נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
רושם ניצחון נוסף, נתניהו | צילום: רויטרס

הישג משמעותי לראש הממשלה בנימין נתניהו בהצבעת מרכז הליכוד הערב (ראשון) על שיטת הבחירות לרשימת המפלגה, זאת לאחר ש-58% מחברי המרכז הצביעו בעד הצעת הפשרה שהציג נתניהו לבחירת רשימתה לכנסת, לעומת 38% בלבד עבור הצעתו של ח"כ דודי אמסלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הצעתו של נתניהו, רשימת המפלגה הארצית תיבחר על ידי כלל המתפקדים, זאת בעוד שחברי מרכז המפלגה יהיו אלה שימנו את נציגי המחוזות שברשימה – כך בניגוד לשיטת הפריימריז הנהוגה כיום.

"אני מבקש להודות לחברי המרכז שגילו אחריות, התייצבו מאחורי הצעתי והצביעו לטובת הליכוד ולמען אחדות התנועה", אמר נתניהו עם פרסום התוצאות הסופיות. "יחד נמשיך להוביל את המדינה כמפלגת שלטון, חזקה, גדולה ומאוחדת לעוד שנים רבות".

מחשש לתוצאה בלתי רצויה בהצבעה, קיים ראש הממשלה לאורך כל סוף השבוע שיחות אישיות עם חברי מרכז הליכוד בניסיון לשכנע אותם כי שינוי מודל הבחירות הקיים במפלגה יוביל לכרסום בכוחה ובכוח ההנהגה.

התנגדותו של נתניהו לשינוי השיטה הקיימת מתבססת בעיקרה על חששו מפני נטישת מתפקדים שיחליטו לפרוש מהמפלגה אם יתחוור להם כי אין ביכולתם להשפיע על הרכב רשימת המפלגה לכנסת. בנוסף, חושש נתניהו מהתעצמות כוחם של כוכבי המרכז, שעשויים יהיו לערער את מעמדו בצמרת המפלגה.

ההצבעה על שינוי שיטת הפריימריז תוכננה להתבצע לפני יותר משנה, אך נדחתה פעם אחר פעם, בין השאר בעקבות התנגדותו של ראש הממשלה לקיים את ההליך.