רחבעם זאבי (גנדי) ז
"נפעל לביטול מפעל ההנצחה". זאבי ז"ל | צילום: פלאש 90, חדשות

הזירה הפוליטית סוערת בעקבות תחקיר "עובדה" על רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל. מהתחקיר עלה דפוס התנהגות בעייתי בכל מה שקשור למוסר הלחימה של האלוף במילואים, קשריו עם העולם התחתון והתקיפות המיניות שביצע לכאורה - כך על פי מספר נשים שהעידו בתחקיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחקיר שערך כתב "עובדה" עמרי אסנהיים נחשפו עדויות מעשיו של האלוף זאבי - הנוגעים לכאורה לקשרים עם גורמים עברייניים. מהתחקיר עלה, בין היתר, כי זאבי ביקש מטוביה אושרי - שהשתייך כנופיית כרם התימנים - "לטפל" בעיתונאית ידיעות אחרונות סילביה קשת, בעקבות פרסומיה נגדו. כמענה, אנשיו של אושרי פוצצו מטען חבלה על סף ביתה.

התחקיר העלה גם עדות לתקיפות מיניות שזאבי ביצע לכאורה נגד חיילות ששירתו תחתיו כקצין. אחת העדויות הקשות היא של ד', אישה שמספרת כי זאבי אנס אותה כשהייתה חיילת בת 18 וחצי ושירתה תחת פיקודו בפיקוד המרכז. היא מתארת כיצד התנגדה בקול לניסיונו של זאבי לכפות את עצמו עליה כששניהם היו יחד בחדר סגור. בתחקיר הובאו גם עדויות של נשים נוספות שטענו כי ותקפו מינית, לכאורה, ככשירתו בצבא.

פורשת מהמרוץ. גלאון
"לא לשם צריך ללכת הכסף". גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לתחקיר בשלושה ציוצים בטוויטר. "מורשת גנדי: גם אם אדם נבל, אנס, פושע ופסיכופת, הכל מתגמד אל מול 'אהבתו את הארץ'", כתבה גלאון. "מזעזע לחשוב על מי שנפלו קורבן לאיש הזה, ושנאלצו בכל שנה לראות איך מפארים את מורשתו".

"הגיע הזמן להשאיר את המורשת הזו במקומה הראוי - העבר הרחוק", היא הוסיפה. "מיכל רוזין, תמר זנדברג ואני מתכוונות לפעול לביטול מפעל ההנצחה היקר והמיותר הזה. לא לשם צריכים ללכת כספי המסים שלנו".

"לשקול את ביטול ימי הזיכרון". רוזנטל | צילום: חדשות 2

ליוזמתן המתוכננת של נשות מרצ הצטרף הערב גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני). "לאור 'מורשת גנדי' המפוארת שנפרשה ב'עובדה', יש לשקול את ביטול ימי הזיכרון הממלכתיים לאיש", כתב רוזנטל בעמוד הטוויטר שלו.

"התחקיר מזעזע, מחליא, מדכא"

מנגד, שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) כתב בעמוד הטוויטר שלו, לקראת שידור התחקיר הערב (חמישי), כי "האלוף במיל' רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד הקדיש את כל שנותיו לביטחון ישראל. היה ראוי שלא לחלל את שמו מבלי שיוכל להגיב".

אין תמונה
"היה ראוי שלא לחלל את שמו". אריאל

כמו אריאל, רבים מהמתנגדים לתחקיר של "עובדה" מתחו ביקורת על כך שהוא מכפיש שמו של אדם שהלך לעולמו לפני 15 שנה ולא יכול להגיב. ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) התייחסה לכך בעמוד הטוויטר שלה לאחר שידור התחקיר: "גנדי. כן הוא מת. אבל הן חיות, ומצולקות, ובנותיהן ונכדותיהן לומדות את מורשתו המחרידה. הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת".

גם ח"כ רחל עזריה (כולנו) תמכה בשידור התחקיר לאחר שצפתה בו. "תחקיר חשוב כי אנחנו שואפים שתדע כל אם עבריה שהפקידה את גורל בנותיה לידי המפקדים הראויים לכך".

"המטרה לא שוכחת". יחימוביץ' | צילום: ערוץ הכנסת

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס אף הוא לשידור התחקיר וצייץ: "לא מפתיע לגלות שמי שדגל בטרנספר של אוכלוסייה אזרחית גם תקף נשים ורדף עיתונאים. מי שלא התבייש להנציח את זכרו קודם, שלא יתבייש גם עכשיו".

"התחקיר על גנדי מזעזע, מחליא, מדכא", צייצה ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני). "כל כך הרבה שנים עברו והקורבנות שלו וקורבנות חדשים עדיין מפחדות. אוי למורשת כזאת, אוי לבושה".

ממשפחת זאבי נמסר בתגובה לתחקיר "עובדה":

"משפחת זאבי כואבת את שידור הכתבה. מדובר בכתב אישום במעמד צד אחד. מערכת עובדה לא הצליחה לייצר מצג של הוגנות כלפי אדם, גיבור ישראל, שאיננו עמנו כדי להגן על עצמו. פרסום חד צדדי של טענות נשים על אירועים, שלטענתן בלבד קרו לפני כ-50 שנה, בזמן שרחבעם זאבי נמצא בקברו כבר 15 שנה, ואינו יכול להפריך את הדברים - הוא מעשה לא מוסרי ולא אתי. איך יכולה גוויה להתגונן בפני האשמות שווא כאלו?".

"הטענות בדבר קשר עם עבריינים נבדקו כבר לפני שנים על ידי משטרת ישראל ולא נמצא בהן דבר. עובדה מייצרת, בפעם השנייה בשנה האחרונה, אישום פיקטיבי על ידי מתן במה לעבריינים מורשעים - רוצחים".

"את תהילתו הצבאית של גנדי, גבורתו ותרומתו הרבה להצלת חיי ישראלים - איש לא יוכל לקחת. גנדי זכה בצל"ש הרמטכ"ל ולתמיכה כתובה על תפקודו כאלוף ללא חת מבכירי צה"ל - ביניהם הרמטכ"לים יצחק רבין ומוטה גור, והאלוף האגדי ישראל טל - טליק".

מפעל ההנצחה על שמו של רחבעם זאבי חוקק בידי כנסת ישראל. אין מדובר בהנצחה אישית, אלא בפעולות חינוכיות חשובות להעמקת הכרת הארץ לצעירים. אנו תמהים למה "עובדה" רוצה לפגוע בכך.