"עדר שלם שאני בכללם": השחקן הוותיק עודד קוטלר הגיב הערב (שני) על דבריה של שרת התרבות מירי רגב על רקע הדברים שאמר בכינוס האמנים אתמול. "כל שרציתי הוא להגיב להתפרצות מחוסרת הרסן של השרה עם התמנותה לתפקיד, אין לי עניין במחנה פוליטי כזה או אחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדבר הראשון שאמרה השרה רגב עם כניסתה לתפקיד עסק ברצונה לצנזר", אמר קוטלר. "אם הדבר הזה לא מקומם, אז אנחנו כנראה רדומים לגמרי. אין לי עניין במצביעי הליכוד וגם לא במצביעי המחנה הציוני. כשדיברתי על עדר דיברתי על אזרחי ישראל, צרכני התרבות והתיאטרון, שמתוקף הצווים של השרה ורצונה להגביל את התרבות עלולים להיחשב לעדר, כי זה מה שיוצע להם".

"זו איננה פליטת פה", הבהיר קוטלר בנוגע לדבריו בכנס האמנים שזכו לכינוי "נאום הבהמות". "אין לי עניין בשלושים המנדטים שהליכוד קיבל. אותי מעניינים הצופים שלנו בתיאטרון והאפשרות שלא תינתן לכולנו אמנות חופשית, נקייה מכל צו ומצנזורה ובתמיכת המדינה".

כשנשאל מיהו העדר אליו התכוון בדבריו, טען קוטלר כי התכוון לצרכני התרבות בישראל: "עדר שלם שאני בכללם, יהפוך בכוח החוקים האלה באין ברירה למלחכי קש וגבבה, כשלא תינתן להם האפשרות לצפות באמנות חופשית".

לא מתחנף לקהל

בהמשך דבריו טען קוטלר כי "השגיאה המרכזית היא שתמכתי בשרותה של רגב". הוא הסביר כי רגב הזמינה בדבריה בתחילת כהונתה את הסערה. "היא בקיאה בפרובוקציות ויכול להיות שהיינו צריכים כולנו לנהוג אחרת", טען.

השחקן אף ציין כי לדעתו, סערת התרבות שעלתה לאחרונה לכותרות, מתבטאת במילים בלבד. "הרי אין צנזורה", אמר. "רגב לא יכולה לבוא ל'הבימה' ולקחת את נתח הכסף בגלל מחזה כזה או אחר שמציג את צה"ל באור שלילי".

לבסוף הבהיר קוטלר כי הוא אינו חושש מתגובת הקהל בעקבות הדברים שאמר. "אם משמעות המצב היא שאני צריך לומר דברי חנופה ודברים לא מקוממים, אני לא חושב שאני האיש הנכון. לא אסכים להגיד דברי חנופה עבור הקהל", חתם.

"61 ח"כים הם בהמות גסות?"

מוקדם יותר היום הגיבה השרה רגב על דוכן הנואמים בכנסת ל"נאום הבהמות" של השחקן עודד קוטלר. "אדון קוטלר, האם 61 חברי הכנסת היושבים כאן הם בהמות גסות או דקות בעיניך?", ענתה השרה בתגובה להצעת אי אמון בממשלה.

"האם עשרות האמנים שמחאו כף לך ולעולם הדימויים שלך סבורים כי מיליון איש הם לא יותר מאשר אוכלי עשב וקש? האם מדובר באותו קומץ שעמד בכיכר רבין ומחא כפיים לגרבוז או שמא זה אותו קומץ ששמע את דודו טופז מכנה אותנו צ'חצ'חים? על מי בדיוק מדובר ובשם מי אתה מדבר? והאם השיח הזה הוא שיח תרבותי בעיניך?"