רה"מ בביקורת על הנגבי (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"דבר אינו קדוש", נתניהו והנגבי | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הביעו זעם בעקבות הפרסום בחדשות 2 אודות המסמך שכתב יו"ר הוועדה היוצא צחי הנגבי, המנקה את ראש הממשלה נתניהו והדרג המדיני בפרשת המנהרות במבצע צוק איתן. "מה שהתחיל במחדל נמשך בניסיון טיוח, שום דבר אינו קדוש עבור נתניהו ושליחיו", אמר הערב (רביעי) חבר הוועדה עפר שלח (יש עתיד).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מתמחה במערכת הביטחון כבר עשרות שנים, וקשה לי לזכור הפרת אמונים שכזו", אמר ח"כ שלח. "בדרכו לתפקיד השר בלי תיק, ניסה צחי הנגבי לתפור בחופזה תיק הגנה לראש הממשלה, כנגד מה שכל אזרח יודע ואומרים גם חברי קבינט ומבקר המדינה: ישראל וצבאה הגיעו למערכה שנבנתה כנגדנו במשך שנים, לא ערוכים אל מול איום המנהרות ולא מוכנים להשיג נצחון במערכה".

ח"כ שלח הוסיף: "כחבר ועדת חוץ וביטחון הובלתי ביחד עם חברים נוספים בוועדה תהליך חסר תקדים של חקירה מפורטת, בשלל תחומים הנוגעים למבצע. התהליך לא הבשיל לכדי דוח מטעמים פוליטיים בלבד, הנחשפים עכשיו במערומיהם. נתניהו והנגבי, שלא היה חבר בוועדה בעת שנערך התחקיר ולא נכח באף אחד מהדיונים, מנסים לייצר מראית עין של מסמך חלופי, עלוב בתוכנו, שנוסח מבלי ליידע איש מחברי הוועדה, כדי להסתיר מהציבור את האמת".

חבר הכנסת עופר שלח (צילום: החדשות)
"עלבון לחיילים שסיכנו את חייהם", ח"כ שלח | צילום: החדשות

"ניסיון הטיוח הזה הוא יריקה בפרצופה של הוועדה", ציין שלח. "זהו עלבון לחיילים שסיכנו את חייהם ואף הקריבו אותם בהגנת ישובי הדרום".

"מי שמשקר - מקומו עם חופרי המנהרות"

דברים ברוח דומה, אמר גם ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) שציין כי לפני מספר חודשים כתב מכתב לראש הממשלה, בו התריע על האופן שבו מדינת ישראל מטפלת באיום המנהרות. "לאחר שהנגבי קרא את טיוטת המכתב כיו"ר הוועדה, הוא ביקש להוציא את המכתב בשמו", סיפר בר-לב. וכך היה, ח"כ צחי הנגבי שלח בחתימתו מכתב חמור לראש הממשלה על אופן ההתמודדות כנגד איום המנהרות".

לדבריו, קיים פער מהותי המעורר תמיהה, בין גרסת המכתב שהעביר לידי הנגבי, לבין זו שהציג במסמך שחיבר והעביר לידי ראש הממשלה.

מנהרה בעזה (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"המחדל נמשך בניסיון הטיוח" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

ביקורת על המסמך הגיע גם מטעם ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב נחל עוז שבעוטף עזה, שטען כי הנגבי מתעלם ממחדלי ראש הממשלה ומשרד הביטחון. "ח"כ צחי הנגבי טומן את הראש בחול", אמר. "הוא לא ראוי לכהן כשר לענייני חוץ וביטחון במשרד ראש הממשלה ולהיות אמון על ביטחון אזרחי המדינה".

חיים ילין (צילום: חדשות 2)
"הנגבי מתעלם", ח"כ ילין | צילום: חדשות 2

"הנגבי צריך לשמש כעורך דין חדש למשפחת נתניהו", הוסיף ילין. "מי שמשקר לעם ודואג רק לכיסא, מקומו יחד עם חופרי המנהרות בעזה".