ליברמן בדרך לקריה, ממשלת נתניהו התרחבה ל-66 ח"כים: מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) סופית את מינויו של ח"כ אביגדור ליברמן לשר הביטחון - ובכך הפכה את צירוף מפלגת "ישראל ביתנו" לממשלה לרשמי. ליברמן, שהגיש התפטרות מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי", צפוי להיכנס רשמית לתפקידו לאחר חפיפה קצרה. 55 חברי כנסת תמכו במינויו, לעומת 43 בלבד שהתנגדו: רוב חברי הרשימה המשותפת נעדרו מהדיון. ח"כ בני בגין מהליכוד, שהתנגד פומבית למינוי, נמנע בהצבעה. לאחר הדיון השמיע ליברמן אמירות מפויסות והביע תמיכה בפתרון שתי המדינות: הוא אף ציין כי ביוזמת השלום הערבית "יש אלמנטים חיוביים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר השבעת ליברמן, נשא השר הטרי דברים יחד עם ראש הממשלה. נתניהו פתח ואמר:  "אני מבקש להבהיר שאני מחויב להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים ועם כל שכנינו. יוזמת השלום הערבית כוללת מרכיבים חיוביים שיכולים לסייע לשקם משא ומתן קונסטרוקטיבי עם הפלסטינים. אנו מוכנים לקיים משא ומתן עם מדינות ערב על היוזמה. למטרה זו אנו מקדמים בברכה את נאומו האחרון של נשיא מצרים א-סיסי והצעתו לקדם שלום וביטחון באזור".

ליברמן הצטרף לדברי ראש הממשלה והודה לו: "אדוני ראש הממשלה, עוד פעם תודה רבה על ההחלטה למנות אותי לשר הביטחון ותודה לממשלת ישראל וכנסת ישראל שהביעו תמיכה בהחלטה זו. אני הקשבתי לכל מה שאמרת ואני בהחלט מסכים לכל הדברים, כולל שתי מדינות לשני עמים. היו הרבה ספקולציות מה המדיניות של הממשלה – אני רוצה להזכיר ששנים רבות ישראל ביתנו דיברו לא פעם על ההכרה בפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני תמכתי מאוד בנאום בר אילן".

שר הביטחון הוסיף: "אני חושב שנאומו של הנשיא א-סיסי היה חשוב מאוד והוא יוצר הזדמנות אמיתית שחובה עלינו לנסות ולהרים את הכפפה. מסכים שגם ביוזמה הערבית יש כמה אלמנטים מאוד חיוביים, שמאפשרים לנהל דיאלוג רציני עם כל השכנות באזור". נתניהו סיכם את ההצהרות ואמר: "הממשלה תנהל מדיניות ביטחון אחראית, שקולה וגם תקיפה אבל לא תפסיק לחפש נתיבים לשלום ואנחנו מאוחדים בזה. אני רוצה לברך את שר הביטחון ליברמן, נעבוד במשותף לשני היעדים הללו גם יחד".

נתניהו לא יוכל לפטר את לנדבר (צילום: חדשות 2)
חוזרת לממשלה. סופה לנדבר | צילום: חדשות 2

ליברמן התפטר מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי" ויפנה את מקומו ליוליה מלינובסקי, שתהיה הח"כית ה-33 במשכן. אם ליברמן יפסיק לכהן כשר, הוא ישוב למליאה במקום מלינובסקי. כמו כן המליאה אישרה את מינויה של ח"כ סופה לנדבר לשרת הקליטה במקום זאב אלקין - שצפוי לקבל תיק אחר כפיצוי. 

שר נוסף שמצטרף לממשלה הוא ח"כ צחי הנגבי: כפי שפורסם בשבוע שעבר לראשונה בחדשות 2, הנגבי קיבל תפקיד של שר ללא תיק (שר במשרד ראש הממשלה) עם סמכויות לעסוק בנושאי חוץ וביטחון. אמו, ח"כ לשעבר גאולה כהן בת ה-90, הגיעה לטקס ההשבעה של בנה.

הנגבי, ארכיון (צילום: Hadas Parush, פלאש 90, חדשות)
גם הוא בדרך לשולחן הממשלה. הנגבי | צילום: Hadas Parush, פלאש 90, חדשות

הבוקר, לאחר שנפתר המשבר הקואליציוני בין הליכוד לבין הבית היהודי, אישרה הממשלה את המינויים. בישיבת הממשלה השרים הצביעו פה אחד בעד מינוי ליברמן לתפקיד הרם.

אמש קיבל ראש הממשלה נתניהו את הצעת הפשרה של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), לפיה ראש המטה לביטחון לאומי יעדכן את חברי הקבינט בהתפתחויות מדיניות וביטחוניות. בכך תם המשבר הקואליציוני שסיכן את הרחבת הממשלה.

"נכשלו". נתניהו וליברמן (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל)
שוב יחד בקבינט. נתניהו וליברמן, הערב | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל