ניר חפץ, יועץ התקשורת של נתניהו
ניר חפץ בבית המשפט, בשבוע שעבר | צילום:

מעצרו של יועץ ראש הממשלה נתניהו לשעבר, ניר חפץ, במסגרת שני התיקים בהם הוא חשוד - פרשת בזק וההצעה לשופטת גרסטל - גרם היום (ראשון) לעימות חריף בין שרי הממשלה. השרה מירי רגב התלוננה על "מקרים שהתפרסמו בימים האחרונים על תנאי המעצר" - ותוך זמן קצר התפתח קרב צעקות בינה לבין השרה איילת שקד, שטענה שאיננה אחראית לכך. עם זאת, בפרשת ההצעה לגרסטל (תיק 1270) הוחלט שלא להאריך את מעצרם של חפץ ושל יועץ התקשורת אלי קמיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שרת התרבות הוסיפה, בהתייחסות לטענות חפץ על תנאים קשים, פשפשים בתא והיעדר טיפול רפואי: "מאיפה הפשפשים? חפץ הביא אותם מהבית?", הטיחה בארדן ובשקד: "תנערו את המערכת! זה לא הגיוני! אנשים לא מגיעים עם פשפשים מהבית". 

הבקשה המפתיעה של השרה רגב (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
השרה רגב, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

ארדן: "מעצר חשוד אינו ענישה"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בישיבה: "הפרסומים הטרידו אותי אז פניתי מיוזמתי לשירות בתי הסוהר (שב"ס)". נציג השב"ס שישב בישיבת הממשלה אמר כי טענותיו של חפץ אינן נכונות וציין כי חפץ ראה רופא שלוש פעמים בחמישה ימים.

ארדן כתב בטוויטר בעקבות חילופי הדברים: "לא היה שום 'קרב בממשלה' ואין שום מחלוקת: מעצר חשוד אינו ענישה ואסור שיהיה כזה! מעצר נועד אך ורק למניעת מסוכנות או למניעת שיבוש חקירה. לכן שירות בתי הסוהר משקיע עשרות מיליונים בכל שנה כדי לשפץ ולשפר את תנאי המאסר והמעצר בישראל שהם אכן תנאים גרועים וקשים".

השר ארדן הוסיף: "דרשתי משב"ס התייחסות לטענות של ניר חפץ וביקשתי בממשלה מגונדר אילן מלכא להתייחס לטענות לגבי תנאי המאסר והמעצר בישראל. ראוי לדעת שמתקני שב"ס הינם לצערנו מתקופת המנדט הבריטי ואף לפניו ויש פיגור תשתיתי אדיר בתחום הזה. בשנים האחרונות משקיעים הרבה יותר מבעבר ובזכות החלטת בג"ץ הנושא יבוא על פתרונו בשנים הקרובות".

ארדן ושקד, משמאל (ארכיון (צילום: חדשות)
ארדן ושקד (משמאל). ארכיון | צילום: חדשות

היום יובא חפץ, שחשוד במעורבות בפרשת בזק (תיק 4000) וגם בהצעת שוחד לכאורה לשופטת גרסטל (תיק 1270) לדיון נוסף בבית המשפט. בדיון בהארכת מעצרו ביום חמישי בעניין מעורבותו בתיק 4000 (פרשת בזק), הלין חפץ על התנאים בהם הוא מוחזק ואמר כי לא מאפשרים לו לקבל טיפול רפואי הולם. חפץ טען שביקש לראות רופא במהלך מעצרו אך סורב. "אמרו לי שלא מתים מזה ושאראה רופא בשב"ס", טען בפני השופטת.

על טענותיו של חפץ השיבה התובעת כי היתה פנייה לרופא ביחידת להב 433, שאמר שמבחינה רפואית יש לחכות 24 שעות. חפץ מצדו השיב: "ביקשתי 20 פעם לראות רופא או חובש כשישבתי שעות לבד בחקירה. אני תשוש, התמוטטתי על רצפת החדר ורק אז בא חובש".

יועצו של נתניהו תיאר את הימים שעוברים עליו בחמשת הימים בהם היה כבר במעצר וטען שעצירים בטחוניים זיהו אותו לפני שהוכנס לתא, דבר שעורר מהומה. "צעקו נתניהו נתניהו, אני לא עציר לגמרי רגיל", אמר חפץ. "אחר כך הועברתי לעיר אחרת ומאז לא הכניסו לי בגדים 72 שעות. ביממות הראשונות הגעתי כל פעם לשעות שינה בודדות. יש קטטות בתא והתעוררתי עם מאות עקיצות פשפשים, כל גופי מכוסה שלפוחיות".