ארכיון
אוניברסיטת אריאל בשומרון, ארכיון | צילום: יצחק שליסל, חדשות

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית את התיקון ל"חוק המועצה להשכלה גבוהה". הסעיף החדש שאושר מבטל את הגוף הנפרד תחתיו פעלו המוסדות האקדמיים ביהודה ושומרון, ומכפיף אותם למועצה להשכלה גבוהה של ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מטרת התיקון, שיזמו חברי הכנסת שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ויעקב מרגי (ש"ס), היא להרחיב את תחום חוק המל"ג על מרחב יהודה והשומרון ובכך לאפשר לרשויות הישראליות המוסמכות להסדיר את תחום ההשכלה הגבוהה, לפעול בצורה חופשית וחוקית גם מעבר לקו הירוק. עד לתיקון הנוכחי, חוק המל"ג לא חל על מוסדות אקדמיים באזור יהודה ושומרון, ולכן הוקמה מועצה להשכלה גבוהה נפרדת ליו"ש.

בדברי ההסבר לתיקון נכתב: "המועצה להשכלה גבוה יונקת את החלטותיה ישירות מהחוק, לאור הפרשנויות הטריטוריאלית של חקיקת הכנסת המל"ג הכיל את החוק רק על גבולותיה של מדינת ישראל. במצב זה המועצה אינה רשאית להפעיל סמכויותיה באזורים שבהם לא הוכל המשפט הישראלי ולכן היא אינה יכולה לפעול ביו"ש".

"האפליה נגד סטודנטים ביו"ש נגמרה"

לאחר ההצבעה צייץ שר החינוך נפתלי בנט בנוגע לתיקון: "האפליה נגד סטודנטים ביו״ש נגמרה. העברנו כרגע בקריאה שלישית את ״חוק אריאל״ שמכפיף את מוסדות ההשכלה הגבוהה ביהודה ושומרון למועצה להשכלה גבוהה". בתגובה לבריו צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי: "ריבונות דהפ-פקטו". מתקדמים".

יוזמת החוק, ח"כ שולי מועלם-רפאלי צייצה: "בעוד מספר שנים תמצאו בין בכירי מערכת הבריאות בישראל רופאים מומחים שבצעירותם למדו בפקולטה לרפואה בלב השומרון". ח"כ מוטי יוגב, גם הוא מהבית היהודי הוסיף: "עד קטן נוסף בדרך לריבונות על כל מרחבי ארצנו, צעד קטן נוסף המתרחק מחלומות המדינה הערבית בשטחי מולדת".