"מוטב לגזור על עצמנו שתיקה" (צילום: Alex Kolomoisky  / flash 90)
מינוי ארדן, תיק החוץ פוצל | צילום: Alex Kolomoisky / flash 90

הממשלה הושבעה אמנם לפני 11 ימים, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך בחלוקת תיקים, או ליתר דיוק - חלקי תיקים - עד שאולי יצליח להרחיב את הקואליציה. תיק החוץ מתפצל בין שישה, כשאלקין, שדרש פיצוי על התיק לענייני אסטרטגיים שנלקח ממנו - קיבל את תיק ירושלים. כעת זועמים בוועד עובדי משרד החוץ על פיזור הסמכויות ואומרים כי הדבר "עלול ליצור מציאות בלתי אפשרית מבחינת יכולתה של מדינת ישראל להתמודד מול האתגרים בתחום הדיפלומטי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו בטוחים כי המהלך כולו ילווה בהקצאת המשאבים והכלים הנדרשים להתמודדות ראויה ומקצועית של משרד החוץ בתחום הזה", נאמר בהודעת הוועד. "אנו מזכירים כי רק לפני שנה הגענו להסכמים שהיוו בסיס להמשך הפעילות החדשה והמוסדרת של משרד החוץ. ההסכמים הללו טרם מומשו ופוגעים ביכולותינו לגייס את כוח האדם הטוב ביותר.

בוועד הוסיפו: "אנו תקווה כי פיזור הסמכויות לא יפגע בעבודה השוטפת של משרד החוץ וכי ומדינת ישראל תמשיך להשקיע את כל המשאבים הנדרשים לגיוסו של כוח אדם איכותי". 

"מי אחראי על מה?"

המאוכזבת הראשונה, ציפי חוטובלי, שעל אף שנתניהו ביקש ממנה לקחת על עצמה "כמה שיותר סמכויות במשרד", תיאלץ לחלוק אותו עם השרים האחרים בינהם השר יובל שטיינץ, שיקבל לידיו את הטיפול בנושא הגרעין האירני - עד לחודש יוני, אז יועבר הנושא לידיו של גלעד ארדן, שמונה לשר לאיומים אסטרטגים.

מי אחראי על מה?
מי אחראי על מה? | צילום:במקביל, השר זאב אלקין יהיה אמון על הקשר עם יהודי ברית המועצות לשעבר ויקבל לידיו בין השאר את האחריות על ארגון "נתיב" ואת לשכת ה"קשר". השר סילבן שלום יהיה אחראי על הקשר עם ארצות הברית ואף על המשא ומתן עם הפלסטינים - אם יחודש בעתיד.

הדיפלומטים במשרד החוץ הונחו כי שר החוץ הוא למעשה ראש הממשלה, אך כעת תוהים כיצד היציבות במשרד תישמר לאחר שתחומי עיסוק רבים בתחומו פוצלו בין שרים שונים.

"ירושלים אינה פרס ניחומים"

צירופו של ח"כ גלעד ארדן לממשלה אחרי שלא לקח חלק בהשבעתה הותירה את נתניהו במלכוד. ראש הממשלה נאלץ לקחת משר הקליטה זאב אלקין את התיק לעניינים אסטרטגיים, כדי להחזיר את ארדן לממשלה, והפיצוי שניתן לאלקין הוא התיק לענייני ירושלים.

"ההחלטה על הקמתו מחדש של המשרד לענייני ירושלים התקבלה בניגוד לדעתי", הדגיש היום ברקת. "היא סותרת את התחייבותו של ראש הממשלה והחלטת הממשלה שאושרה ביום ירושלים לפיה משרד ראש הממשלה יופקד על פיתוחה וקידומה של העיר בשותפות עם ראש העיר ועיריית ירושלים".

לדבריו, ירושלים אינה פרס ניחומים לאף אחד: "צר לי כי שיקולים פוליטיים צרים יביאו לבזבוז של כספי ציבור ובירוקרטיה מיותרת שיקשו על העבודה המשותפת של הממשלה והעירייה בפיתוחה וקידומה של ירושלים".