תמונת ארכיון (צילום: פלאש 90)
תמונת ארכיון | צילום: פלאש 90

חננאל דורני, יו"ר מועצת יש"ע הנכנס, אמר היום (רביעי) כי הוא מתנגד להחזרת המחסומים בשטחים כמדיניות. בשיחת תדרוך ראשונה מאז נכנס לתפקיד, אמר דוראני כי בטווח הארוך ברור שלא זו מלבד שאין תועלת מבצעית בהחזרת המחסומים והגבלת תנועת תושבים פלסטינים - אלא הדבר אף יכול להגביר את מעגל התסכול, גם בקרב האזרחים שאינם רוצים להיות חלק ממעגל הטרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם זאת הבהיר דוראני, ככל שיש איום קונקרטי או התרעה שמצדיקים הפעלת מחסומים נקודתיים ביציאה מערים פלסטיניות או מכפרים, ברור שהצורך הביטחוני גובר על הצורך האזרחי. אולם שב והדגיש כי הדבר אמור להיות מענה ביטחוני ולא מדיניות קבועה מול האזרחים.

העמדה שהציג דוראני מבטאת יישור קו עם עמדת כל גורמי הביטחון בצה"ל, בשב"כ ובמשטרה, שלפיה הגברת חופש התנועה והאפשרות לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון להתפרנס ולקיים שגרת חיים טובה ככל שניתן מקדמת את האינטרס הישראלי, בדגש גם על האינטרס הביטחוני.

חננאל דורני (צילום: יונתן סינדל / FLASH 90)
חננאל דורני | צילום: יונתן סינדל / FLASH 90

עוד הוסיף דוראני כי השאיפה היא לאפשר מרקם חיים נוח וסביר, גם לאוכלוסייה הפלסטינית, ולמנוע פגיעה באזרחים כל עוד אין צורך ביטחוני ברור. לדברי דורני, לו ולמועצת יש"ע יש אמון מלא והערכה מלאה למערכת הביטחון ולנוכחות שלה ביהודה ושומרון.

למרות הפיגוע הקשה סמוך לחוות גלעד, הבהיר דוראני כי אנחנו נמצאים בתקופה בטוחה, צה"ל עושה ומצליח לעשות כמעט את כל הנדרש על מנת להעניק תחושת ביטחון לאזרחים. עם זאת, הוא הוסיף כי עדיין ישנן שורה ארוכות טווח של תכניות שמועצת יש"ע מצפה לקדם כפי שהובטח, כדי לעשות כל מה שניתן על מנת לפתח את התשתיות ולאבטח אותן ברמה המקסימלית.