המדד החברתי: מי הח"כים החברתיים ביותר? (צילום: רויטרס)
הכנסת אישרה את הרחבת הממשלה | צילום: רויטרס

הצעד הבא - השבעת הממשלה: מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) ברוב דחוק של 61 תומכים מול 59 מתנגדים את הצעת החוק שתאפשר לנתניהו למנות יותר מ-18 שרים. ההצעה אושרה בקריאה שנייה ושלישית לאחר שנדחו ההתנגדויות שהגישה האופוזיציה. כעת יוכל נתניהו למנות באופן רשמי את השרים ולהשביע את הממשלה בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר הערב ייפגש ראש הממשלה נתניהו עם בכירי הליכוד ויודיע להם מי יכהן בממשלה ובאיזה תפקיד. על פי ההערכות 11 תפקידי שרים לליכוד כבר תפוסים, ועל המקום האחרון מתמודדים ארבעה - דני דנון, צחי הנגבי, ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס. מי מהם שלא ימונה לשר יפוצה באמצעות ראשות ועדה או סגן שר.

הנגבי ממתין לפגישה עם נתניהו
הנגבי ממתין לנתניהו | צילום:
מתחיל לחלק את התיקים. נתניהו (צילום: רויטרס)
מתחיל לחלק את התיקים. נתניהו | צילום: רויטרס

יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג מחה על הרחבת הממשלה וההסכמים הקואליציוניים לפני ההצבעה: "במקום לפתור את הבעיות במדינה, ראש הממשלה מוכר את המדינה ומתכוון לפזר חצי מיליארד שקלים כדי שחברי הכנסת שלו יישארו רגועים. במדינה שחבורה של קיצונים השתלטו על ההגה, ראש הממשלה מנהל גגון של קבוצות לחץ - אחד בורח, אחד מנתק את הטלפון וסוחט עוד סגן שר ותקציבים. ראש הממשלה מוכר את המדינה ואנחנו משלמים".

ליברמן: "גועליציה"

אביגדור ליברמן, שעד לאחרונה כיהן כשר החוץ בממשלת נתניהו, כינה את הקואליציה שהקים נתניהו "גועליציה" והביע תקווה שהממשלה לא תאריך ימים. השר לשעבר ציטט את שירו של זוהר ארגוב ואמר כי מדובר בממשלה "בלי עתיד, בלי תקווה, בלי חלום". ליברמן הודה כי הוא מתרגש "לדבר כאן בלי משמעת קואליציונית ובלי מגבלות התפקיד, פשוט גן עדן אמיתי".

יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "אנחנו כבר יודעים שהממשלה זו קבוצה של אנשים שלא אוהבים אחד את השני, שלא רוצים שהאחר יצליח, שמסתכלים בחשדנות אחד על שני. החוק הזה עוסק בתפקידים ריקים מתוכן. זה לא חוק הג'ובים אלא חוק הלובים, כי מי שיש לו לובי יסדרו לו ומי שאין לו לובי לא יסדרו לו".

איך תראה הממשלה הבאה? ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
בסיעת הליכוד מקווים להרחבת הממשלה | צילום: פלאש 90, חדשות

אלקין: "קשה לעמוד ב-18 שרים"

בדיון שהתקיים אמש אמר יו"ר הוועדה המסדרת שהכינה את החוק לקריאה שנייה ושלישית, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, כי אין מנוס מהרחבת הממשלה: "מלאכת הקמת הממשלה הנוכחית הוכיחה כי במבנה הקואליציונית במדינת ישראל קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהוראה הקובעת 18 שרים".

לדבריו, "לא ראיתי שום נימוק משכנע לביטול המוסד של שר בלי תיק ולקביעת המספר 18 שרים. אני סבור שהייתה טעות לבטל את המוסד הזה וכעת אנחנו מבקשים לתקן את הטעות הזו. מגבלה עלולה לפגוע ביציבות ובגמישות השלטונית".