אסדת הגז "תמר". ארכיון (צילום: פלאש 90  משה שי, חדשות)
"הסכם טוב לישראל, רע לחברות" | צילום: פלאש 90 משה שי, חדשות

המבקר מבקש מהשר להוריד את הרגל מהגז: מבקר המדינה, יוסף שפירא, שיגר היום (שלישי) מכתב לשר האנרגיה והמים יובל שטייניץ - וביקש ממנו לדחות את ההחלטה על אישור מתווה הגז לאחר פרסום הדוח שכתב בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בכוונתי להעביר לך ולמבוקרים נוספים בהמשך השבוע טיוטת דוח מעודכנת בנושא פיתוח משק הגז הטבעי", כתב המבקר לשטייניץ. "אודה לך אם תגרום לכך שקבלת החלטת הממשלה על המתווה תעשה לאחר פרסום הדוח", ביקש שפירא מהשר וציין כי בכוונתו לפעול לכך שהדוח יתפרסם בהקדם האפשרי.

מתווה הגז שהציג משרד האנרגיה
המתווה המוצע נחשף | צילום:

לקריאת מתווה הגז המלא

על רקע הדברים הללו, ערך היום שר האנרגיה יובל שטייניץ מסיבת עיתונאים שבה פרסם את מתווה הסכם הגז, שפרטיו המלאים היו חסויים עד כה. "ההסכם הוא טוב למדינה ורע לחברות האנרגיה", טען שטייניץ.

"אחרי עיכובים של שנים שנבעו מעודף רגולטורים שכל אחד מהם ראה את הזווית שלו, החלטתי מיד עם כניסתי לתפקיד להשקיע את מרצי כדי להגיע לפריצת דרך למתווה ולשים סוף לעיכובים שפגעו באזרחי ישראל", אמר שר האנרגיה בפתח דבריו. "המתווה שהגענו אליו הוא לא רק טוב, הוא הטוב ביותר. הוא יביא סוף סוף, אחרי עיכוב של שנים, לפיתוח שדות הגז העיקריים ויביא בתקווה עוד חברות שיחפשו גז ונפט".

"חברות האנרגיה עשו ויתורים גדולים"

לדברי שטייניץ, "המתווה הוא טוב לישראל ולאזרחיה, אבל קשה מבחינת חברות האנרגיה. הם נאלצו לקבל על עצמם תנאים קשים, הקשים ביותר". הוא הוסיף כי "המתווה יאפשר תחרות ויאפשר לנו לספק גז במחירים סבירים בכל רחבי הארץ למפעלים ויצרני חשמל, ואלו המטרות העיקריות שלנו לצד מנופים ביטחוניים ומדיניים שמאגרי הגז מספקים למדינה".

שטייניץ דחה את הטענות הרבות שנשמעו כלפי ההסכם, שבמסגרתו תיאלץ חברת דלק והעומד בראשה יצחק תשובה לוותר תוך שנים ספורות על החזקותיה במאגרים תמר וכריש ולהסתפק רק בלווייתן. גם חברת נובל אנרג'י תדלל את החזקותיה על פי המתווה שנחשף. "אם אנחנו כל כך מקלים כמו שטוענים, למה החברות מעדיפות לקדוח בלבנון? התשובה היא שאנחנו לא פראיירים", סיכם שר האנרגיה.