זמן קצר אחרי ששר הביטחון משה (בוגי) יעלון הודיע על פרישתו מהממשלה ומהכנסת - הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההחלטה והביע צער. הוא הדגיש: "אני מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו - והוא לא היה מתפטר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הבהיר כי השינוי בחלוקת התיקים לא נבע ממשבר אמון בין השניים, אלא מהצורך להרחיב את הממשלה. "אני חושב שהוא היה צריך להמשיך להיות שותף בהנהגת המדינה בתפקיד שר החוץ", אמר נתניהו.

נתניהו אף הוסיף וקרא ל-"מחנה הציוני" לשוב לשולחן המשא ומתן ולהיכנס לממשלה. "פניה של הממשלה לשלום. יש הזדמנויות בתחום המדיני, בייחוד בגלל התפתחויות מסוימות באזור שאני אישית שוקד עליהן ללא הרף", אמר. "לכן עשיתי מאמץ גדול לצרף את המחנה הציוני לממשלה ועל כן אני משאיר באופן הרציני ביותר את הדלת פתוחה להצטרפות זאת, הצטרפות שתעשה רק טוב למדינת ישראל".

קודם לכן אמר השר זאב אלקין בריאיון לגלצ כי "לא באים לעולם הפוליטי בשביל תפקיד אחד. לא אומרים 'אני שר הביטחון ואם לא - אני הולך'".

בקריה בתל אביב מסר היום (שישי) יעלון את הצהרתו הרשמית: "הבוקר הודעתי לרה"מ כי אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים. אין לי כוונה לעזוב את החיים הציבוריים והפוליטיים במדינה. בדעתי לשוב ולהתמודד על ההנהגה הלאומית של ישראל".

"הצטרפתי לחיים הפוליטיים מתוך שליחות כדי לפעול לטובת מדינת ישראל ובעיקר לביצור ביטחונה", המשיך יעלון. "בכל מעשיי והחלטותיי ראיתי לנגד עיניי את ביטחון ישראל ואזרחיה וטובת המדינה עמדה מעל לכל שיקול אחר. כך בנושאים הביטחוניים והמקצועיים וכך בנושאים הערכיים ושלטון החוק. בכל תפקידיי, גם בהיותי במדים וגם כשר, ראיתי שליחות ולא הייתי מוכן להקריב צרכים לאומיים ואת ביטחונם של אזרחי ישראל לטובת שיקולים פוליטיים".

בנאומו התייחס יעלון גם למערכת היחסים עם ראש הממשלה נתניהו. "עבדתי בהרמוניה עם ראש הממשלה במשך תקופה ארוכה - בוודאי במהלך תקופת צוק איתן ועל כך אני מודה לו. אך לצערי הרב מצאתי עצמי במחלוקות קשות עם ראש הממשלה, כמה שרים וחברי כנסת. נאבקתי בכל כוחי בתופעות של הקצנה ואלימות בחברה הישראלית שמחלחלות גם לצה"ל ופוגעות בו. עלינו לא להסכים לשיח חסר אחריות. אינני מתחרט כהוא זה על עמדותיי המקצועיות ואני שלם עם דרכי ולא אסטה ממנה".

נתניהו: "הדלת להצטרפות פתוחה" (צילום: חדשות 2)
נתניהו: "הדלת להצטרפות פתוחה" | צילום: חדשות 2

"ככלל, החברה הישראלית היא חברה בריאה", הוסיף יעלון. "הרוב השפוי חותר למדינה יהודית ליברלית ודמוקרטית. מדינה המקבלת כל אדם הוא אדם דת, גזע, מין, מוצא עדתי או נטייה מינית. מדינה סבלנית וסובלנית לחלשים. לצערי הרב, על הליכוד והמדינה השתלטו גורמים קיצוניים שמטלטלים את הבית ומאיימים לפגוע ביושביו. זו לא תנועת הליכוד שהצטרפתי אליה ומן הראוי שהרוב המכריע של מצביעי הליכוד יבין את עומק השבר".