ניצחון סוחף בבחירות, ממשלה צרה ורעועה
ניצחון סוחף בבחירות, ממשלה צרה ורעועה | צילום:

כך תיראה הממשלה הצרה בתולדות המדינה: אחרי ההודעה המטלטלת של אביגדור ליברמן ומפלגתו ישראל ביתנו לפיה לא ייכנסו לקואליציה הבאה, לבנימין נתניהו נותרה אפשרות אחת בלבד להקים ממשלה - כזו שיהיו בה 61 חברי כנסת בלבד. עד כה חברות בממשלתו החדשה 3 שותפות קואליציוניות - ובמערכת הפוליטית מחכים לנפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כה חתמו על ההסכמים הקואליציוניים 53 ח"כים מכולנו, יהדות התורה וש"ס - ואחרי שיושגו הסכמות עם הבית היהודי, תוכל הממשלה הרביעית של נתניהו לצאת לדרכה. יממה לפני המועד האחרון להרכבת הממשלה, אלו התפקידים שקיבלו המפלגות השונות בהסכמים שנחתמו עמן - כך צפויה להיראות ממשלת ישראל ה-34.

ראשונים לחתום על ההסכם הקואליציוני עם נתניהו היו חברי מפלגת "כולנו". יושב ראש המפלגה, משה כחלון, צפוי לכהן כשר האוצר הבא, מספר 2 ברשימה ח"כ יואב גלנט בתפקיד שר הבינוי והשיכון וכמשקיף בקבינט. שר נוסף מטעם כולנו יכהן כשר להגנת הסביבה - ככל הנראה שמדובר במינוי חיצוני ולא של ח"כ מכהן מטעם המפלגה.

"כולנו" - השותפה הבכירה בממשלה
"כולנו" - השותפה הבכירה בממשלה | צילום:אחד מחברי כולנו יתמנה לסגן שר באחד ממשרדי הממשלה, ושניים אחרים ישמשו כיו"ר ועדת העבודה והרווחה ויו"ר הוועדה לזכויות הילד או הוועדה לפניות הציבור. בנוסף, יכהן ח"כ מטעם "כולנו" כסגן יו"ר הכנסת ברוטציה עם ח"כ מהליכוד.

ח"כ יעקב ליצמן יחזור לכהן כסגן שר הבריאות וח"כ משה גפני ישמש יו"ר ועדת הכספים - תפקידים שהשניים מילאו בממשלה ה-32 וכעת הם שבים אליהם. בנוסף יכהן ח"כ מהמפלגה כסגן שר במשרד החינוך, אחר ישמש יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה וח"כ נוסף ישמש כסגן יו"ר הכנסת במחצית מהקדנציה.

החרדים חוזרים לעמדות ההשפעה
החרדים חוזרים לעמדות ההשפעה | צילום:

אמש חתמה ש"ס על ההסכם עם הליכוד: יו"ר המפלגה אריה דרעי צפוי להתמנות לשר הכלכלה ויחזיק בתיק נוסף - הנגב והגליל או הדתות. ח"כ נוסף במפלגה צפוי להחזיק בתיק השלישי שדרעי לא יחזיק בעצמו. בנוסף, יכהן ח"כ מהמפלגה כסגן שר או שר במשרד האוצר, ח"כ אחר כסגן שר במשרד נוסף, ואחר כיו"ר ועדת החינוך. גם מטעם ש"ס יכהן ח"כ כסגן יו"ר הכנסת.

3 תיקים לש"ס
3 תיקים לש"ס | צילום:

המפלגה היחידה שטרם נחתם עמה הסכם קואליציוני היא הבית היהודי. יממה לפני תום המשא ומתן ואחרי פרישת ליברמן - מה שמותיר שוב את תיקי החוץ והקליטה פנויים, נראה כי בנט היה מעוניין לדרוש שוב את התיק הבכיר שליברמן נוטש, אלא שפרק הזמן שנותר ככל הנראה לא יאפשר לו להתמקח על כך - ויו"ר המפלגה צפוי להסתפק בתיקי החינוך והתפוצות.

מפלגתו של בנט תקבל עוד תפקידים?
מפלגתו של בנט תקבל עוד תפקידים? | צילום:במסגרת ההסכם המסתמן עם המפלגה, אורי אריאל יכהן בתפקיד שר החקלאות ואיילת שקד תמונה לשרת התרבות והספורט. ח"כ מטעם הבית היהודי ימונה לסגן שר הביטחון. עוד במסגרת ההצעה של נתניהו לבית היהודי - מוכן ראש הממשלה להעניק למפלגה את השליטה על החטיבה להתיישבות. בנט ככל הנראה צפוי לבקש עבור מפלגתו תיק בכיר נוסף בישורת האחרונה של המשא ומתן.

מאבק על התיקים שנותרו לחלוקה בליכוד

ומה נותר לליכוד? מלבד תיק הבריאות בו יחזיק באופן רשמי, ראש הממשלה נתניהו צפוי לשמור לעצמו גם את תיקי החוץ והקליטה, אלא אם יבחר לחלקם לשניים מחברי סיעתו באופן זמני עד לצירוף מפלגה נוספת לקואליציה - אם וכאשר תרחיש כזה יתממש.

שר הביטחון יישאר משה (בוגי) יעלון, השר גלעד ארדן שנבחר במקום הראשון בפריימריז, צפוי ככל הנראה להישאר בתפקידו כשר הפנים (אם כי ללא אחריות על מנהל התכנון שהועבר לכחלון) ולקבל לידיו גם את המשרד לביטחון הפנים - מה שמקנה חברות בקבינט.

נתניהו. יזומן לחקירות נוספות? (צילום: רויטרס)
למי יחלק את התיקים במפלגתו? נתניהו | צילום: רויטרסהשר ישראל כץ צפוי להישאר בתפקידו כשר התחבורה. תיקים נוספים שנותרו לחלוקה בליכוד: תיקי המשפטים, התקשורת, הרווחה, האנרגיה והמים, התיירות, המדע והטכנולוגיה, המשרד לאזרחים ותיקים והתיק לענייני מודיעין.

הח"כים בליכוד המתחרים על התיקים הנוספים: סילבן שלום, יובל שטייניץ, צחי הנגבי, זאב אלקין, יריב לוין, מירי רגב, אופיר אקוניס, גילה גמליאל, דני דנון וציפי חוטובלי. גם שמו של בני בגין הוזכר כמי שעשוי להתמנות לשר - או במקום לתפקיד היוקרתי של יו"ר ועדת החוץ והביטחון.

הממשלה המסתמנת צפויה להיות גדולה יותר מקודמתה - ובכך למעשה מבטלת את החוק שהגביל את מספר השרים ל-18 ואת מספר סגני השרים ל-4. בממשלה הקרובה צפויים לכהן לפחות 22 שרים ו-6 סגני שרים.