יממה לאחר המתקפה החריפה שלו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייצב הערב (שישי) אהוד ברק באולפן חדשות 2 והתייחס לשמועות על חזרתו לזירה הפוליטית. "אני היחידי באולפן שניצח את נתניהו בבחירות", אמר ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר בריאיון לאולפן שישי. "לא הציעו לי את משרד החוץ ולא הייתי מקבל אם היו מציעים לי. נתניהו בפאניקה, הספירה לאחור לסיום כהונתו החלה", הוסיף ברק - שגם התייחס בהומור לשינוי במראהו ולזקן שהוא עוטה בחודשים האחרונים. בסביבת נתניהו השיבו אש: "משעשע לקבל תוכחות מאהוד ברק, ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל, שנזרק אחרי שנה וחצי בתפקיד לאחר שהרתיח את האינתיפאדה - ולא היה איש, כולל בשמאל, שידבר בעדו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

ברק, שכיהן תחת נתניהו כשר הביטחון עד שנת 2013 והיה בעבר אחד האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה, הוסיף ודחה את הביקורת על נאומו בו קרא למחאה ציבורית נגד נתניהו. "מחאה עממית זו דרך לגיטימית בפוליטיקה, ולכל המבקרים מימין: טלו קורה מבין עיניכם. לא הצעתי לעמוד במרפסת בכיכר ציון ולמטה נתניהו במדי אס.אס ולא לתלות בובה של שרה עם הרגליים למעלה. כל אלה קרו בהנחייתו האישית של נתניהו".

ברק הסביר מה עמד מאחורי אמירתו לפיה הממשלה נחטפה: "מי שנחטף זה הליכוד. קבוצה בהתיישבות נרשמה באופן מסיבי לפריימריז של הליכוד והכניסה הרבה מאד חברי מרכז". ברק הוסיף כי "נתניהו השתנה, זו תפנית חמורה מאד כתוצאה מלקיחת הליכוד בידי הימין הקיצוני".

"אני היחיד פה שניצח אותו" (צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ)
"אני היחיד פה שניצח אותו" | צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ

"הממשלה מסכנת את עתיד ישראל"

"אמרתי לפני שנה כי ראש הממשלה והממשלה נקלעו לפסיביות, חרדה, קורבניות ופסימיות. ככה לא מנהלים מדינה, זו אנטי ציונות", קבע ראש הממשלה לשעבר. "בממשלה כזאת אין דרך לעשות תרגילים כמו שנעשים עכשיו. החלה הידרדרות לפני שנה, כשלראשונה הייתה ממשלה שכולה ימין והיא מובילה בצורה ערמומית לדרך שמסכנת את עתיד מדינת ישראל". ברק התייחס גם לפרשת החייל היורה אלאור אזריה: "ההתנהלות הזו היא התנקשות בדמוקרטיה".

ברק רמז על חזרה אפשרית לפוליטיקה כשאמר: "או לרוץ לראשות הממשלה או לשתוק הן לא האופציות היחידות. הייתי שם לפני 15 שנה בכל התפקידים, ואני מאמין שגם עמדתי במבחן רבין שתמציתו להיות מסוגל לקבל החלטות עבור כל המדינה, גם אם פירוש הדבר כהונה קצרה. הלוואי שכך היה גם עם ביבי. אני מתכוון לפעול - לא לרוץ לראשות הממשלה או לפעול במסגרת פוליטית, אך אני אפעל ואתן כתף למאמץ לשנות את המצב".

ראש הממשלה לשעבר סירב להצהיר רשמית על חזרה לפוליטיקה אבל שיבח את עברו מול נתניהו: "אני היחיד באולפן שניצח את נתניהו בבחירות. אין בו שום קסם, הוא יודע לעבוד, אין שום דבר שאי אפשר להתגבר עליו. הגיע זמנך להתחלף, ירדת מהפסים". על המגעים האפשריים עם הרצוג וגורמים נוספים במערכת הפוליטית: "כל דבר יצמח בזמנו, יש כמה אנשים שדיברו איתי שחלקם ראויים, יש כאלה שמעולם לא הציעו עצמם לראשות הממשלה אך הם ראויים". ברק הוסיף כי השינוי יחול רק כאשר בימין יבינו שאף אחד לא ימליץ על נתניהו לראשות הממשלה.

