נמשכת סערת היו"ר הנבחר של דירקטוריון חדשות 10: בשיחה עם חדשות 2 Online טוען רמי סדן כי הדברים המיוחסים לו בעיתון הארץ "לא נאמרו מעולם, אפשר לבדוק את זה עם מי שנכח בישיבה, זה הכל. הדברים פשוט לא נאמרו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הוא טען כי איש מסביבת ראש הממשלה לא דיבר איתו. "כל המינוי הזה בא על רקע מקצועי וזה לא קשור בשום צורה לסביבת ראש הממשלה", הוא אמר. "מישהו מחברי הדירקטוריון שלא נבחר מנסה לסכל את המינוי".

על פי הדיווח ב"הארץ", סדן, המקורב למשפחת נתניהו, התבטא בחריפות נגד ש"ס ודרעי בישיבת דירקטוריון הערוץ שבה הציג את מועמדותו: "בואו נודה על האמת, אני כמוכם, באליטה, שונא את תנועת ש"ס ואת הגנב אריה דרעי. אבל אנחנו, כאליטה, צריכים לפרוץ את המעגלים של הערוץ, לפנות לקהל של ש"ס, למסעודה משדרות".

אולם סדן טוען כי הוא אמר דבר אחר לחלוטין: "אמרתי שאם רוצים שהתקשורת תישאר רק בידי האליטות ולא תגיע לציבור הרוסי, הערבי והספרדי, אנחנו נגזור קללה על התקשורת. השם אריה דרעי לא הוזכר, השם ש"ס לא הוזכר, הוא לא רלוונטי. איך אפשר בכלל לדבר במונחים כאלה של לשנוא".

סדן ונתניהו בשנת 1996 (צילום: סער יעקב, לע"מ)
סדן ונתניהו בשנת 1996 | צילום: סער יעקב, לע"מ

דרעי: "אנחנו כאן בשביל להישאר"

הדברים שפורסמו גררו זעם גדול בכל המערכת הפוליטית. מתנועת ש"ס נמסר הבוקר (שלישי) כי היא "דורשת מראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו, לפטר מידית את רמי סדן בעקבות דבריו הגזעניים".

"כל עוד שדבר זה לא יבוצע, חברי הכנסת של התנועה יצביעו במליאת הכנסת כראות עיניהם", הבהירו במפלגתו של השר אריה דרעי. "הציבור המזרחי מפסיק לשתוק". ואכן, אחד מחברי הסיעה, ח"כ יגאל גואטה, כבר הודיע ליו"ר הקואליציה כי עד לפתרון העניין עם סדן, אין לחשב את קולו בהצבעות. "אני אצל מסעודה בשדרות", אמר גואטה.

"בישיבה סגורה אנשים מרשים לעצמם להוציא את האמת הכואבת", אמר יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי. "בישראל 2016 יש גזענות. בישראל 2016 בזים לציבור המזרחי. בישראל 2016 יש מי שמרשה לעצמו להתנשא על ציבור שלם שהוא חלק ממדינת ישראל".

"מצביעי ש"ס הם מאות אלפים של מזרחים שהחליטו להתאגד ולהרים את ראשם כדי למגר מן העולם תופעות כמו רמי סדן", הוא הוסיף. "אנחנו כאן בשביל להישאר, אנחנו כאן בשביל לומר לאנשים כאלה שבישראל 2016 לא נעבור לסדר היום על התבטאויות כאלה. לא בפומבי ולא בישיבת דירקטוריון סגורה".

גם במפלגת הליכוד התייחסו לדברים המיוחסים לסדן. "יש לברר אם הדברים אכן נאמרו שכן הוא מכחיש זאת בכל תוקף", הדגישו במפלגה. "אם יתברר שאכן הדברים נאמרו הרי שמדובר בהתבטאויות חמורות מאוד וראש הממשלה דוחה אותם על הסף".

דרעי: שלא יחשבו שאנחנו פראיירים (צילום: פלאש 90, חדשות)
"הציבור המזרחי מפסיק לשתוק". דרעי | צילום: פלאש 90, חדשות

"השידור לא יכול להיות מנוהל עפ"י דעות חשוכות"

"אם הדברים אכן נאמרו זוהי בושה גדולה", אמר בתגובה לסערה יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט. "בעוד שאנו משקיעים בוועדת ביטון בקירוב לבבות, השידור בישראל לא יכול להיות מנוהל על ידי מי שמעודד דעות חשוכות".

גם יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד גינה את דבריו של סדן. "סיעת יש עתיד קוראת לסדן לחזור בו מדבריו ולהתנצל על דבריו הגזעניים והבוטים", אמר לפיד. "לא יכול להיות שאדם אשר מחזיק בתפקיד מנהל מערכת חדשות מרכזית במדינה דמוקרטית יתבטא בצורה כזאת נגד אף אדם ואף ארגון או מפלגה ומצביעיה".

"אמירות מסוג זה מקצינות את השסעים ההולכים וגוברים בחודשים האחרונים בחברה הישראלית ואין להן מקום במדינה שמכבדת את כל אזרחיה", הוא הוסיף. "אפשר לא להסכים, אפשר לבקר התנהלות, אבל אסור להשתמש במילים פוגעניות וארסיות שרק מגבירות את השסעים".

בנט. "מבינה שהוא עסוק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"בושה גדולה". בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

"סדן לוביסט ומאכער המקורב לנתניהו"

יו"ר מפלגת יהדות התורה ושר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי כי הוא "מגנה את הדברים המיוחסים למר רמי סדן בגנות ציבור גדול וחשוב כרבבות אנשי תנועת ש"ס והעומד בראשה, ידידי השר אריה מכלוף דרעי. הדבקת כינויי גנאי כלפי ציבור שלם היא תופעה מסוכנת הגורמת להסתה ושיסוי בין הציבורים".

"עלינו למנוע זאת ואף מחובתנו לפעול לקירוב בעם", הוסיף ליצמן. "תרומתו של השר דרעי לעם ישראל ועשייתו הקדושה למען עולם התורה אינן זקוקות להוכחה ואני מחזק את ידיו, נגד דברי בלע לרעתו. ראוי ונדרש ממר סדן לחזור בו מהדברים החמורים המיוחסים לו, שאין מקומם בחברה מתוקנת ואחראית".

ליצמן, ארכיון (צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות)
"תופעה מסוכנת הגורמת להסתה". ליצמן | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הצטרפה לעמדת ש"ס וקראה גם היא להדיח את סדן מתפקידו לאלתר. "מלכתחילה מדובר בבחירה אומללה, תמוהה ובלתי מקצועית בעליל של לוביסט ומאכער המקורב לנתניהו, אולם דברי הגזענות והבלע שאמר בדירקטוריון כנגד עדות המזרח הן חציית קו אדום חמורה ביותר ההופכת אותו לבלתי כשיר למלא את התפקיד הרגיש".

יחימוביץ', ח"כ איציק וקנין מש"ס וחברי כנסת נוספים אף ביקשו לקיים דיון מהיר בוועדת הכלכלה של הכנסת על מינויו של סדן.