ההצעה של ליברמן נחשפת (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
ליברמן ונתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהקשיח עמדות לאורך המשבר הקואליציוני וכמעט הוביל לבחירות מוקדמות, בירך הבוקר (רביעי) על גיבוש ההסכם בין ראשי הקואליציה. בריאיון לגלי צה"ל הכחיש השר שניהל את המשבר יחד עם נתניהו מאחורי הקלעים, וטען כי ההישג הגדול שלו הוא שקט מחוקים חרדיים עד סוף הקדנציה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ליברמן בירך את שותפיו לממשלה אך הבהיר: ניתן היה למנוע את המשבר עוד לפני שבוע, אם רק היה רצון לעשות זאת. "היה אפשר לחסוך את העצבים של כל השבוע אם היו מקשיבים לנו ומיישמים את המתווה שביקשנו - זה המתווה היחיד שמאפשר באמת המשך תקין ועבודה תקינה של כל הגורמים ביחד. בקואליציה כמו בקואליציה יש מפלגות עם תפיסות עולם שונות ולכן צריך לחפש את העמק השווה".

עם זאת, ציין ליברמן כי ההישג העיקרי הוא שהמפלגות החרדיות לא יעלו יותר חוקי דת ומדינה "באופן סיטונאי". "אנחנו חברים בקואליציה כמעט שנתיים ונמנענו מלעלות כל חקיקה בנושא דת ומדינה כי אנחנו רוצים יציבות. לצערי, הייתה חקיקה באמת סיטונאית בתחום הזה - חוק המרכולים, עבודת הרכבת בשבת ומתווה הכותל. אני חושב שדווקא הסעיף הזה, שמרגיע את כל העבודה הסיטונאית מאוד מאוד מרגיע ומקווה שכמו שאמרתי נוכל להתמקד בעשייה ולא לבזבז את הזמן על כל מיני מאבקי כוח מיותרים".

ליברמן: "רואה סקרים וצוחק"

על סקר "החדשות" שפורסם השבוע במהדורה המרכזית וחזה לו ארבעה מנדטים בלבד, אמר ליברמן כי "זה עוד חלק מהשטויות, אם אתייחס לסקרים לפני בחירות 2015 אז בוז'י היה ראש ממשלה ואני לא הייתי עובר את אחוז החסימה. אני עדיין צוחק שאני רואה סקרים וצוחק מי שצוחק אחרון".

"החקיקה שקודמה אינה נכונה". שקד (צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות)
"לא צריך להדיח בגלל חקירה". שקד | צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות

גם שרת המשפטים איילת שקד התראיינה הבוקר לגלי צה"ל ובירכה על פתרון "המשבר המדומה" לדבריה. "היו מספר פתרונות וזה שהגענו אליו הוא מצוין, אין פער מהותי בחשיבה ובדרכים כיצד להגדיל את כמות החרדים שמתגייסים וברור שאף אחד לא מעוניין כרגע בבחירות, וגם הציבור לא".

"הציבור ניצח וגם חברי הכנסת"

"מדינת ישראל היא לא דמוקרטיה בהפרעה ולא רפובליקת בננות, צריך שיהיו בחירות פעם בארבע שנים וזה מה שקורה", הוסיפה שקד. "אנחנו בהחלט פעלנו לשמר את הקואליציה ולמנוע בחירות מוקדמות שהיו גורמות נזק גדול מאוד למשק ולכלכלה הישראלית". היא התייחסה גם לדבריו של ראש סיעתה בנט אתמול, שהתחייב לעמוד לצד נתניהו עד להגשת כתב אישום וגם אז הבהיר כי "יתלבט" מה לעשות.

"השר בנט אמר את זה עשרות פעמים וגם אני - אין כאן שום דבר חדש: חקירה לא צריכה להיות כלי לחיסול פוליטי", אמרה. "חזקת החפות במדינה הולכת ונשחקת, לא צריך להדיח פוליטיקאים בגלל חקירות ואני יכולה לתת לך הרבה דוגמאות של פוליטיקאים שנחקרו ולא קרה עם זה שום דבר".