ארכיון (צילום: רויטרס, פייסבוק)
לא מוותר על הדרישות. בנט ונתניהו | צילום: רויטרס, פייסבוק

יממה לאחר החתימה על ההסכם הקואליציוני עם "ישראל ביתנו", בבית היהודי ממשיכים לתקוף את ראש הממשלה נתניהו ולדרוש שינוי בהתנהלות הקבינט המדיני-ביטחוני. "כקברניטים של המדינה, אנחנו חייבים להתייחס לתפקידנו ביראת קודש, בחיל ורעדה, במקצועיות עמוקה, מתוך ידע רחב וערכיות מוחלטת", אמר היום (חמישי) שר החינוך נפתלי בנט.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השר בנט נאם בכנס תל אביב-יפו וסמינר הקיבוצים לחינוך מתקדם. "אף קברניט לא צריך להרים את היד עבור החלטה שמשמעותה לשלוח את בנינו לעזה או לבנון, מתוך ידיעה שחלקם לא ישובו, מבלי לדעת ולהבין על מה הוא מצביע, מבלי שיש לו את התמונה והידע, מבלי שיש לו את היכולת לשאול את השאלות הנכונות", אמר. "ראיתי את זה במו עיניי כמפקד במלחמת לבנון השניה, וכחבר קבינט ב'צוק איתן'. אסור שזה יקרה שוב".

בין השינויים שדורשים בבית היהודי, מינוי מזכיר צבאי לכל שרי הקבינט שייתן מידע, סיורים ופגישות עם בכירי מערכת הביטחון להעמקת הידע. מוקדם יותר השבוע הודיע בנט כי ללא שינויים בהתנהלות הקבינט, לא יתמוך במינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון.

"התנהלות הקבינט תמוהה פי כמה וכמה לאור לקחי צוק איתן, שקובעים שבשל מידור חברי הקבינט מלחמה של שבוע התארכה ל-51 ימים, עם כל המחירים", אמרו גורמים בבית היהודי. "לא דרשנו ג'ובים, לא דרשנו תקציבים - דרשנו להציל חיי אדם", המשיכו, "זוהי דרישה שנכתבה בדם, ולא נרד ממנה".

עם זאת, במועצה לביטחון לאומי גילו אתמול כי בעוד שכל שר רשאי לבקש דוחות העמקה בנושאי ביטחון שונים כדי להתכונן לדיון הקבינט - ובעוד שהשר בנט אכן ביקש דוחות כאלה ארבע פעמים, הוא מעולם לא הגיע לאסוף אותם בפועל. לדברים הגיבו במפלגה במתקפה נוספת על נתניהו, כשמסרו: "אם ראש הממשלה היה נלחם בחמאס כפי שנלחם בבית היהודי, מצבנו הביטחוני היה טוב יותר. מוטב שיתמקד בפתרון כשלי הקבינט במקום לשלוח גורמים ביטחוניים מכובדים למשימות פוליטיות".