על דוכן הנואמים בכנסת הגיבה היום (ראשון) שרת התרבות והספורט מירי רגב ל"נאום הבהמות" של השחקן עודד קוטלר, שתקף אותה ואת מצביעי הימין. "אדון קוטלר, האם 61 חברי הכנסת היושבים כאן הם בהמות גסות או דקות בעיניך?", ענתה השרה בתגובה להצעת אי אמון בממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האם עשרות האמנים שמחאו כף לך ולעולם הדימויים שלך סבורים כי מיליון איש הם לא יותר מאשר אוכלי עשב וקש? האם מדובר באותו קומץ שעמד בכיכר רבין ומחא כפיים לגרבוז או שמא זה אותו קומץ ששמע את דודו טופז מכנה אותנו צ'חצ'חים? על מי בדיוק מדובר ובשם מי אתה מדבר? והאם השיח הזה הוא שיח תרבותי בעיניך?".

"אני גאה לעמוד כאן כשרת התרבות והספורט של כולם, גם של אלה שלא בחרו בי", אמרה רגב והוסיפה: "אני חווה בשבוע האחרון מסע של ניסיון דה-לגיטימציה מקומץ אנשי רוח ואמנים שלא מוכנים לקבל את אמירתי הברורה - לא אתמוך בממוסדות תרבות ששותפים לחרם מבית ולדה-לגיטימציה למדינת ישראל".

השרה רגב התייחסה לנושא נוסף שעלה לכותרות ביממה האחרונה, הקרנתו הצפויה של סרט תיעודי על חייו המשפחתיים של יגאל עמיר, רוצח רה"מ המנוח יצחק רבין, בפסטיבל ירושלים הזוכה למימון ממשלתי. "לא נאפשר להפוך רוצח של ראש ממשלה ולא רוצח של חיילים לכוכבים", אמרה רגב, שהנחתה את משרדה לבחון את התמיכה בתיאטרון המציג הצגה שנכתבה בהשראת מחבל ובפסטיבל הקולנוע בירושלים.

דווקא בליכוד נרשמה היום התנגדות לצעדי רגב - עימות קולני שהתפתח בין שרת התרבות והשרה לשוויון מגדרי גילה גמליאל, שהזהירה נגד קיום שיח פופוליסטי בנושאי תרבות. רגב השיבה לה "תעסקי בענייני משרדך, אם את לא מכירה את הפרטים אל תתערבי". גמליאל אמרה מנגד: "אל תאיימי עליי". הוויכוח הסוער הסתיים רק בתיווך יושב ראש הסיעה צחי הנגבי.

סערת "נאום הבהמות": נתניהו והרצוג מגנים

דבריה מגיעים לאחר הסערה שהתעוררה מנאומו של השחקן בכנס שהתקיים ביפו, שבו אמר: "תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", מאוחר יותר התנצל על הניסוח אך לא התנער מרוח הדברים.

מוקדם יותר היום התייחס גם ראש הממשלה נתניהו לנאום מעורר המחלוקת. "הדברים שנאמרו אמש נגד ציבור גדול ויקר בישראל הם מקוממים וראויים לכל גינוי", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. "אני גאה להיות ראש ממשלה למדינה הדמוקרטית המאותגרת בעולם, ששומרת על זכויות אדם וחופש הביטוי בקנאות".

גם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג תקף בחריפות את קוטלר, אך קשר בין דבריו לבין אמירותיה של השרה רגב. "אין הבדל בין אמירותיו המיותרות של קוטלר לבין איומיה המסוכנים של רגב על האמנות והתרבות", טען הרצוג. "מירי רגב היא שרת התרבות ולא צריכה להמשיך להשתמש בכלים שלמדה ויישמה כאשר כיהנה כצנזורית ראשית".