה.

על רקע הדיון בכנסת מעלה סקר חדש של מכון "מדגם" בהנהלת ד"ר מינה צמח כי 60% מהציבור סבור שהממסד הפוליטי הנוכחי פועל להסתיר את נסיבות פרשת ילדי תימן שנעלמו. לפי הסקר שנערך השבוע עבור ערוץ הכנסת, 16% מהציבור סבור ההיפך. לאור ההחלטה להאריך את החיסיון על הפרוטוקולים של פרשת ילדי תימן החטופים, 90% מהציבור סבור שיש לחייב את המדינה להסיר את החיסיון שהטילה ועדת החקירה ולפרסמן כעת. 5% מהנשאלים ענו ההיפך.