יעלון סירב לגבאי (צילום: דיאנה חננשווילי / משרד הביטחון, חדשות)
יעלון, ארכיון | צילום: דיאנה חננשווילי / משרד הביטחון, חדשות

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הגיב היום (שני) להחלטה לקיים עצרת תמיכה בחייל היורה אלאור עזריה מחר בכיכר רבין בתל אביב, ואומר כי השיח הציבורי על האירוע בחברון מדאיג אותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אנחנו לא דאע"ש, כשצריך להרוג - אנחנו הורגים", הדגיש שר הביטחון במהלך סיורו בשדות נגב. "אבל כשמדובר במישהו שמנוטרל או מרים ידיים, זה המקום שבו חשוב שנשמור על המצפן המוסרי שלנו".

בהתייחסו לתומכים בחייל היורה שמתכוונים לקחת חלק בעצרת, אמר יעלון: "אלו קולות מתלהמים וחסרי אחריות. מדובר בניסיון לעשות מניפולציה. זה אינטרס פוליטי. אלה שהתנפלו על בית המשפט הם ראשי כנופיות".

שר הביטחון התייחס במהלך הסיור גם לחשיפת מנהרת חמאס, ואמר כי גילוי המנהרה הוא "פועל יוצא של מאמץ מודיעיני, מבצעי וטכנולוגי של התעשייה הביטחונית. אני מקווה שמי שמסתכל מעבר לגבול ומשקיע בכסף ובחיי אדם, ישקול שנית אם כדאי לאתגר אותנו".

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי אלאור אזריה מרמלה, חובש מחטיבת כפיר, הוא החייל שהואשם היום בהריגת המחבל המנוטרל בחברון. נגד אזריה הוגש כתב אישום, בו נטען כי ירה למוות במחבל מבלי שהיווה סכנה מידית. עם זאת, השופט הצבאי סא"ל רונן שור טען שייתכן כי מידת הפליליות של מעשיו היא פחותה יותר מזו המיוחסת לו על ידי התביעה. כמו כן, הורה השופט להשאיר את אזריה בבסיס פתוח עד לתום משפטו - אך קבע כי הוא יוכל לשוב לביתו בפסח: הוא ייצא לחגוג את הסדר עם משפחתו וישוב למעצר ביום ראשון.

בכתב האישום נטען: "לא הייתה הצדקה לירי"

אביו של החייל, צ'רלי אזריה, אמר בתום הדיון: "אני מבקש מכל הציבור במדינה - מחר אנחנו עורכים עצרת תמיכה לבן שלי ולכל חיילי צה"ל. זאת לא עצרת פוליטית כלל, תוציאו את הפוליטיקה מכל העניין הזה. כאן מדובר בחיילי צה"ל, חיילים שמגנים על מדינת ישראל. מחר תהיה עצרת, תגיעו כולם עם דגלים".

"איני סבור שעוצמת הראיות מאפשרת את שיחרורו המלא", ציין השופט שהורה להאריך את מעצרו הפתוח עד תום ההליכים. "המחבל עבד אל-פתאח אלשריף נותר שכוב על הקרקע, בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו מסביבו", נטען בכתב האישום.

על הירי נאמר בכתב האישום: "כל זאת ביצע הנאשם בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל אלשריף היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום. במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין".