דרעי וסדן, ארכיון (צילום: פלאש 90, פייסבוק)
דרעי וסדן, ארכיון | צילום: פלאש 90, פייסבוק

איימו בחרם - אך הגיעו להצביע: בש"ס הצהירו היום (רביעי) כי בכוונתם להמשיך ולא להופיע לישיבות ולהצבעות בכנסת - זאת עד לפיטוריו של רמי סדן, יו"ר דירקטוריון חדשות 10, אלא שבשעות הצהריים הגיעו חברי ש"ס למליאה על מנת להשתתף בהצבעה על חוק הגיור ולהפיל את ההצעה של "יש עתיד". סדן, מצדו, הבהיר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online כי אין בכוונתו לעזוב את תפקידו עקב מה שכינה "עלילה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ח"כ יגאל גואטה מש"ס הבהיר לאחר ההצבעה: "לאליטיסטים שחלומם הרטוב הוא ההתקפלות של ש"ס. לא להתבלבל המאבק בגזענות בעיצומו. יחד עם זאת אין שום תכנית לתת פרס לאופוזיציה, בטח לא בחוק הגיור".

קודם לכן שוחח סדן עם חדשות 2 ושב והדף את הטענות נגדו: "תמוה מאוד מדוע יש מי שמעדיפים דברי אדם בודד, אמנם בכיר ואמין אבל בעל אינטרסים וחששות ברורים בערוץ, על פני כל חברי הדירקטוריון שנכחו בישיבה ומאשרים בבירור שהדברים לא נאמרו מעולם על ידי. השם דרעי וש"ס לא עלו בדיון", מסר סדן. "אין בכוונתי להתפטר בגלל עלילה", הוסיף.

לאחר ישיבה שערכה סיעת ש"ס בראשות היו"ר אריה דרעי, נקבע כי חבריה דוחים בכל תוקף את הבדיקה שערכה אתמול הרשות השנייה, אותה כינו "בדיקה מגמתית". לדבריהם, על פי כל הבדיקות שנערכו, רמי סדן אמר בישיבת הדירקטוריון את הדברים הגזעניים נגד תנועת שס ונגד יו״ר התנועה אריה דרעי, בעת שהציג את מועמדותו ליו״ר הדריקטוריון של חדשות 10.

"חמור מאד שלאחר דבריו החמורים של סדן, בחר אותו הדריקטוריון ליו״ר חברת החדשות", נמסר מהמפלגה, שם הוסיפו דרישה לפיטוריו המיידים של רמי סדן "בשל דבריו החמורים נגד הציבור המזרחי במדינת ישראל". חברי סיעת ש״ס הצהירו כי לא ישתתפו היום בישיבות הכנסת ובהצבעות. בנוסף, יופיעו היום בפני חברי מועצת חכמי התורה - ויקבלו הנחיות לגבי ההמשך.

אין תמונה
ממשיך לטעון כי לא אמר את הדברים

"נאמרים דברים שלא היו אמורים להיאמר"

הבוקר נפגשו דרעי ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, במטרה למנוע מש"ס לממש את איומים ולהחרים פגישות והצבעות בכנסת: ביטן ביקש מדרעי להחזיר את חברי סיעתו להצבעות. הרקע לפרשה שמטלטלת את הקואליציה: המינוי הצפוי של רמי סדן לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 10 - והדברים שמיוחסים לו. השר דרעי שאמור היה להשתתף עכשיו בדיון בועדת הפנים על הטיפול במסתננים בדרום תל אביב לא הגיע לדיון.

לאחר הישיבה עדכן ביטן כי היא התנהלה "באווירה טובה". כמו כן אמר יו"ר הקואליציה כי לאחר עיון בחומר "ברור שהפרסומים בתקשורת היו מוגזמים וכי הדברים שנטען שנאמרו כנגד שר הפנים לא נאמרו". עם זאת, מתח ביטן ביקורת על דברי סדן והוסיף: "נאמרו דברים לא ראויים שלא היו צריכים להיאמר". ביטן הודיע לדרעי כי הבירור יימשך אם הדבר יידרש, והקואליציה תבחן האם "יש טעם בדברי ש"ס בנושא".

ח"כ דוד ביטן
"מקווה שייפתר המשבר". ביטן | צילום:

מחאה גם במפלגות אחרות: ישיבת ועדת העבודה והרווחה בוטלה

ולא רק בש"ס נוקטים בצעדי מחאה: ח"כ אלי אלאלוף מסיעת "כולנו" ביטל את ישיבת הפתיחה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות במחאה על דברי סדן. "אני מתנצל בפני הנוכחים שטרחו ובאו, אבל אני סוגר את הישיבה מיד. מצאתי לנכון למחות ולבטל את הישיבה כאקט מחאה לדברים הגזעניים הנשמעים בתקשורת, במיוחד אלה המיוחסים לרמי סדן", אמר אלאלוף.

חבר הכנסת הוסיף: "נחרדתי לשמוע את הדברים המיוחסים למר סדן. אין מקום לאדם, במיוחד במעמדו החדש, להפיץ שיח של שנאה, בידול ופלגנות - ניחוח ההתנשאות שעולה מדבריו, מהדהד בנשמתם של כל מי שחוו בחייהם את אותה התייחסות גלויה או נסתרת, ברגעים רבים מדי בחייהם. לא אתן להתבטאויות כאלה לעבור על סדר היום".

חברי הכנסת של ש"ס קיבלו אמש תדרוך לפיו הוחלט כי לא יופיעו כלל במשכן הכנסת כיום: הסיבה להחרפת התגובה מצד התנועה היא הודעת הרשות השנייה כי תבדוק האם סדן אכן אמר את המיוחס לו כי הוא "שונא את מפלגת ש"ס ודרעי".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית סגל, דפנה ליאל, יאיר שרקי וירון אברהם.