דיון סוער במליאה - וחלק מקריאות הביניים הגיעו דווקא מצדו של ראש הממשלה: האופוזיציה החתימה 40 חברי כנסת וחייבה את ראש הממשלה בנימין נתניהו להתייצב היום (רביעי) בדיון על "הפקרת הממשלה את ישובי הפריפריה בצפון ובדרום". חברי הכנסת של האופוזיציה, בעיקר מטעם המחנה הציוני ומרצ, תקפו את ראש הממשלה - שלא נשאר חייב וקטע את דבריהם בזעם. ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת הוצאה מהמליאה לאחר קריאות ביניים רבות, וגם ח"כ חזן הוצא מהמליאה להאחר שהאשים את הרצוג בשתיקה בפרשת העמותות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס בנאומו לפרשת חזן והאשים את נתניהו בהתעלמות מההאשמות הקשות: "הצענו לך עזרה זמנית, אבל אל מול הטענות אתה טמנת את ראשך בחול. לא יעזרו אלף נאומים על שוויון מגדרי כשאתה שותק. אנחנו נפעל מול ועדת האתיקה לעשות מעשה ולהשעות את חזן מכל תפקידיו ונראה מה תאמר אז". בשלב זה חזן התפרץ לעבר הרצוג: "אתה שתקת בחקירות, הרצוג אתה פחדן" ואדלשטיין הורה להוציא את חזן מהמליאה לאחר שלא נענה לקריאות האזהרה והמשיך להתפרץ לדברים.

זמן קצר לאחר הדיון המשיך חזן לתקוף בחריפות את יו"ר האופוזיציה גם בחשבון הטוויטר שלו: "בוז'י שמר על 'זכות השתיקה' כמו אחרון עברייני עולם הפשע המאורגן. הוא איננו סמכות מוסרית או סמכות בכלל!"

גם נאומה של זהבה גלאון, שמחתה על פגיעת הממשלה בתרבות, נקטע בהערות ביניים מצד ראש הממשלה וח"כ אורן חזן, שצעק לעברה "מי חינך אותך?". גלאון קראה לנתניהו לגנות את פעילותו של אורן חזן בעקבות תחקיר חדשות 2 והתייחס לסערה סביב דברי עודד קוטלר: "אני מודה שגם אני לא אהבתי את דבריו של קוטלר, אבל אתה לא מתבייש? יושב איתך בסיעה חבר כנסת שאתה הכנסת למשכן הזה, שמיוחסים לו מעשים של סרסור והטרדות מיניות ואתה שותק?".

גלאון הוסיפה ביקורת על מדיניותה של רגב ואמרה לנתניהו: "יושבת בממשלה שלך שרת תרבות שהכריזה מלחמה על האמנים והיוצרים". הדיון הופסק פעמים רבות בקריאות ביניים, למרות נסיונותיו של יו"ר הכנסת יואל אדלשטיין להרגיע את הרוחות. ח"כ חיים ילין (יש עתיד) מחה על מדינות הממשלה בדרום: "כמעט שנה מאז צוק איתן ודבר לא השתנה - אתה ממשיך לנסות לנהל את המצב במקום לשנות אותו. ברור שבלי הסדר יהיו עוד סבבי אלימות".

נתניהו לאופוזיציה: "הציבור לא מתרשם מאמירות שאין בהן אמת"

עוד קודם לכן נתניהו התפרץ כשח"כ דניאל עטר (המחנה הציוני) שיבח את פועלו של שר התחבורה ישראל כץ בבניית רכבת העמק: "אני רואה נקודת אור בפועלו של שר התחבורה בפריפריה". נתניהו השיב לו בצעקות משולחן הממשלה: "כשדברים טובים קורים זה השר ולא ראש הממשלה ודברים רעים זה ראש הממשלה. אני מציע שנשמור את האבחנה הזו לנגד עינינו. ראש הממשלה הוא לא בעניין? אני מציע לכם לתקן את השיטה. ראש הממשלה מקדם דברים ומפנה תקציבים, הוא קובע". חבר הכנסת מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני השיב לראש הממשלה: "אתה האחרון שצריך לדבר פה".

כשעלה להשיב למבקריו, אמר נתניהו: "המושג פריפריה היה נכון עד לפני כמה שנים, אבל אני קבעתי יעד לביטול הפריפריה באמצעות חיבור הנגב והגליל למרכז. השקענו בשנים האחרונות 63 מיליארד שקלים בנגב ובגליל". ראש הממשלה הדגיש גם את שדרוג כביש הערבה, הקמת עיר הבה"דים ופיתוח תשתיות התחבורה הציבורית.

נאומו של נתניהו נקטע גם כן בקריאות ביניים רבות, והוא השיב: "אין דבר שאני אגיד ואתם תסכימו עליו, אבל בסוף הציבור הרבה יותר חכם מזה ולא מתרשם מאמירות שאין בהם אמת - הוא רואה את ההשקעה שלנו בדרום ובגליל". בתגובה לחלק מההאשמות של האופוזיציה, אמר נתניהו: "תנו זמן, אנחנו שבועיים בתפקיד".

פרץ לנתניהו: "המסך יורד, תם זמנך"

בפתח הדיון תקף ח"כ עמיר פרץ, שהתפטר מממשלת נתניהו הקודמת, את מדיניותו של ראש הממשלה: "האם אתה ביבי 'בזמני לא תקום מדינה פלסטינית', או שאתה ביבי '2 מדינות ל-2 עמים'? תמיד כינו אותך 'הקוסם' וזה נכון. אתה אמן של אשליות ממש". פרץ טען כי נתניהו לא פעל לטובת הכיס של האזרח הישראלי: "שש שנים של עליית מחירים ותשובתך תמיד 'הכל בסדר'".

בתום נאומו אמר פרץ לנתניהו: "המסך הולך ויורד עליך. תם זמנך. תן לאחר להחליף אותך". ח"כ מאיר כהן מ"יש עתיד" הוסיף: "הצפון והדרום מופקרים והכל קורה במשמרת שלך".

חברי כנסת אחרים מהקואליציה עלו לדוכן על מנת להגן על מדיניות ראש הממשלה: ניסן סלומינסקי מהבית היהודי טען כי "דווקא ממשלת נתניהו עשתה יותר מכל ממשלה אחרת" לקידום הדרום. גם מיקי זוהר מהליכוד עלה לדוכן להשיב לטענות, וספג קריאות ביניים רבות - אך גם קריאות תמיכה מצידו של נתניהו. "הציבור מעריך ממלכתיות וסולד מפופוליזם, אתם מדברים על מנהיגות? איזו מנהיגות הצגתם בשנים האחרונות?" שאל זוהר את חברי האופוזיציה.