הסרטון של אורן חזן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
ח"כ חזן, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

שוב מסתבך: ועדת האתיקה תרחיק את ח"כ אורן חזן (הליכוד) לחצי שנה מהמליאה - העונש המקסימלי שניתן להטיל על חבר כנסת. הבוקר פורסם ב"החדשות" כי הוועדה דנה בתלונות הרבות שהוגשו נגד חזן בחודשים האחרונים ותחליט להטיל עליו עונש כבד. ההחלטה הרשמית בעניינו של חזן תפורסם בהמשך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, הוועדה הטילה שורת עונשים קלים יותר על חברות הכנסת סתיו שפיר ומיכל בירן מהמחנה הציוני, שהורחקו במשך שבוע מהמליאה ומהדיונים בוועדות: בירן הורחקה בעקבות תקרית עם חזן. גם ח"כ מוסי רז ממרצ ננזף לאחר שקרא לח"כ יואב קיש מהליכוד "טרוריסט".

הוועדה דנה במספר תלונות נגד חזן: העימות הסוער עם ח"כ בירן, עימות פומבי עם ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) במליאה והתקרית עם ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) במסדרון הכנסת, אחרי נאום סגן נשיא ארה"ב מייק בפנס במליאה.

העימות בין חזן ובירן פרץ בחודש נובמבר האחרון לאחר שהח"כ קרא לעבר חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) במהלך דיון בוועדת הכספים: "הייתי מלמד אותך כמה דברים". בתגובה, בירן קראה לעברו: "היא תסתדר בלי המיומנויות של ניהול קזינו בבורגס", והוא השיב לה: "לך גם דילרית (מחלקת קלפים) לא הייתי נותן להיות".

בירן לא נשארה חייבת, והטיחה בחזן: "סרסור, בושה שאתה בכנסת". חזן לא שתק, וענה: "את רוצה למלא טופס עבודה? עזבי, גם ככה אף אחד לא ירצה להסתכל עלייך". עוד הוסיף כי "אולי כדאי שתשתמשי בכסף מהקשר לבוחר לממן פוסט שיכירו אותך".

בעקבות חילופי הדברים ההדדיים חזן הגיש תלונה נגד בירן על כך שקראה לו "סרסור", "בושה לכנסת" ו"שוביניסט אלים", ובמקביל גם בירן הגישה תלונה בגין הטרדה מינית מילולית. חזן טען כי מדובר ב"לשון הרע" והוצאת דיבה, ואילו בירן טענה כי לא יכלה לעבור בשתיקה על התנהלותו והדגישה כי זו חובתה הציבורית להשתמש בביטויים הללו כלפי חזן.

הוועדה קבעה כי בירן הפרה את כלל האתיקה ולאחר שמסרה לוועדה כי תמשיך לכנות את חזן סרסור, החליטו להחמיר את הענישה ולהרחיקה במשך שבוע מהמליאה והוועדות, אך היא תורשה להצביע. ההרחקה תיכנס לתוקף החל מיום ראשון.

חזן לזחאלקה: "נעיף אתכם, מחבל"

העימות בין חזן וזחאלקה אירע לאחר שחבר הכנסת מהרשימה המשותפת הוצא מהמליאה יחד עם סיעתו בזמן נאום סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בשבוע שעבר. במהלך קרב הצעקות במסדרון קרא חזן: "נעיף אתכם מפה. קישטה, אותך ואת אדלשטיין שמגן עליכם. מחבל - תמחק את החיוך". חזן המשיך להפנות עלבונות כלפי זחאלקה.

גם חברת הכנסת שפיר הורחקה למשך מהמליאה ומהדיונים בוועדות, בין השאר לאחר שקראה לח"כ מיקי זוהר (הליכוד) "מושחת". זוהר בירך על ההחלטה וכינה אותה "נבונה ומתבקשת" והוסיף: "הגיעו מים עד נפש מהתנהלותה הרדודה של שפיר כלפיי".

סתיו שפיר (צילום: פלאש 90, חדשות)
הורחקה לשבוע. ח"כ שפיר | צילום: פלאש 90, חדשות

ח"כ זוהר הגיש את התלונה נגד שפיר וח"כ חיים ילין (יש עתיד) שכינו אותו "מושחת". ילין חזר בו בפני חברי הוועדה, ואלו הסתפקו בכך. לגבי שפיר, הוועדה ציינה כי עשתה שימוש בביטוי פעמים רבות במהלך דיונים וחבריה חלקו על ההאשמה שזוהר מושחת וטענו כי "הביטוי נושא בחובו נזק ציבורי ותמדמיתי לכנסת כולה, לצד הנזק שנגרם לאותו חבר הכנסת".

לאחר ששפיר סירבה לחזור בה, היא הורחקה לשבוע מהכנסת, לרבות מוועדת השקיפות בראשה היא עומדת. "הפחדנים בקואליציה מנסים להשתיק אותי", האשימה חברת הכנסת שפיר בתגובה להחלטה. "ועדת האתיקה מעולם לא עשתה דבר כדי לעצור את האיומים והאמירות הסקסיסטיות של חברי הקואליציה. אמשיך להילחם למען הציבור הישראלי ולהגיד את האמת - ושום דבר לא יעצור אותי".