ליצמן חותם על מכתב הפיטורים (צילום: דוברות השר, חדשות)
ליצמן חותם על מכתב התפטרותו מהממשלה | צילום: דוברות השר, חדשות

ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה הבוקר (רביעי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר לח"כ יעקב ליצמן לשוב למשרד הבריאות ולכהן בו כסגן שר במעמד שר, בניגוד לפסיקת בג"ץ בנושא. מאחר שמדובר בשינוי של חוק יסוד, דרושים 61 ח"כים לאישור החוק במליאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי תזכיר החוק שהופץ בחודש שעבר על ידי משרד המשפטים, סעיף 33 בחוק יסוד: הממשלה יתוקן באופן שסמכויות הניתנות לשר בלבד יוכלו לעבור גם לסגן שר במשרד.

לפני שנתיים וחצי קיבל בג"ץ את עתירת יש עתיד וקבע כי לא חוקי למנות סגן שר במעמד שר. לפי השופט אליקים רובינשטיין שכתב את פסק הדין, "במצב הנוכחי, שבו ליצמן הוא הכתובת האמתית במשרד והשר הוא ראש הממשלה שידיו מלאות עבודה - אין קשר בין כוונת המחוקק במינוי סגני שרים למציאות במשרד הבריאות".

בעקבות פסיקת בג"ץ מונה ליצמן לשר הבריאות, אך לפני חודשיים התפטר מתפקידו בעקבות משבר עבודות הרכבת בשבת, ולאחר שהופעל עליו לחץ מצד האדמו"ר מגור.

שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן ("יש עתיד") תקפה את אישור החוק בוועדה: "הממשלה צריכה להתבייש על חוק ליצמן. אני יודעת שלבריאות חסרים מיליארדים. על זה ליצמן היה יכול להילחם אם היה יושב סביב שולחן הממשלה".