"אני שם את המשקעים בצד" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"שנתניהו יפסיק לשחק". ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

במפלגת הבית היהודי סיפקו הבוקר (שני) הסבר לאולטימטום שהציבו לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו התנאי לכניסתם לממשלה יהיה קבלת תיק הדתות. ״הגיע הזמן שנתניהו יפסיק לשחק איתנו״, כך אומרים הבוקר לחדשות 2 Online בסביבתו של יושב ראש המפלגה נפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי גורמים במערכת הפוליטית, ההחלטה של בנט להעמיד את סוגיית תיק הדתות כתנאי להצטרפות לממשלה נובעת בין היתר מהערכה שנתניהו קרוב לסגירת הסכם עם החרדים. גם העובדה שלנתניהו אין נכון לעכשיו אופציה לממשלת אחדות והרכב הקואליציה ברור, הביאה את יושב ראש הבית היהודי למהלך של הקשחת עמדות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקבל היום מנשיא המדינה ראובן ריבלין הארכה ראשונה במועד להצגת ממשלה חדשה. נתניהו יגיע לריבלין כשבכיסו הסכמות לא סופיות עם המפלגות החרדיות ועם כולנו של משה כחלון, שהתנה את הצטרפותו בהקמת ממשלה רחבה. עמדתו של כחלון סוללת את דרכו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לממשלה, אך כאב הראש המרכזי של נתניהו הוא בנט.

"נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית ומסירתו לידי ש"ס היא סוף המשא ומתן עם הבית היהודי", הצהיר אמש בנט בטוויטר. בכך הציב לנתניהו, שסיכם עם החרדים כמעט את כל הפרטים, איום ואולטימטום ברור.

עם כחלון היה לנתניהו קל הרבה יותר: כבר בתחילת המשא ומתן הוא הבהיר לנתניהו שלא יצטרף לממשלה צרה של 61 חברי כנסת. הוא חשש ממשלה שבה כל שני ח"כים שיבקשו למרוד יוכלו להפיל אותה. כחלון דרש מנתניהו לצרף לממשלת שותפיו הטבעיים את ליברמן, הרצוג או שניהם. נתניהו הסכים לכך, והמשמעות היא שליברמן כנראה בדרך לממשלה - ככל הנראה לקדנציה נוספת כשר החוץ.

נתניהו וכחלון (צילום: רויטרס, חדשות)
יש הסכמה. כחלון ונתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

כחלון ונתניהו גם סיכמו שהיחסים ביניהם יהיו כפי שהיו בין ראש הממשלה אריאל שרון לשר האוצר שלו דאז נתניהו, ולא כפי שהיה בין נתניהו ללפיד, כשהראשון הוגדר "שר על כלכלי". כל ההסכמות בין השניים מעוגנות בכתב וההסכם בין שתי המפלגות צפוי להיחתם עד יום שלישי הקרוב.

פערים עם בנט

ולמרות הכל, נתניהו יגיע היום לנשיא בלי אף הסכם קואליציוני בכיסו. ההסכם עם הבית היהודי עדיין לא נראה באופק. בין שתי המפלגות ישנם עדיין פערים, בין היתר על התיק הבכיר לבנט ועל תיק הדתות.

פניה של הממשלה הבאה, כך נראה, לא יהיו שונים בהרבה מהממשלה היוצאת. שרי הביטחון, התחבורה, הכלכלה והחוץ יהיו כנראה אותן פנים מוכרות.

ובינתיים, הבטחת הבחירות של נתניהו להוריד את המע"מ על מוצרי יסוד כבר נתקלת בקשיים משפטיים ובהתנגדות גורפת של צמרת בנק ישראל ומשרד האוצר, שטוענים כי החיסכון לכל משפחה יסתכם בכ-25 שקלים בלבד לחודש. לאור ההתנגדות הנחרצת מחפשים כעת נתניהו וצוות המו"מ של הליכוד דרך לחזור בהם ולסגת מהבטחת הבחירות.

בהכנת הידיעה השתתפה קרן מרציאנו.