הזוג נתניהו והזוג פנס, השבוע (צילום: אבי אוחיון לע''מ)
הזוג נתניהו והזוג פנס, השבוע | צילום: אבי אוחיון לע''מ

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד החוץ זימן לשיחת נזיפה את ראש הטקס, מירון ראובן, בעקבות ריאיון שנתן למדור "תוצרת הארץ" של העיתונאי ניר גונטז' במוסף "הארץ". המנכ"ל נזף בו על כך שלא קיבל אישור להתראיין טרם השיחה - שמבוצעת בפורמט של שיחת פתע, שבה כל התוכן שנאמר הוא לציטוט - והתבקש להוריד פרופיל ולא לייצג את משרד החוץ בטקסים רשמיים עד סיום הדיון בעניינו, שייערך עם שובו של שר החוץ בנימין נתניהו לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הריאיון, שנסוב סביב סוגיית כינוייה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו "First Lady", בהזמנות שנגעו לאירועי ביקורו של סגן הנשיא האמריקני מייק פנס בארץ, אמר ראובן כי "ככל שידוע לי יש שני מונחים: אשת ראש הממשלה ואשת נשיא המדינה. אין לנו First, Second או Third ליידי. אולי משרד ראש הממשלה התחיל עם מונחים חדשים", והוסיף כי דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הוא שהיה הכרוז שכינה את הגברת נתניהו בשם זה.

"במדינת ישראל אין תארים כאלה שעברו את ועדת הסמלים והטקסים - אבל אני בטוח שניתן יהיה להעביר אותם, אם גברת רגב תרצה", אמר ראובן. כשנשאל מי הייתה, לדעתו, ראויה לתואר "הגברת הראשונה" לו היה מונהג בארץ, אמר לגונטז' לאחר שהבין כי הוא מצוטט כי "אני לא אענה לך, אבל אני בטוח שיש לך איי־קיו שיכול להבין מה היתה תשובתי".

"זה בא מבית ראש הממשלה. תשאל את בית ראש הממשלה. אנחנו לא כותבים את ההזמנות", המשיך ראובן. לסיכום אמר: "טוב, נראה כמה זמן אחזיק בתפקידי, אחרי שדיברתי איתך עכשיו", כשהעיתונאי משיב: בין 24 שעות ל-24 שבועות".

"ראש הטקס" הוא תפקיד בכיר במשרד החוץ. ראש הטקס מופקד ואחראי על ארגון ותיאום של הטקסים הרשמיים הקשורים לאישים רשמיים ממדינות זרות כגון ראשי מדינות, ראשי ממשלות, שרי חוץ ושרים אחרים בביקורים בישראל.