השבעת הכנסת הקודמת (צילום: דוברות הכנסת, חדשות)
בג"ץ דחה העתירה נגד הרחבת הממשלה. ארכיון | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

בג"ץ דחה הבוקר (שני) את עתירת מפלגת יש עתיד, שדרשה להוציא צו ביניים לאישור התיקון לחוק יסוד: הממשלה - שמאפשר למנות יותר מ-18 שרים ויותר מארבעה סגני שרים. בעתירה נטען כי ממשלת המעבר אינה מוסמכת לאשר מהלך מסוג זה ולכן יש להקפיא את קידום החקיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחר שעיינתי בתגובת המשיבים ובעמדת היועץ המשפטי לממשלה לא ראיתי לתת את צו הביניים המבוקש, המכוון בעיקרו כנגד הליכי חקיקה הנמצאים במהלכם", קבעה בהחלטתה שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז.

מוקדם יותר הגישה הפרקליטות לבג"ץ את תגובת היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין לבקשה: "אין כל מקום להושטת צווי הביניים המבוקשים, זאת הן בשים לב לסיכויי העתירה הנמוכים, והן נוכח שיקולי מאזן הנוחות". וינשטיין הוסיף כי המקרה אינו מצדיק את התערבות בית המשפט בהליכים פנים-פרלמנטריים.

לאחר החלטת בג"ץ, צפויה מליאת הכנסת להצביע היום על הצעת החוק להרחבת הממשלה, שאותה אישרה אתמול הממשלה ה-33 בישיבתה האחרונה. מדובר במבחן ראשון לקואליציה החדשה של נתניהו, שמצריך את כל 61 החברים בה להשתתף בדיון ולהצביע בעד התיקון לחוק.

דריכות שיא בקואליציה

במקביל, נערכים בקואליציה למלחמת התשה מצד חברי האופוזיציה, שעשויים לפתוח בדיונים מרתוניים על שינוי החוק. מחשש לפיליבסטר של האופוזיציה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צפוי להביא את ההצבעה על שינוי החוק בקריאה ראשונה, ובהמשך השבוע תובא ההצעה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

בעקבות החשש שהחוק לא יעבור ובשל העובדה כי חלק מהתיקים טרם חולקו, החליט ראש הממשלה נתניהו לדחות את השבעת הממשלה שהייתה אמורה להיערך היום, ליום חמישי.

הורה לחקור. יהודה וינשטיין (צילום: יונתן סינדל פלאש 90, חדשות)
"לא מצדיק התערבות ביהמ"ש". וינשטיין | צילום: יונתן סינדל פלאש 90, חדשות

מלבד הפנייה לבג"ץ מטעם יש עתיד, גם חברי הכנסת מרב מיכאלי ואיתן כבל (המחנה הציוני) פתחו במאבק משפטי נגד הרחבת הממשלה. אתמול פנו השניים ליועץ המשפטי של הכנסת וכן ליועץ המשפטי וינשטיין בדרישה לבטל את ההצבעה הצפויה היום בכנסת.

"פניתי בפנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה וליועץ המשפטי של הכנסת שיתנגדו למהלך שאין לו שום הצדקה, מלבד עוד מפגן כוחנות דורסני של נתניהו", ציינה ח"כ מרב מיכאלי. "נתניהו מתחיל את הממשלה הרביעית שלו בצפצוף ארוך על אזרחיות ואזרחי ישראל, על הכנסת ועל שלטון החוק".

לטענת ח"כ כבל, דרוש רוב של לפחות 70 חברי כנסת על מנת לשנות את חוק היסוד. "לא ניתן להם לרמוס את החוק ואת הדמוקרטיה, כל האופוזיציה תלחם בהם בכל הכלים העומדים לרשותנו", הבהיר כבל.