בליכוד תקפו: "ברק כושל" (צילום: חדשות 2)
בליכוד תקפו: "ברק כושל" | צילום: חדשות 2

"רואים את אותות הפאניקה"

ברק חלק שבחים מצומצמים לראש הממשלה: "נתניהו ניחן בכישרון פוליטי, כישרון תעתוע לא מבוטל. ולכן יש אנשים שנחשפים זמן ארוך לאינפורמציה שקרית, למשל שאי אפשר להפגיש את דרישות הביטחון של ישראל עם פתרון שתי המדינות. האפשרות שאי אפשר לדבר עם אבו מאזן אינה משחררת את הממשלה מלפעול - זו החמצת הזדמנות היסטורית שאנחנו לא בוועידה בינלאומית. לפני שנה חלה הידרדרות גדולה. על פי התגובות של 24 השעות האחרונות רואים את אותות הפאניקה, נתניהו מבין שהספירה לאחור החלה לכיוון סיום כהונתו וגם הסביבה הקרובה שלו מבינה".

ברק דחה את הטענות לפיהן דיבר אחרת כשישב סביב שולחן הממשלה: "כשיפתחו את הפרוטוקולים ימצאו התבטאויות חריפות מאד שלי, בעיצומה של הממשלה בה ישבתי. הם שמעו ממני דברים קשים מאד". על הימין הקיצוני לדבריו אמר ברק: "יש בהם יסוד התנהגות גלותית שהיא אנטי ציונית. הזהרתי את נתניהו ב-96 ואת רפול ומרדכי - אתם מובילים לאסון. תהיה התנגשות ודאית. כשקיבלתי את השלטון ניסיתי למנוע את האסון שמתבשל על אש קטנה כבר שנים".

ברק ונתניהו, ארכיון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ברק ונתניהו, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הליכוד: "ברק לא מקבל את העובדה שהראו לו את הדרך החוצה"

מהליכוד נמסר בתגובה לריאיון: "אהוד ברק, שמבקש בפעם המי יודע כמה לחזור לעמדת המושיע של השמאל הוא פוליטיקאי וראש ממשלה כושל שמחפש את דרכו חזרה לפוליטיקה. זו הסיבה לכך שהוא מנסה להישאר בתודעה הציבורית בכל מחיר, כולל אמירות הסותרות לחלוטין את דבריו כשישב סביב שולחן הממשלה. אז הרעיף על ראש הממשלה דברי שבח. לא מדובר כאן באידיאולוגיה אלא בכיסאולוגיה".

"אותו ברק שרוממות הדמוקרטיה בגרונו פשוט לא מוכן לקבל את העובדה שהציבור בישראל ואפילו מפלגתו שלו הראו לו את הדרך החוצה", הוסיפו בליכוד. "קריאתו של ברק לקום מהכורסאות ולהפיל ממשלה נבחרת רק שנה אחרי שהעם אמר את דברו בצורה כה ברורה, מזכירה את הקריאה המפורסמת מהשמאל שצריך 'להחליף את העם'. אהוד ברק ומפלגת המתוסכלים לא מייצגים את עם ישראל שברובו המוחץ מאוחד וגאה במדינתו. בניגוד לדברי השיסוי השקריים שנאמרים היום לצורך קמפיין פוליטי, ראש הממשלה נתניהו והליכוד ימשיכו להוביל את מדינת ישראל לביטחון, שגשוג ואחדות. לא נטמון את ראשינו בחול כפי שבוחר השמאל לעשות. נבחן את המציאות בעיניים מפוכחות ונמשיך לפעול בנחישות ובאחריות הראויה למען ביטחון ישראל ואזרחיה".