שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הטיל היום (שישי) פצצה פוליטית והודיע על פרישתו מהממשלה ומהכנסת. בקריה בתל אביב מסר יעלון את הצהרתו הרשמית."הבוקר הודעתי לרה"מ כי אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים", אמר יעלון. "אין לי כוונה לעזוב את החיים הציבוריים והפוליטיים במדינה. בדעתי לשוב ולהתמודד על ההנהגה הלאומית של ישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הצטרפתי לחיים הפוליטיים מתוך שליחות כדי לפעול לטובת מדינת ישראל ובעיקר לביצור ביטחונה. בכל מעשיי והחלטותיי ראיתי לנגד עיניי את ביטחון ישראל ואזרחיה וטובת המדינה עמדה מעל לכל שיקול אחר. כך בנושאים הביטחוניים והמקצועיים וכך בנושאים הערכיים ושלטון החוק. בכל תפקידיי, גם בהיותי במדים וגם כשר, ראיתי שליחות ולא הייתי מוכן להקריב צרכים לאומיים ואת ביטחונם של אזרחי ישראל לטובת שיקולים פוליטיים".

מכתב ההתפטרות של יעלון
מכתב ההתפטרות של יעלון | צילום:בנאומו התייחס יעלון גם למערכת היחסים עם ראש הממשלה נתניהו. "עבדתי בהרמוניה עם ראש הממשלה במשך תקופה ארוכה - בוודאי במהלך תקופת צוק איתן ועל כך אני מודה לו. אך לצערי הרב מצאתי עצמי במחלוקות קשות עם ראש הממשלה, כמה שרים וחברי כנסת. נאבקתי בכל כוחי בתופעות של הקצנה ואלימות בחברה הישראלית שמחלחלות גם לצה"ל ופוגעות בו. עלינו לא להסכים לשיח חסר אחריות. אינני מתחרט כהוא זה על עמדותיי המקצועיות ואני שלם עם דרכי ולא אסטה ממנה".

"ככלל, החברה הישראלית היא חברה בריאה", הוסיף יעלון. "הרוב השפוי חותר למדינה יהודית ליברלית ודמוקרטית. מדינה המקבלת כל אדם הוא אדם דת, גזע, מין, מוצא עדתי או נטייה מינית. מדינה סבלנית וסובלנית לחלשים. לצערי הרב, על הליכוד והמדינה השתלטו גורמים קיצוניים שמטלטלים את הבית ומאיימים לפגוע ביושביו. זו לא תנועת הליכוד שהצטרפתי אליה ומן הראוי שהרוב המכריע של מצביעי הליכוד יבין את עומק השבר".

סרב להסתפק בתיק החוץ

הבוקר התקשר יעלון לנתניהו זמן קצר לפני שפרסם את ההודעה באופן רשמי: "הודעתי לראש הממשלה כי בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות, ונוכח חוסר האמון בו, אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת". מקורבי יעלון הבהירו כי אין מדובר בפרישה מהחיים הפוליטיים - אלא בפסק זמן מהעשייה הציבורית. יעלון צפוי לעזוב את לשכתו בקריה כבר ביום ראשון הקרוב.

"מביך לחזור על הדברים" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
היו גם זמנים טובים יותר. יעלון ונתניהו | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

אמש פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי בעקבות הפרסומים על המינוי המסתמן של אביגדור ליברמן לשר הביטחון, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם יעלון בניסיון להרגיעו ואמר לא כי "כלום עוד לא סגור" - ולכן טרם הציע לו את תיק החוץ. היום דיווחו גורמים בסביבת נתניהו כי ראש הממשלה אמר ליעלון שתיק החוץ שלו, אם ירצה להישאר.

מרגע ההודעה על מינוי הצפוי של ליברמן לשר הביטחון החלו גורמים בסביבתו של יעלון להמליץ לו לסרב להצעת נתניהו, אם זו תגיע - ולהתפטר. לטענתם, ליעלון אסור להיות עלה תאנה לממשלה או לספק לה תעודת הכשר; עליו לפרוש ולחכות להזדמנות הבאה לשדרג את מעמדו בזכות התמיכה בקרב אנשי המרכז והימין המתון. בעקבות פרישתו של יעלון יושבע לכנסת מספר 33 בליכוד - יהודה גליק.