הרצוג, יחימוביץ, מרגלית ושפיר
"כניסה לממשלה - מוות פוליטי" | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, רויטרס

האפשרות שמפלגת המחנה הציוני תצטרף לקואליציה בראשות נתניהו הולכת ומתרחקת לאור הפערים המשמעותיים במו"מ בין הצדדים, אך ייתכן מאוד שגם אם לא תקום ממשלת אחדות - הרצוג ישלם מחיר פוליטי על המגעים. בימים האחרונים נשמעת ביקורת נוקבת בשורות המפלגה - הן מצד פעילים והן מצד חברי כנסת - על התנהלותו של יושב הראש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ביומיים האחרונים נתון הרצוג למתקפת הודעות סמס מצד פעילים בולטים במפלגה, שמאיימים כי להצטרפות לממשלת נתניהו יהיו השלכות. "כניסה לממשלה תהיה מוות פוליטי בשבילך", נכתב באחת ההודעות. "כחבר מפלגה אני מתבייש לחשוב שאחרי שנבחרתם תחת הסיסמה 'אנחנו או הוא', אתם עומדים להיכנס לממשלה", נכתב בהודעה אחרת. "נזכור בפריימריז הבאים מי תרם לריסוק המפלגה דרך מהלך זה".

הרצוג עשוי לשלם מחיר פוליטי | צילום: Miriam Alster/FLASH90

אל הביקורת הקשה של הפעילים הצטרפו ביממה האחרונה גם אישים בולטים במפלגה, ובראשם חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ואראל מרגלית. מרגלית שלח מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הבהיר לו כי גם אם יוסכם על ממשלת אחדות, הוא לא יצביע עם הקואליציה - "ואני מוכן לשלם את המחיר הצפוי על כך".

אין תמונה
המכתב ששלח מרגלית לרה"מ

יחימוביץ' אמרה כי מדובר ב"הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן". במסר ששלחה לתומכיה כתבה יחימוביץ': "לא מדובר על ממשלת אחדות, מדובר על ממשלת ימין לכל דבר, כשמפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים", הוסיפה. "כלום אחד גדול ומהדהד שכל כולו נתפר כדי שלא להרגיז את המפלגה הימנית ביותר בכנסת - הבית היהודי".

"כניסה לממשלת נתניהו היא בגידה" 

חברת הכנסת סתיו שפיר קראה להרצוג "להפסיק את המו"מ המביך עם ממשלת הימין הקיצוני". שפיר הוסיפה: "כניסה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו היא בגידה בכל אחת ואחד מהבוחרים שלנו. עצם הדיון המתמשך על זחילה פנימה מביך אותי. זה דיון שמסריח מעסקנות פוליטית עלובה ומרדיפת ג'ובים".

סתיו שפיר
"בגידה בבוחרים". שפיר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לביקורת הנוקבת הצטרפו הלילה גם צעירי מפלגת העבודה. "יש קונצנזוס מקיר לקיר על כך שאסור להצטרף לנתניהו ויש לעצור לאלתר כל מגעים שהתקיימו", אמר יו"ר צעירי העבודה אורי קידר. "נמשיך לפעול בכל הכוח בכדי לקצר את ימיה של הממשלה ולחזור להוות אלטרנטיבה לשלטון".

הרצוג: "אני לא ועדת קישוט"

מוקדם יותר נדרש הרצוג עצמו להתייחסות פומבית ראשונה לדיונים, לאחר שבכיר בליכוד הבהיר כי הפערים בין הצדדים גדולים וכי נתניהו שוקל לחדש את המאמץ לצרף את ליברמן ואת ישראל ביתנו לממשלה. "לא מעניין אותי לשבת בממשלה בלי להחזיק את ההגה, אני לא ועדת קישוט", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

צילום: פלאש 90, מרים אלשטר

"אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארה"ב ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח מו"מ עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינים כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד - אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה", כתב.

"השמועות על פריצת דרך היו מוקדמות", הבהיר הרצוג. "עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת. אם תהיה הצעה ראויה, נשקול באותה ברצינות. כולם אוהבים את המושג 'אחדות', אבל בעיניי מה שקובע היא שאלת הדרך המשותפת".