שעות לאחר שהטיל פצצה פוליטית כשהודיע על כוונתו להתפטר מתפקידו כשר חוץ ולא להיכנס לממשלה הבאה בראשות בנימין נתניהו, חוזה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי ממשלה צרה ובה 61 ח"כים בלבד לא תאריך ימים. "קשה לתפקד עם ממשלה כזו", הסביר ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לדוריה למפל וליאור פרידמן בתכנית "החדשות הלילה", אמר ליברמן כי בממשלה צרה "אפשר לעבור הצבעת אמון, בטח ובטח בפעם הראשונה - אבל בוועדות הכנסת אי אפשר להערכתי לתפקד כך". לדברי ליברמן, הוא משוכנע שהבחירות יוקדמו לשנת 2016, ואולי אף יתקיימו עוד השנה.

ליברמן סירב לקחת אחריות על ההקדמה האפשרית של הבחירות, כשטען כי מי שאחראים למהלך הם אנשי הליכוד. "יש לי קשר ישיר, אבל הליכוד אחראי לזה. הליכוד מראש סגר עם החרדים ולמעשה סגר את כל האופציות למפלגה כמו ישראל ביתנו להיכנס לממשלה", אמר יו"ר ישראל ביתנו.

"זה לא משהו מתוכנן, זה משהו שמתבשל. מהמפגש הראשון בין צוותי המשא ומתן של הליכוד וישראל ביתנו הבהרנו שאנחנו רוצים להיות חברים בקואליציה, אך לא בכל מחיר", הדגיש ליברמן. "אנחנו מבינים שאי אפשר לצפות שיתקבלו מאה אחוז מהדרישות שלנו, אבל אותנו מעניין מה בסוף, מה החבילה שיוצאת בסוף. האם אנחנו יכולים לחיות עם זה או לא? אצלנו מילה זו מילה זה לא רק סיסמה אלא סגנון חיים".

מעמד החתימה (צילום: ניו מדיה - ליכוד)
מעמד החתימה | צילום: ניו מדיה - ליכוד

הליכוד וש"ס חתמו: "מחכים כעת לנפתלי בנט"

עוד קודם לכן, חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי על ההסכמים הקואליציוניים לקראת כניסתה של ש"ס לממשלה הבאה. זמן קצר לאחר החתימה על ההסכמים, קראו בליכוד ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט להצטרף אף הוא למהלך. "עכשיו האחריות להקמת ממשלה לאומית מוטלת על כתפיו של נפתלי בנט", ציינו במפלגה. "ראש הממשלה נתניהו הציע למפלגת הבית היהודי הצעה חסרת תקדים כדי שיצטרפו לממשלה לאומית בראשותו".

במפלגתו של נתניהו מנו את ההצעות שהוגשו לבית היהודי, שבין היתר כללו את משרד החינוך, משרד התפוצות ומשרד החינוך והספורט. "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית", הוסיפו במפלגה.

על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ש"ס, המפלגה תקבל את תיק הכלכלה, הנגב והגליל ומשרד הדתות. כמו כן המפלגה תחזיק סגן שר במשרד (טרם נקבעה זהות המשרד), סגן שר באוצר או שר שיהיה אחראי על מנהל התכנון, יו"ר ועדת החינוך וסגן יו"ר הכנסת. במהלך מעמד החתימה קרא יו"ר ש"ס למחנה הציוני להצטרף לממשלה הצרה.