נתניהו, כנסת (צילום: חדשות 2)
השרים סירבו לקבל את סמכויותיו | צילום: חדשות 2

לפני כשבועיים קבע היועץ המשפטי לממשלה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל לעסוק בקבוצת בזק במסגרת תפקידו כשר התקשורת - וזאת בשל קשריו האישיים עם בעל השליטה בקבוצה שאול אלוביץ' וחשש מניגוד עניינים. לחדשות 2 נודע כי בשל ההחלטה הציע נתניהו להעביר את סמכויותיו לשלושה שרים מהליכוד - אך כולם סירבו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשל החלטת היועמ"ש מנדלבליט, על נתניהו להעביר את סמכויותיו לעסוק בקבוצת בזק באופן מיידי. מאז שהתקבלה ההנחיה פנה נתניהו לשרים אופיר אקוניס, יובל שטייניץ, ויריב לוין, אולם כל השלושה סירבו ליטול לעצמם את הסמכות הזאת.

השר אקוניס, ארכיון (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90, חדשות)
רצה את כל סמכויות המשרד. אקוניס | צילום: Tomer Neuberg/FLASH90, חדשות
סירב לשמש כשר זמני. לוין (צילום: פלאש 90, חדשות)
עומס במשרד התיירות. לוין | צילום: פלאש 90, חדשות

מקורבים לאקוניס הסבירו כי הודיע לראש הממשלה שיהיה מוכן לקבל את הסמכויות לידיו רק אם יועברו אליו כל הסמכויות במשרד, אך נתניהו סירב. השר לוין סירב בטענה לעומס במשרד התיירות בחודשי הקיץ. נתניהו פנה גם לשר הנגבי, אך בשל העובדה כי מדובר בשר במשרד ראש הממשלה - העברת הסמכויות אליו לא תפתור את סוגיית ניגוד העניינים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הנושא ייפתר בימים הקרובים.

"החלטת היועמ"ש מחמירה וחריגה"

אלוביץ' הוא בעל השליטה בקבוצת חברות ("קבוצת בזק") - הכוללת בין היתר את חברות התקשורת בזק, יס, פלאפון, בזק בינלאומי וחלל תקשורת וגם את אתר האינטרנט "וואלה!" ואת חברת ציוד התקשורת יורוקום.

בזק, ארכיון (צילום: פלאש 90 - קובי גדעון)
צילום: פלאש 90 - קובי גדעון

"על רקע יחסי החברות שבין ראש הממשלה למר אלוביץ', יהיה על ראש הממשלה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת מר אלוביץ' וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית", הסביר מנדלבליט בהחלטתו לפני כשבועיים.

בחוות הדעת הובהר כי "ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות אלה באופן ספציפי, וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית עליהן". היועץ המשפטי הבהיר כי הדבר נוגע לתחרות בתחום התקשורת, שבה קבוצת בזק וקבוצת הוט נחשבות לדואופול. "בתחומים שבהם ישנה תחרות עיקרית מול קבוצת הוט כאמור, נקבע כי על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מלטפל בתחום זה בכללותו", נימק.

מנדלבליט. "מסוגל לקבל החלטה נקיה?" (צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות)
היועמ"ש מנדלבליט | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות

בסביבת ראש הממשלה הגיבו בחריפות לחוות הדעת של מנדלבליט. "מדובר בנורמה חדשה שמעולם לא הייתה קיימת בעולם ניגודי העניינים", מסרו מקורביו. "זו נורמה מחמירה וחריגה. עצם העובדה שמשרד המשפטים מייצג סטנדרט חדש זה בעייתי מאוד".