ועדת האתיקה של הכנסת קבעה היום (רביעי) כי חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) תורחק מהכנסת למשך שבוע, זאת לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים" בדיון בכנסת. ההרחקה תיכנס לתוקף בתחילת כנס הקיץ של הכנסת שייפתח בסוף אפריל. במשך שבוע ייאסר עליה להשתתף בישיבות המליאה ובוועדות הכנסת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החלטת ועדת האתיקה מתייחסת לתקרית שנרשמה בחודש שעבר בוועדת החינוך של הכנסת. בדיון שעסק בהצעת חוק בעניין ארגון "שוברי שתיקה", אמרה חברת הכנסת זועבי: "קוראים לבן אדם שרוצח גם פעם אחת בחיים או שרוצח מישהו כל יום בחייו, לכן גם הצבא שמדי פעם רוצח, לא כל יום".

אורן חזן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
ח"כ אורן חזן (ארכיון) | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

זועבי הוסיפה: "לא שמעת על נערים פלסטינים שנרצחו? איך האמת מפחידה אנשים פה. למה אתם מפחדים מלהגיד את דבריכם? מספיק שרוצחים כל ארבעה ימים. מי רוצח את הפלסטינים בשטחים הכבושים?".

בעקבות הדברים הגיש ח"כ אורן חזן (הליכוד) וכן אזרחים נוספים קובלנה לוועדת האתיקה נגד חברת הכנסת. "ועדת האתיקה סבורה כי שימוש בביטוי 'רוצחים' כלפי חיילי צה"ל, הפועלים בשם המדינה, אינו ראוי להגנה הרחבה שהוועדה פורשת על חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת", הסבירו חברי הוועדה.

חזן המושעה אף הוא מהכנסת בשל התלונות הרבות שהוגשו נגדו, ביניהם קריאות נגד הח"כים הערבים, התייחס להחלטת הועדה. "ועדת האין אתיקה הרחמנית והמתחשבת, בהובלת אדלשטיין, שוב מוכיחה שלח"כים תומכי הטרור מותר הכול", מסר.

זועבי בתגובה: "תפקידי לומר אמת"

בהחלטתם הסבירו כי דבריה של זועבי מהווים הפרה של אחד מכללי האתיקה, שקובע כי "חבר הכנסת ינהג בדרך ההולמת את מעמדו כחבר הכנסת ויעשה לטיפוח אמון הציבור בכנסת". ח"כ זועבי תקפה את ההחלטה להשעותה וכינתה אותה "צנזורה".

"לא ידעתי שאני צריכה אישור מחברי הכנסת באיזה טרמינולוגיה להשתמש ומה להגיד ומה לא להגיד", האשימה חברת הכנסת מבל"ד. "לא ידעתי שאני נאלצת לשקר, לעוות את המציאות ולומר שחיילי הצבא הישראלי רק הורגים".

עוד הוסיפה זועבי: "שמישהו יגיד לי, כאשר מפציצים שכונות שלמות, מתוך מודעות שיש בהן ילדים ונשים ותינוקות וגברים ונוער, האם זה הרג או רצח? כאשר יורים בגבם של מפגינים האם זה הרג או רצח זה הרג או רצח? האם תפקידי הוא לעדן פשעי מלחמה של הצבא הישראלי או האם תפקידי דווקא לצעוק נגד פשעים אלה, ולומר אמת: רצח הוא רצח. ועדת האתיקה מאלצת אותנו לשקר, ולכסות על פשעים. יותר טוב, בלי אתיקה כזו".